6. Memoriał Janusza Kusocińskiego – mityng lekkoatletyczny, który odbył się 13 i 14 czerwca 1959 na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie[1]. Największym wydarzeniem zawodów było ustanowienie przez Edmunda Piątkowskiego rekordu świata w rzucie dyskiem wynikiem 59,91 m[2]. Walentina Szaprunowa uzyskała w skoku w dal rezultat 6,38 m, lepszy od rekordu świata Elżbiety Krzesińskiej, ale przy zbyt silnym wietrze[3]. Główny bieg memoriałowy był rozgrywany na dystansie 3000 metrów. Zwyciężył w nim Hans Grodotzki. Rekordy Polski ustanowili: Marian Foik w biegu na 200 meterów (20,9), Ryszard Malcherczyk w trójskoku (16,44) i Alfred Sosgórnik w pchnięciu kulą (17,46)[4].
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 metrów[a] | Michaił Byczwarow | 10,5 | Marian Foik | 10,5 | Jocelyn Delecour | 10,6 |
Bieg na 100 metrów[b] | Claude Piquemal | 10,2 | Jerzy Juskowiak | 10,2 | Philippe Candau | 10,9 |
Bieg na 200 metrów[a] | Livio Berruti | 20,9 | Michaił Byczwarow | 21,0 | Vilém Mandlík | 21,1 |
Bieg na 200 metrów[b] | Łeonid Barteniew | 21,1 | Edward Szmidt | 21,3 | Andrzej Karcz | 21,9 |
Bieg na 400 metrów[a] | Abdoulaye Seye | 47,5 | René Weber | 47,8 | Carl Kaufmann | 48,0 |
Bieg na 400 metrów[b] | Walentin Rachmanow | 48,5 | Konstantin Graczew | 48,6 | Jerzy Kowalski | 48,7 |
Bieg na 800 metrów[c] | Christian Wägli | 1:50,5 | István Rózsavölgyi | 1:50,9 | Jacek Jakubowski | 1:51,5 |
Bieg na 800 metrów[c] | Gianfranco Baraldi | 1:51,7 | Gérard Vervoort | 1:52,4 | Jewgienij Sokołow | 1:52,5 |
Bieg na 1500 metrów[d] | Zbigniew Orywał | 3:46,2 | Stefan Lewandowski | 3:47,7 | Marian Jochman | 3:48,3 |
Bieg na 1500 metrów[d] | Brian Kent-Smith | 3:50,5 | Alfredo Rizzo | 3:51,0 | Bolesław Kowalczyk | 3:51,5 |
Bieg na 3000 metrów[e] | Hans Grodotzki | 7:58,4 | Kazimierz Zimny | 7:58,4 | Derek Ibbotson | 8:00,0 |
Bieg na 3000 metrów[e] | Brian Kent-Smith | 8:18,8 | Hermann Buhl | 8:19,2 | Kazimierz Żbikowski | 8:21,0 |
Bieg na 5000 metrów | Władysław Płonka | 14:36,8 | Mieczysław Kierlewicz | 14:38,0 | Władysław Sztwiertnia | 14:39,6 |
Bieg na 110 metrów przez płotki[a] | Stanko Lorger | 14,4 | Eef Kamerbeek | 14,5 | Jean-Claude Reynaud | 14,6 |
Bieg na 110 metrów przez płotki[b] | Tadeusz Niemczyk | 15,4 | Zygmunt Kruszyński | 15,5 | Zdobysław Stradowski | 15,5 |
Bieg na 400 metrów przez płotki | Moreno Martini | 54,02 | Jan Gulbrandsen | 54,5 | Werner Proske | 54,8 |
Sztafeta 4 × 100 m | Polska I | 41,5 | ZSRR | 41,8 | Polska II | 42,9 |
Skok wzwyż | Kazimierz Fabrykowski | 2,01 | Zbigniew Lewandowski | 1,96 | Michel Herrmann | 1,92 |
Skok o tyczce | Igor Pietrenko | 4,35 | Andrzej Krzesiński | 4,35 | Janusz Gronowski | 4,25 |
Skok w dal | Igor Ter-Owanesian | 8,00 | Henryk Grabowski | 7,80 | Jorma Valkama | 7,80 |
Trójskok | Ryszard Malcherczyk | 16,44 | Enzo Cavalli | 15,39 | Luben Gurguszinow | 15,39 |
Pchnięcie kulą | Bill Nieder | 19,02 | Silvano Meconi | 18,15 | Jiří Skobla | 17,73 |
Rzut dyskiem | Edmund Piątkowski | 59,91 | Manfred Grieser | 54,68 | Zenon Begier | 53,96 |
Rzut młotem | Gyula Zsivótzky | 64,14 | Michaił Kriwonosow | 62,79 | Tadeusz Rut | 61,99 |
Rzut oszczepem | Janusz Sidło | 77,73 | Gergely Kulcsár | 76,81 | Carlo Lievore | 75,57 |
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 metrów[f] | Galina Popowa | 11,8 | Nonna Polakowa | 11,8 | Wałentyna Masłowska | 11,9 |
Bieg na 100 metrów[f] | Celina Jesionowska | 12,2 | Dorothy Hyman | 12,3 | Halina Richter | 12,4 |
Bieg na 200 metrów[g] | Dorothy Hyman | 24,2 | Celina Jesionowska | 24,2 | Nonna Polakowa | 24,3 |
Bieg na 200 metrów[g] | Weselina Kolarowa | 25,2 | Elżbieta Twardowska | 25,2 | Halina Richter | 25,3 |
Bieg na 800 metrów | Beata Żbikowska | 2:13,7 | Diane Leather | 2:14,8 | Swetłana Isaewa | 2:14,9 |
Bieg na 80 metrów przez płotki | Draga Stamejčič | 11,4 | Maria Chojnacka | 11,5 | Janina Słowińska | 11,5 |
Sztafeta 4 × 100 m | ZSRR Wira Krepkina Wałentyna Masłowska Nonna Polakowa Marija Itkina | 46,3 | Polska I Maria Chojnacka Barbara Janiszewska Celina Jesionowska Halina Richter | 47,2 | Polska II | 48,6 |
Skok wzwyż | Iolanda Balaș | 1,80 | Zheng Fengrong | 1,70 | Dorothy Shirley | 1,64 |
Skok w dal | Walentina Szaprunowa | 6,38 | Galina Popowa | 6,19 | Maria Chojnacka | 6,16 |
Pchniecie kulą | Jadwiga Klimaj | 14,53 | Ana Coman | 14,50 | Eugenia Rusin | 14,07 |
Rzut dyskiem | Doris Müller | 50,58 | Marie Šimánková | 45,72 | Helena Dmowska | 45,71 |
Rzut oszczepem | Maria Grabowska | 51,04 | Urszula Figwer | 49,92 | Ursula Behr | 49,28 |
- ↑ a b c d Finał A.
- ↑ a b c d Finał B.
- ↑ a b Rozegrano dwie serie biegu na 800 metrów.
- ↑ a b Rozegrano dwie serie biegu na 1500 metrów.
- ↑ a b Rozegrano dwie serie biegu na 3000 metrów.
- ↑ a b Rozegrano dwie serie biegu na 100 metrów.
- ↑ a b Rozegrano dwie serie biegu na 200 metrów.
- Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 65-67. ISBN 978-83-64544-08-8.