Moja Ostrołęka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Moja Ostrołęka
Lepsza strona miasta
Ilustracja
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Polska

Adres

ul. Insurekcyjna 6b, 07-410 Ostrołęka

Wydawca

PRO-NET Krzysztof Chojnowski

Język

polski

Pierwszy numer

2010

Redaktor naczelny

Krzysztof Chojnowski

Strona internetowa

Moja Ostrołęka – lokalny portal internetowy założony w 2003 roku. Swoim zasięgiem obejmuje Ostrołękę oraz okolicę w promieniu około 50 km, w tym powiat ostrołęcki i Kurpiowszczyznę.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

„Moją Ostrołękę” założył Maciej Kleczkowski. Witryna została uruchomiona 7 lutego 2003 r. i miała charakter niekomercyjny. Przez kilka lat przy rozwoju witryny pracowali hobbyści. Powstały kolejne podserwisy, m.in. dział ogłoszeń drobnych, forum dyskusyjne oraz całkowicie nowa strona główna z możliwością komentowania artykułów.

Komercyjny charakter lokalny portal zyskał w styczniu 2007 roku, gdy prawa do domeny zostały przekazane Krzysztofowi Chojnowskiemu. Serwis stał się częścią prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a w witrynie zaczęły pojawiać się komercyjne reklamy. W 2009 roku otwarto siedzibę redakcji (wcześniej redakcja pracowała ze swoich domów) i zatrudniono pierwszych stałych pracowników. Serwis wciąż się rozwijał, w redakcji znalazły pracę osoby wcześniej związane z lokalną stacją radiową oraz gazetami. Powstały kolejne podserwisy, m.in. randkowy, sportowy oraz spis lokali gastronomicznych.

3 grudnia 2010[1] roku „Moja Ostrołęka” została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce jako tytuł prasowy i stała się dziennikiem internetowym. Redaktorem naczelnym został Krzysztof Chojnowski.

Akcje i plebiscyty

[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2017 roku na oknie siedziby redakcji zamontowany został pierwszy w Ostrołęce czujnik smogu z danymi na żywo[2]. Urządzenie zostało sfinansowane ze środków Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Wkrótce potem w mieście i regionie pojawiły się czujniki innych producentów.

Redakcja prowadzi cyklicznie plebiscyt „Sportowiec Roku w Ostrołęce i regionie”[3], w którym nagradzani są najlepsi zawodnicy i zawodniczki z lokalnych klubów.

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Redakcja stworzyła narzędzie, które wyświetla dane z czujników na żywo w ujednoliconej skali EAQI. 2 marca 2022 r. serwis o smogu[4] zyskał uznanie jury I edycji konkursu Local e-Journalism Awards 2021, a redakcja Mojej Ostrołęki otrzymała nagrodę specjalną Local Creative Award za innowacje[5].

W marcu 2023 roku redakcja Mojej Ostrołęki została laureatem przyznawanych przez Związek Kurpiów nagród Kurpiki. Moja Ostrołęka otrzymała Kurpika 2022 w kategorii promowanie regionu[6].

Współpraca z mediami ogólnopolskimi

[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2011 roku redakcja „Mojej Ostrołęki”, współpracując z TVN24, doprowadziła do ujawnienia skandalu w polskiej policji[7]. Mundurowi, po hucznej zabawie z okazji dorocznego święta, rozwozili swoich kolegów do domów służbowymi radiowozami. W wyniku afery stanowisko stracił ówczesny szef ostrołęckiej policji Janusz Pawelczyk.

W 2012 roku dziennikarze „Mojej Ostrołęki” ujawnili skandal w ostrołęckim ratuszu. Ówczesny doradca prezydenta miasta Janusz Pawelczyk skopiował 50-stronicowy dokument powstały na potrzeby Koszalina i przedstawił go ostrołęckim radnym, jako swój projekt[8]. Sprawą zainteresowali się reporterzy ogólnopolskiej stacji TTV[9].

W 2018 roku, tuż przed wyborami samorządowymi, na łamach Tygodnika Powszechnego, ukazał się artykuł[10] o braku emisji[11] filmu „Kler” w Ostrołęce i politycznych powiązaniach miejskich władz z lokalnym duchowieństwem. W publikacji zawarto szerokie fragmenty wypowiedzi redaktora naczelnego Krzysztofa Chojnowskiego.

Od 8 września 2020 roku redakcja „Mojej Ostrołęki” relacjonowała prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymania w Ostrołęce. Dzień później, 9 września 2020 r. redaktor naczelny Krzysztof Chojnowski był gościem na antenie TVN24. W paśmie popołudniowym „Fakty po południu” na antenie TVN24 wyemitowano materiał Mateusza Kudły, w którym zawarto wypowiedź Krzysztofa Chojnowskiego[12].

- Wygląda to z zewnątrz na układ polityczno-biznesowy, który mam nadzieję dzięki wczorajszej akcji zaczął trochę topnieć – powiedział przed kamerą TVN24 Krzysztof Chojnowski.

Kolejną wypowiedź, w podobnym tonie, wyemitowano w głównym wydaniu „Faktów” na antenie TVN w materiale przygotowanym przez Dariusza Prosieckiego.

W październiku 2020 r. Komenda Miejska Policji w Ostrołęce opublikowała film profilaktyczny[13] z udziałem sprawców, uczestników oraz rodzin wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, do których doszło w ostatnich latach na drogach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. W filmie zatytułowanym „Wyjątkowo spokojny dzień” oprócz materiałów policyjnych, wykorzystano zdjęcia reporterów serwisu, a lokalny portal „Moja Ostrołęka” został partnerem kampanii.

Redaktor naczelny Krzysztof Chojnowski został zaproszony w lutym 2021 r. do programu „Sprawy dla reportera”, emitowanego na antenie TVP1. Jednym z tematów poruszanych w odcinku wyemitowanym 25 lutego 2021 r.[14] był konflikt mieszkańców wsi Gnaty z właścicielką przytuliska dla psów.

- „Moja Ostrołęka” badała tę sprawę przede mną, zanim ja tam przyjechałam i zobaczyłam naprawdę zaogniony konflikt – mówiła prowadząca „Sprawę dla reportera” Elżbieta Jaworowicz.

- Nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że psy z przytuliska uciekają i chodzą po wsi. Przyznała to sama Pani Magdalena w wypowiedzi dla naszego portalu – podkreślał Krzysztof Chojnowski.

Do sprawy nieudanej budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce media ogólnopolskie powróciły w marcu 2021 r., gdy ruszyła rozbiórka chłodni kominowej oraz wysokich pylonów[15]. Przed kamerą TVN24[16] Krzysztof Chojnowski mówił o braku przejrzystości w sprawie rzeczywistego kosztu budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce[17]. Reportaże na ten sam temat wyemitowano także w głównym wydaniu Faktów TVN[18] oraz Faktów po południu[19] 11 marca 2021 r.

W wypowiedzi dla serwisu InnPoland.pl[20] Krzysztof Chojnowski poruszył problem wzrostu cen za wynajem mieszkań w Ostrołęce, gdy trwała budowa bloku węglowego.

- Elektrownia nie powstała i tak naprawdę, oprócz emocjonujących komentarzy i dodatkowej pracy dla urzędników, którzy wydawali decyzje administracyjne związane z jej budową, przeciętny człowiek odczuł tylko jedną zmianę: wzrost cen wynajmu mieszkań. Budowa elektrowni uniemożliwiła wielu rodzinom wysłanie dzieci do szkół średnich w Ostrołęce. A młodym małżeństwom wspólne zamieszkanie i nowy start w życiu. Od lat panuje u nas trend, że młodzież szkolna z małych miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Ostrołęki nocuje w wynajętych mieszkaniach w mieście, a do rodzinnego domu wraca tylko na święta i weekendy. Rodzicom nie opłaca się dowozić dzieci każdego dnia do miasta, co zajmuje około godziny w jedną stronę. W okresie, o którym mówimy, wynajęcie mieszkania graniczyło jednak z cudem – powiedział Krzysztof Chojnowski.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. O redakcji [online] [dostęp 2019-02-07] (pol.).
  2. Pierwszy w Ostrołęce czujnik smogu z danymi na żywo! [online] [dostęp 2020-11-16] (pol.).
  3. Sportowiec Roku [online] [dostęp 2020-11-16] (pol.).
  4. Smog - Moja Ostrołęka [online] [dostęp 2023-03-23] (pol.).
  5. Moja Ostrołęka uhonorowana nagrodą Local Creative Award za serwis o smogu (wideo) [online] [dostęp 2023-03-23] (pol.).
  6. Kurpik dla Mojej Ostrołęki. "Bez Was - Kurpi, którzy dzielicie się swoją pasją i wspomnieniami, nie byłoby tej nagrody" (zdjęcia, wideo) [online] [dostęp 2023-03-23] (pol.).
  7. Policyjne auta jak „blue taxi”. Rozwoziły po imprezie [online] [dostęp 2019-02-07] (pol.).
  8. Doradca prezydenta Kotowskiego zaprezentuje na sesji skopiowany dokument [online] [dostęp 2019-05-04] (pol.).
  9. Tylko u nas: Afera „kopiuj+wklej” i kolejna kompromitacja Janusza Pawelczyka. Były komendant z zasłoniętą twarzą (wideo) [online] [dostęp 2019-05-04] (pol.).
  10. Miasto bez dyskusji [online] [dostęp 2019-02-07] (pol.).
  11. „Kler” nie dla ostrołęczan? [online] [dostęp 2019-02-07] (pol.).
  12. Fakty po południu [online] [dostęp 2020-09-09] (pol.).
  13. Filmu profilaktyczny „Wyjątkowo spokojny dzień” [online] [dostęp 2020-10-09] (pol.).
  14. Sprawa dla reportera 25.02.2021 [online] [dostęp 2021-02-28] (pol.).
  15. Stało się! Ruszyła rozbiórka konstrukcji wstrzymanej budowy elektrowni w Ostrołęce [online] [dostęp 2021-03-11] (pol.).
  16. To jeden wielki pomnik głupoty tej ekipy. Tylko niestety bardzo drogi pomnik [online] [dostęp 2021-03-11] (pol.).
  17. TVN24 na żywo z Ostrołęki. „Kto nie mówi prawdy? Czy politycy, czy media branżowe nie znają się na budowie elektrowni?” [online] [dostęp 2021-03-11] (pol.).
  18. Fakty TVN 11 marca 2021 [online] [dostęp 2021-03-11] (pol.).
  19. Fakty po południu TVN24 11 marca 2021 [online] [dostęp 2021-03-11] (pol.).
  20. Ostrołęka zszokowana skalą „szaleństwa i marnotrawstwa”. Spektakularny upadek obietnicy PiS [online] [dostęp 2021-03-19] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]