Nikołaj Fiodorow (wojskowy) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Nikołaj Fiodorow
Николай Петрович Фёдоров
Ilustracja
Nagrobek Nikołaja Fiodorowa na cmentarzu wojskowym w Chełmie
major major
Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1915
Kajwaksa. gubernia nowogrodzka, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

17 kwietnia 1944
Wojsławice, Polska pod okupacją III Rzeszy

Przebieg służby
Lata służby

1933–1944

Siły zbrojne

Armia Czerwona
partyzantka radziecka

Jednostki

181 Pułk Artylerii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonej Gwiazdy

Nikołaj Pietrowicz Fiodorow, ros. Николай Петрович Фёдоров (ur. 2 czerwca?/15 czerwca 1915 w Kajwaksie, zm. 17 kwietnia 1944 w Wojsławicach) – oficer GRU Armii Czerwonej w stopniu majora, dowódca partyzantki sowieckiej, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rosyjskiej rodziny chłopskiej. Ukończył siedem klas szkoły podstawowej, po czym od 1933 służył w Armii Czerwonej. Trzy lata później ukończył Leningradzką Szkołę Artylerii. Dowodził kolejno plutonem i baterią, następnie został pomocnikiem szefa sztabu 181 pułku artylerii stacjonującego w Chabarowsku. W 1938 wstąpił do WKP (b). W 1940 rozpoczął studia w Akademii Wojskowego im. Frunzego[1].

W II wojnie światowej walczył w bitwie o Moskwę. Był zastępcą szefa wywiadu wojskowego 5 armii Frontu Zachodniego. Od grudnia 1942 pozostawał do dyspozycji Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Armii Czerwonej. Od marca 1943 był zastępcą dowódcy oddziału D. Kiejmacha, działającego na okupowanej przez Niemców Białorusi. Brał udział w przygotowywaniu udanego zamachu na gauleitera Okręgu Generalnego „Białoruś” Wilhelma Kubego we wrześniu 1943, za co został odznaczony orderem Lenina[1].

Od stycznia 1944 dowodził oddziałem partyzanckim działającym na zachodnim Wołyniu i na Chełmszczyźnie[1]. Zginął 17 stycznia 1944 w bitwie pod Wojsławicami. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Chełmie.

Tytuł Bohatera Związku Radzieckiego otrzymał pośmiertnie decyzją Prezydium Rady Najwyższej ZSRR 21 listopada 1944. Otrzymał również order Czerwonej Gwiazdy[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]