Mrowisko (ciasto) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Mrowisko

Mrowisko (lit. Skruzdėlynas, pol. także kopiec lub choineczka) – słodkie ciasto przypominające kopiec lub choinkę[1]; charakterystyczne dla kuchni litewskiej, a także kuchni polskiej w województwie podlaskim[2][1][3][4]. Preferowana nazwa na Sejneńszczyźnie to mrowisko, ponieważ ciasto posypane jest makiem i rodzynkami, przypominającymi mrówki[2][1].

Mrowisko przygotowuje się z ciasta zbijanego: usmażone faworki o nieregularnych kształtach układa się w kopiec, polewa miodem i posypuje orzechami[5], makiem oraz rodzynkami[6][1].

Ciasto początkowo jadano na dworach szlacheckich i biskupich, ale z czasem trafiło także do kuchni popularnej, jednak tylko na większe uroczystości rodzinne: wesela, chrzcinystypy. W drugiej połowie XX wieku ciasto bardzo rozpowszechniło się w okolicy Sejn, jednak jego forma i sposób serwowania uległ pewnej transformacji, m.in. ciasto jest obecnie mniej słodkie i w tej formie zostało wpisane w 2006 na listę produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Janusz Leszek Sokół, Kuchnia podlaska jako czynnik rozwoju turystyki w regionie, Politechnika Białostocka, s.54, 56
  2. a b c Mrowisko - tradycyjne ciasto z Podlasia. [w:] Magazyn Kuchnia / Wyborcza.pl [on-line]. Agora SA, 2023-02-14.
  3. Kuchnia regionalna Suwalszczyzny. Suwalska Organizacja Turystyczna. [dostęp 2024-05-10].
  4. Halina Makała, Atrakcyjność dziedzictwa kulinarnego podlasia, Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, s.84, 85
  5. Na Litwie, Najsmaczniejsze litewskie ciasta
  6. Joanna Gwizdała. Kompendium wypieków. Ciasto zbijane. „Mistrz branży”. Kwiecień 2021, s. 40–42. Wydawnictwo „Grupa 69”. ISSN 2084-8439.