Koalicja jamajska – Wikipedia, wolna encyklopedia
Koalicja jamajska (niem. Jamaika-Koalition), nazywana inaczej koalicją czarno-zielono-żółtą lub koalicją czarnej sygnalizacji świetlnej (niem. schwarze Ampel, w skrócie Schwampel) – w Niemczech termin oznaczający koalicję rządową złożoną z Unii Chrześcijańsko–Demokratycznej/Unii Chrześcijańsko–Społecznej (CDU/CSU), Zielonych oraz Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).
Nazwa dla tej koalicji nawiązuje do kolorów partyjnych formacji, które je tworzą i które są identyczne jak na fladze narodowej Jamajki. Dla CDU/CSU jest to kolor czarny, Zielonych – zielony oraz dla FDP – żółty. Nawiązuje również do egzotyki takiej koalicji[1].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Koalicja jamajska była rozpatrywana po wyborach w 2005, jednak politycy FDP oświadczyli, że wolą pozostać w opozycji niż tworzyć rząd z Zielonymi bądź Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD)[2].
Po wyborach do Bundestagu w 2017 i zerwaniu wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD najbardziej prawdopodobnym scenariuszem sformowania czwartego gabinetu Angeli Merkel było właśnie zawarcie koalicji jamajskiej, jednakże rozmowy koalicyjne zostały zerwane 20 listopada 2017[3].
Na szczeblu samorządowym pierwszym landem, w którym zawarto koalicję między CDU, FDP i Zielonymi, była Saara w 2009[4], jednak ta rozpadła się w 2012[5]. W 2017 roku koalicja jamajska została utworzona w landzie Szlezwik-Holsztyn, na czele z premierem Danielem Güntherem z CDU[6].
W innych krajach
[edytuj | edytuj kod]W Belgii koalicja jamajska oznacza wspólny rząd chadeków (CD&V i cdH), liberałów (Open VLD i MV) i zielonych (Groen i Ecolo)[7], mimo że kolory partii (np. pomarańczowy i niebieski) nie odpowiadają układowi flagi jamajskiej. Jednak koalicja taka nigdy jeszcze nie doszła do skutku na poziomie federalnym, regionalnym czy prowincjalnym.
W Austrii termin ten odnosi się do koalicji Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), Zielonych (Grünen) i NEOS, jednak również w tym przypadku kolory nie odpowiadają kolorom niemieckiej konstelancji; nazywana jest Dirndl-Koalition[8]. Obecnie od 2018 rządzi w Salzburgu[9].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ SPD Narrows Gap With Merkel’s Conservatives.
- ↑ New election looms as Greens reject Merkel.
- ↑ Bartosz T. Wieliński: Dwa miesiące po wyborach Niemcy nie mają rządu. Czy to koniec Angeli Merkel?.
- ↑ Jamaika-Koalition regiert an der Saar, „Saarbrücker Zeitung” z 5 listopada 2009.
- ↑ One-of-a-kind coalition falls apart in German state.
- ↑ Alle Zeichen deuten auf Jamaika-Koalition.
- ↑ De groene droom van een jamaicacoalitie.
- ↑ Lunacek vs. Strolz: Duell zur „Dirndlkoalition”.
- ↑ Salzburg-Wahl: „Dirndlkoalition” steht fest.