Przedmiot fizyczny – Wikipedia, wolna encyklopedia
Przedmiot fizyczny, obiekt fizyczny – jedynie taki przedmiot (obiekt), który istnieje zarówno w czasie, jak i w przestrzeni (zgodnie z fizyką współczesną w czasoprzestrzeni)[a], czyli taki, któremu można przypisać sensownie[b] (z określoną dokładnością) nie tylko trwanie w czasie, ale i położenie w przestrzeni[1][2].
Przedmiot fizyczny w fizyce
[edytuj | edytuj kod]Zgodnie z teorią względności każdemu przedmiotowi fizycznemu możemy też sensownie przypisać (z określoną dokładnością) energię i pęd (różne w różnych układach odniesienia), oraz (niezerową lub zerową) masę niezmienniczą, tzw. „spoczynkową” (niezmiennik relatywistyczny)[3]. W szczególnej teorii względności wielkości te tworzą tzw. czterowektor energii-pędu (czteropęd) i (dla odosobnionego przedmiotu fizycznego) związane są wzorem:
Energia jest tzw. składową czasową, a składowe pędu składowymi przestrzennymi czteropędu[4], zaś masa niezmiennicza jego wartością bezwzględną (długością)[5].
Zgodnie z twierdzeniem Noether zasada zachowania energii wynika z niezmienniczości względem przesunięcia przedmiotu fizycznego w czasie, a zasada zachowania pędu z niezmienniczości względem jego przesunięcia w przestrzeni.
Istnieją przedmioty fizyczne o niezerowej masie niezmienniczej (ciała fizyczne), których pęd w ich własnym układzie odniesienia (tzw. układzie spoczynkowym) jest zerowy, oraz przedmioty fizyczne o zerowej masie niezmienniczej, które nie posiadają własnego układu odniesienia, i których pęd jest zawsze niezerowy, poruszające się zawsze z prędkością światła (np. foton)[6].
Energia całkowita odosobnionego przedmiotu fizycznego jest zawsze niezerowa[7].
Przedmiotem fizycznym jest więc nie tylko np. głaz, ale też atom, galaktyka, kwark czy foton.
Każdy przedmiot fizyczny wytwarza pole grawitacyjne (zakrzywia czasoprzestrzeń) i podlega działaniu tego pola (jest przedmiotem ważkim)[8].
Zgodnie z dualizmem korpuskularno-falowym każdemu przedmiotowi fizycznemu można przypisać własności zarówno korpuskularne, jak i falowe. Długość fali przedmiotu fizycznego z jego pędem wiąże równanie:
gdzie jest stałą Plancka.
Długość fali przedmiotów fizycznych makroskopowych jest tak mała, że staje się niemierzalna (nie ujawniają one swoich własności falowych)[c].
Zgodnie z zasadą nieoznaczoności nie można z dowolną dokładnością wyznaczyć jednocześnie wartości obu wielkości fizycznych z pewnych par, np. nieoznaczoność położenia przedmiotu fizycznego jest związana z nieoznaczonością jego pędu, zaś nieoznaczoność czasu trwania w danym stanie z nieoznaczonością energii w tym stanie:
gdzie:
- – nieokreśloność pomiaru składowej położenia,
- – nieokreśloność pomiaru składowej pędu,
gdzie:
- – nieokreśloność pomiaru czasu,
- – nieokreśloność pomiaru energii.
Niekiedy każdy przedmiot fizyczny, zarówno o masie niezmienniczej niezerowej, jak i zerowej, jest określany jako przedmiot materialny[6], niekiedy zaś jako materialny określany jest wyłącznie przedmiot fizyczny o masie niezerowej[9].
Przedmiot fizyczny jako rodzaj przedmiotu
[edytuj | edytuj kod]Przedmiot fizyczny jest pewnym rodzajem przedmiotu, ujmowanego jako „cokolwiek”, tzn. jakikolwiek byt (w sensie dystrybutywnym) – realny, możliwy lub intencjonalny[1][10]. Obok przedmiotów fizycznych przedmiotami są np. zbiory, liczby, układy, powszechniki, sądy, zdarzenia, fakty, umysły i dusze (jeśli dany kierunek filozoficzny zakłada ich istnienie)[1].
Substancjalność przedmiotu fizycznego
[edytuj | edytuj kod]W różnych kierunkach filozoficznych różnie rozstrzyga się problem czy przedmiot fizyczny jest substancją w sensie filozoficznym (dokładnie „substancją pierwszą”), czyli czy istnieje samoistnie.
Idealizm subiektywny i obiektywny
[edytuj | edytuj kod]Według idealizmu subiektywnego i obiektywnego przedmiot fizyczny nie istnieje samoistnie (nie jest substancją w sensie filozoficznym)[11].
Według subiektywnego idealizmu immanentnego przedmiot materialny (ciało) to taki zespół wrażeń podmiotu poznającego (umysłu)[12], który jest wyróżniony w szczególny sposób (np. identyczny z zespołem wrażeń doznawanych przez Boga)[13].
Według subiektywnego idealizmu transcendentalnego przedmiot empirycznie rzeczywisty to przedmiot intencjonalny, taka konstrukcja stworzona przez podmiot poznający (umysł)[12], która jest tak zwanym zjawiskiem (fenomenem), stwierdzanym w sądach spełniających kryteria metody doświadczalnej[14].
Według obu postaci idealizmu subiektywnego przedmiot materialny (empirycznie rzeczywisty) to korelat indywidualnej świadomości podmiotu (duszy człowieka lub osoby Boga)[15].
Według idealizmu obiektywnego przedmiot przyrodniczy (twór przyrody) to przedmiot intencjonalny, takie zjawisko (fenomen), które jest stwierdzane w sądach idealnych (istniejących obiektywnie w świecie idei), spełniających określone kryterium prawdy[16].
Według idealizmu obiektywnego przedmiot przyrodniczy to korelat nieosobowego ducha obiektywnego (Absolutu)[15].
Realizm (metafizyczny)
[edytuj | edytuj kod]Według realizmu metafizycznego przedmiot fizyczny istnieje samoistnie (niezależnie od podmiotu poznającego czy też ducha obiektywnego), nie jako zespół wrażeń czy przedmiot intencjonalny, konstrukcja umysłu czy fenomen stwierdzany w sądach, lecz jako substancja (w sensie filozoficznym), dokładnie tzw. „substancja pierwsza” (rzecz)[17]. O tym jakie właściwości możemy przypisać przedmiotom fizycznym decyduje współcześnie fizyka[17].
Uznanie istnienia przedmiotów fizycznych jako substancji nie pociąga za sobą koniecznie uznania materializmu i to zarówno w postaci monizmu materialistycznego, zakładającego, że jedynymi substancjami są przedmioty fizyczne, jak i w postaci materializmu genetycznego, zakładającego, że warunkiem istnienia przedmiotów duchowych jest istnienie przedmiotów fizycznych (pierwszeństwo czasowe i genetyczne materii przed duchem). Realizm metafizyczny jest zgodny zarówno z materializmem, jak i z dualizmem, zakładającym istnienie substancji cielesnych i substancji duchowych, a także z pluralizmem, zakładającym istnienie wielu rodzajów substancji[18].
Definicje przedmiotu fizycznego oparte na jego przestrzenności
[edytuj | edytuj kod]Definicje odróżniające przedmiot fizyczny od niefizycznego przez przypisanie temu pierwszemu „przestrzenności” sformułowane zostały już w wieku XVII.
Hobbes, definiując „ciało” („Ciało”, w rozumieniu Hobbesa, to przedmiot materialny (fizyczny)[19].), obok kryterium (atrybutu) istnienia niezależnie od podmiotu poznającego (czyli bycia substancją) wymienił „współzachodzenie” lub „współrozciągłość” z pewną częścią przestrzeni[20].
Kartezjusz, definiując „substancję cielesną” („ciało”) jako „rzecz rozciągłą” („res extensa”), potraktował rozciągłość przestrzenną jako atrybut takiej substancji, choć wymienił też jej postrzeganie zmysłami[21].
Przestrzenność przedmiotu fizycznego może być więc rozumiana dwojako: jako położenie w przestrzeni lub rozciągłość w przestrzeni.
Przedmiot fizyczny jako przedmiot umiejscowiony przestrzennie
[edytuj | edytuj kod]Jeżeli przedmiot fizyczny jest zdefiniowany jako przedmiot umiejscowiony przestrzennie (czyli taki, któremu można przypisać położenie w przestrzeni), to możliwe jest istnienie przedmiotów fizycznych punktowych (bezwymiarowych)[1].
Przedmiot fizyczny jako przedmiot rozciągły przestrzennie
[edytuj | edytuj kod]Jeżeli przedmiot fizyczny jest zdefiniowany jako przedmiot rozciągły przestrzennie (czyli taki, któremu można przypisać rozciągłość w przestrzeni), to istnienie przedmiotów fizycznych punktowych (bezwymiarowych) jest wykluczone[1]. Jest to więc definicja zawężająca zakres możliwych przedmiotów fizycznych.
Definicje przedmiotu fizycznego oparte na innych kryteriach
[edytuj | edytuj kod]Przedmiot fizyczny jako przedmiot badany przez fizykę
[edytuj | edytuj kod]Przedmiot fizyczny bywa definiowany jako przedmiot badany przez fizykę[1]. Jednak taka definicja prowadzi do błędnego koła, gdyż fizykę definiuje się jako naukę o przedmiotach fizycznych i prawach natury, rządzących ich zachowaniem[1]. Poza tym taka definicja przedmiotu fizycznego jest zbyt szeroka – fizyka zajmuje się także przedmiotami „abstrakcyjnymi” (jak równania, funkcje, prawa natury i teorie), które różnią się zasadniczo od przedmiotów czasoprzestrzennych[1].
Przedmiot fizyczny jako przedmiot postrzegany zmysłami
[edytuj | edytuj kod]Przedmiot fizyczny bywa definiowany jako przedmiot postrzegany zmysłami[1]. Definicja ta jest rozumiana różnie w różnych kierunkach filozoficznych.
Według subiektywnego idealizmu immanentnego Berkeleya przedmiot fizyczny jest zespołem wrażeń (spostrzeżeniem) doznawanym przez podmiot poznający (zgodnym ze spostrzeżeniem doznawanym przez Boga) i nie istnieje samoistnie[22].
Natomiast według realizmu metafizycznego przedmiot fizyczny jest postrzegany, ale nie jest spostrzeżeniem, lecz istnieje samoistnie. Jest tak według dualizmu Kartezjusza (możność postrzeżenia jej zmysłami jako cecha substancji cielesnej)[21], ale też według materializmu Holbacha (zdolność pobudzania zmysłów jako atrybut materii)[23].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Istnienie czasoprzestrzenne jest warunkiem koniecznym bycia przedmiotem fizycznym.
- ↑ Idzie o sensowność semantyczną. „Sens semantyczny (deskryptywny) wyrażenia to to, co w jego znaczeniu odnosi się do przedmiotów, ich cech i związków (relacji) między nimi”. – Kazimierz Trzęsicki, Logika, WUwB, 2012, s. 41.. O sensowności danej cechy w odniesieniu do danego obiektu decyduje nauka o danych obiektach – tamże, s. 42.
- ↑ Na przykład długość fali człowieka o masie 50 kg poruszającego się z prędkością 10 km/h równa jest
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i Ned Markosian, What Are Physical Objects?, Philosophy and Phenomenological Research 61 (2000), s. 375–395.
- ↑ Ned Markosian, Physical Object, Blackwell’s A Companion to Metaphysics, 2nd edition.
- ↑ E.F. Taylor, J.A. Wheeler, Fizyka czasoprzestrzeni, PWN, 1975, s. 174. Cytat: „Takim obiektem może być rakieta, złożona cząsteczka organiczna, cząstka elementarna czy też wreszcie foton, czyli kwant światła”.
- ↑ E.F. Taylor, J.A. Wheeler, Fizyka czasoprzestrzeni, PWN, 1975, s. 163.
- ↑ E.F. Taylor, J.A. Wheeler, Fizyka czasoprzestrzeni, PWN, 1975, s. 193.
- ↑ a b W.A. Ugarow, Szczególna teoria względności, PWN, 1985, s. 238.
- ↑ W.A. Ugarow, Szczególna teoria względności, PWN, 1985, s. 131.
- ↑ Encyklopedia Internautica „Materia (fiz.)”.
- ↑ E.H. Wichmann Fizyka kwantowa, PWN, 1973, s. 199.
- ↑ Antoni Podsiad, Zbigniew Więckowski, Mały słownik terminów i pojęć filozoficznych, 1983, s. 302.
- ↑ Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 81, 82, 89.
- ↑ a b Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 81.
- ↑ Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 84.
- ↑ Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 85.
- ↑ a b Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 86.
- ↑ Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 89.
- ↑ a b Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 92.
- ↑ Kazimierz Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Wydawnictwo Antyk, Kęty-Warszawa, 2004, s. 102.
- ↑ Richard Cartwright, Scattered Objects, Philosophical Essays, Cambridge, MA: The MIT Press, 1987, s. 171–186. Cytat: „Bodies in Hobbes’s sense are material objects in ours; (...).”.
- ↑ Thomas Hobbes, De Corpore, 2.8.1. za: Ned Markosian, What Are Physical Objects?, Philosophy and Phenomenological Research 61 (2000), s. 375–395. Cytat: „a body is that, which having no dependence on our thought, is coincident or coextended with some part of space.”. W polskim tłumaczeniu: Thomas Hobbes, Elementy filozofii, t. 1, Warszawa, 1956, s. 119. Cytat: „(...) Ciałem jest to, co nie zależy od naszego pomyślenia i co wypełnia jakąś część przestrzeni albo co z nią ma równą rozciągłość”.
- ↑ a b Rene Descartes, Medytacje o filozofii pierwszej. Cytat: „Przez ciało rozumiem wszystko, co może zostać obrysowane jakąś figurą, co może zostać umieszczone w pewnym miejscu i wypełnić jakąś przestrzeń w taki sposób, że wszystkie inne ciała będą z niej wykluczone, co może być spostrzeżone zmysłowo przez dotyk, wzrok, słuch, smak lub węch (...)”.
- ↑ George Berkeley, A Treatise Concerning the Principles of Knowledge, Part I, Sections 1ff za: Ned Markosian, What Are Physical Objects?, Philosophy and Phenomenological Research 61 (2000), s. 375–395.
- ↑ Paul Holbach, System przyrody, t. 1, Warszawa, 1957, s. 81–82. Cytat: „(...) Materią w ogólności jest dla nas wszystko to, co pobudza w jakikolwiek sposób nasze zmysły...”.