Moskiewski Prospekt (Petersburg) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Przykład nowoczesnego budownictwa przy Moskiewskim prospekcie
Fotografia pochodząca z 1903 roku przedstawiająca Instytut Technologiczny, przy Moskiewskim prospekcie

Moskiewski prospekt (ros. Моско́вский проспе́кт) – jest aleją w Petersburgu, w Rosji. Biegnie od Placu Siennego i ul. Sadowej do placu Zwycięstwa[1], gdzie rozdziela się na drogę magistralną M20 i M10. W całym swoim długim na około 10 kilometrów ciągu, aleja przecina rzekę Fontankę[1], Kanał Obwodowy, Prospekt Ligowski, oraz Zagorodny Prospekt. W 1956 roku aleja przybrała dzisiejszą nazwę Moskiewski prospekt[1], na cześć stolicy ZSRR – Moskwy.

Aleja zaczęła rozwijać się w ramach trasy łączącej główne miasta ówczesnej Rosji z Moskwą i prowincji położonych na południe od niej. Pierwotna nazwa ulicy została ros. Carskosielskaja Doroga (Droga do Carskiego Sioła), ponieważ prowadził do pałacu w Carskim Siole[1]. Wśród zabytkowych budynków położonych wzdłuż alei w Sankt Petersburgu są budynki m.in.: Petersburskiego Instytutu Technologicznego[1] oraz Monasteru Nowodziewiczego (Nowego Monasteru Smolnego) z sąsiednim cmentarzem Nowodziewiczym.

Obok skrzyżowania z Prospektem Ligowskim znajduje się Brama Moskiewska zaprojektowana przez Wasilija Stasowa[1], wybudowana w latach 18341838 dla uczczenia zwycięstwa Rosjan w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 18281829. Po wojnie rosyjsko-tureckiej, w latach 1877-1878 aleja funkcjonowała pod nazwą Zabałkanskij prospiekt[1] (Transbałkański), dla upamiętnienia zwycięstw Rosji na Bałkanach.

W południowych częściach alei znajdują się liczne zabytki reprezentujące styl socrealistyczny, jak np. Dom Sowietów w Petersburgu, który był twierdzą wojskową i stanowiskiem dowodzenia podczas oblężenia miasta w czasie II wojny światowej. Cześć alei biegnie także wzdłuż tzw. Moskiewskiego Parku Zwycięstwa, założonego na pamiątkę zwycięstwa Rosji w II wojnie światowej. Jednym z nowszych budynków wybudowanych przy Moskiewskim prospekcie jest nowy gmach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g opeterburge.ru: Московский проспект. [dostęp 2011-02-21]. (ros.).