Mielenko (jezioro w Kartuzach) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Mielenko
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Kartuzy

Region

Pojezierze Kaszubskie

Wysokość lustra

204 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,09 km²

Położenie na mapie Kartuz
Mapa konturowa Kartuz, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielenko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielenko”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielenko”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielenko”
Położenie na mapie gminy Kartuzy
Mapa konturowa gminy Kartuzy, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielenko”
Ziemia54°19′55″N 18°10′55″E/54,331944 18,181944

Mielenkojezioro położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie) we wschodniej części obszaru miejskiego Kartuz wzdłuż ulicy Chmieleńskiej. Mielenko jest najmniejszym z czterech jezior kartuskich.

Powierzchnia całkowita: 9,5 ha.

W latach 2020 do 2023 na zlecenie władz maista i z wykorzystanie środków unijnych, naukowcy z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego przeprowadzili rekultywację czterech kartuskich jezior w tym jeziora Mielenko. W pierwszej kolejności zalecono władzom gminy aby odciąć dopływ ścieków sanitarnych i burzowych do zespołu czterech jezior kartuskich co nastąpiło w roku 2018. Następnie przeprowadzono rekultywację przy zastosowaniu dwóch metod. Metodą chemiczną przeprowadzono inaktywację fosforu z wykorzystaniem koagulantów, które związały fosfor z wody w nieszkodliwe związki i strąciły je na dno jeziora. Następnie zastosowano tez metody biologiczne, kształtowanie struktury ichtiofauny, wykorzystano ryby drapieżne, którymi zarybiono jeziora w celu ograniczenia populacji ryb żywiących się bentosem w tym fitoplanktonem produkującymi tlen. Rekultywacja jeziora Mielenko, została przeprowadzona w ramach unijnego projektu rekultywacji czterech kartuskich jezior za łączną kwotę ponad 60mln zł.[1][2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Naukowcy z UWM ratują polskie jeziora [online], uwm.edu.pl [dostęp 2024-08-09] (pol.).
  2. Kartuskie jeziora są już czyste! [online], www.kartuzy.pl, 26 września 2023 [dostęp 2024-08-09] (pol.).
  3. Projekt pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach” [online] [dostęp 2024-08-09].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]