Mauzoleum Legionistów Polskich w Kaliszu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Mauzoleum Legionistów Polskich w Kaliszu
Ilustracja
Mauzoleum Legionistów Polskich (1932)
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Kalisz

Rozpoczęcie budowy

1932

Zniszczono

1939

Mauzoleum Legionistów Polskich w Kaliszumauzoleum żołnierzy Legionów Polskich, modernistyczne, wzniesione w 1932, zburzone w 1939.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Mauzoleum wzniesiono ku czci żołnierzy i podoficerów I Brygady Legionów Polskich i II Brygady Legionów Polskich zmarłych w 1917 w obozie internowania w Szczypiornie. Na mauzoleum w kształcie sześciokolumnowej bramy umieszczono napis: Cześć bojownikom o wolność. W listopadzie 1932 roku z cmentarza ukraińskiego w Szczypiornie ekshumowano prochy legionistów: Floriana Adamczyka, Karola Calka, Hostopa Ochnikowskiego, Władysława Wealtera, Filipa Bednarka, Jana Jezierskiego i Franciszka Pociosa[1]. Projekt mauzoleum przygotował Juliusz Kłos[2].

Obrzęd poświecenia i złożenia prochów legionistów miał miejsce 27 listopada 1932 roku. Trumnę z prochami legionistów przywieziono na lawecie. Do podnóża mauzoleum ponieśli ją: wiceminister Piestrzyński, generał Orlicz-Dreszer, generał Tokarzewski i poseł Starzak. Po przjeździe pułkownika Sławka rozpoczął się obrzęd poświęcenia cmentarza i mauzoleum. W uroczystości udział wzięli ks. kapelan Łopuszański, ks. prałat Janowski i prezes Związku Legionistów w Kaliszu mecenas Stanisław Wróblewski. Pułkownik Sławek udekorował trumnę Krzyżem Niepodległości, wręczając jeden z nich matce zmarłego legionisty. Trumnę złożono w mauzoleum, a bateria oddała 32 strzały[3].

Na kolumnadzie umieszczono tablice z napisem: Tu spoczywają żołnierze legionów Józefa Piłsudskiego, zmarli na posterunku walk, w obozie jeńców w 1917 r. i nazwiskami pochowanych legionistów[2][3].

Mauzoleum zostało wysadzone w powietrze przez Niemców w 1940 roku[1], wówczas też trumnę ze szczątkami legionistów potajemnie przeniesiono na Cmentarz Miejski w Kaliszu i ukryto w grobowcu rodziny Żuczkowskich[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Mauzoleum Legionistów [online] [dostęp 2022-11-06] (pol.).
  2. a b c Julia Nowak, 100 ROCZNICA internowania Legionistów w Szczypiornie [online] [dostęp 2022-11-06].
  3. a b Prochy Legionistów ze Szczypiorna spoczęły w mauzoleum, „Ilustrowany Kurier Codzienny” (332), 30 listopada 1932, s. 11.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]