Niebieski szlak turystyczny Wąchock – Cedzyna – Wikipedia, wolna encyklopedia

szlak turystyczny niebieski Niebieski szlak turystyczny Wąchock – Cedzyna – szlak turystyczny na terenie Gór Świętokrzyskich.

Opis szlaku

[edytuj | edytuj kod]

W Ciekotach obok pętli autobusów miejskich z Kielc szlak zbacza w lewo na Żeromszczyznę. To część miejscowości, gdzie znajdował się rodzinny dom Stefana Żeromskiego. Na miejscu dawnego dworku umieszczono płytę upamiętniającą pisarza oraz obelisk z wyrytym cytatem z „Puszczy Jodłowej”:

Każda trudna, duża i ciężka praca mierzy się w mej wyobraźni na wysokości góry Radostowej. Jestem oto u jej podnóża i widzę już mój kres, mój cel, rodzinny dom.

Do walorów Żeromszczyzny należy jej parkowy charakter. Niewielki zalew na Lubrzance i pobliskie drzewa sprzyjają odpoczynkowi. W pobliżu znajduje się mała gastronomia oraz scena letnia.

Lubrzanka. Krzyżowanie szlaków

Opuszczając Żeromszczyznę szlak przecina dolinę rzeki i zmierza w stronę Radostowej. Po minięciu ostatnich zabudowań wsi Ciekoty droga asfaltowa przechodzi w gruntową, która po kilkuset metrach zbacza w kierunku kładki na Lubrzance. Tutaj szlak spotyka się ze szlak turystyczny czerwony Głównym Szlakiem Świętokrzyskiem im. Edmunda Massalskiego, prowadzącym w przeciwnym kierunku na szczyt Radostowej. Oba biegną razem przez pobliską łąkę do Ameliówki i dalej szosą w kierunku Mąchocic Kapitulnych wzdłuż przełomu Lubrzanki. Jeszcze przed Mąchocicami Kapitulnymi szlak czerwony odchodzi w prawo na szczyt Dąbrówki, niebieski natomiast mija pętlę autobusu miejskiego z Kielc linii 10 i nabierając wysokości nadal trzyma się szosy.

Na skrzyżowaniu w Mąchocicach szlak skręca na zachód w prawo, w kierunku Masłowa Pierwszego i Kielc, by następnie na skraju miejscowości, tuż za ostatnimi zabudowaniami odejść od szosy w lewo na południe. Wiodąc polną drogą zmierza na zachód i ponownie na południe w kierunku zalewu w Cedzynie. Tutaj, w lesie, znacznie traci na wysokości i zbiega się z wyłożoną betonowymi płytami drogą biegnącą wzdłuż linii brzegowej zalewu. W rzadkim, sosnowym zagajniku, szlak opuszcza drogę bitą i podąża dalej słabo oznaczoną leśną ścieżką, prowadzącą pobliską skarpą do drewnianego mostku na Lubrzance. Tam po raz kolejny przecina rzekę i drogą polną zmierza do mety w kierunku tamy w Cedzynie.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przebieg szlaku

[edytuj | edytuj kod]
Odległość Atrakcje Punkt Skrzyżowania szlaków
0,0 km klasztor kościół cmentarz żydowski Wąchock PKP szlak turystyczny czerwony Skarżysko-Kamienna – Kałków
1,0 km Wąchock MZK, PKS
2,5 km pomnik Rataje
5,0 km pomnik Polana Langiewicza szlak turystyczny czarny Starachowice – Wykus
10,0 km kaplica pomnik rezerwat roślinny Wykus szlak turystyczny czarny Starachowice – Wykus

szlak turystyczny zielony Skarżysko Zachodnie – Wykus

rezerwat roślinny Rezerwat przyrody Góra Sieradowska
17,0 km Sieradowice Drugie
Parcele
Śniadka Druga
Sieradowice Pierwsze
20,0 km zamek kościół zabytek ruiny cmentarz Bodzentyn szlak turystyczny zielony Starachowice – Łączna
22,5 km wąwóz cmentarz żydowski Miejska Góra
28,5 km klasztor kościół kaplica źródło Święta Katarzyna szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego
29,5 km Krajno-Zagórze Drugie
34,5 km pomnik Ciekoty PKS, MPK
36,5 km Ameliówka szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego
37,5 km Ameliówka PKS, MPK
39,0 km Mąchocice Kapitulne PKS, MPK
45,5 km Cedzyna MPK, PKS

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]