Pałac Młodzieży w Bydgoszczy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
Ilustracja
Widok na wyremontowaną fasadę Pałacu od strony Ronda Jagiellonów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Adres

ul. Jagiellońska 27

Styl architektoniczny

funkcjonalizm

Architekt

Z. Lipski, J. Sadowski, J. Wujek

Kondygnacje

3

Rozpoczęcie budowy

1969

Ukończenie budowy

1974

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Młodzieży w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pałac Młodzieży w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Młodzieży w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′25″N 18°00′40″E/53,123611 18,011111
Strona internetowa
Widok od ul. Jagiellońskiej
Widok od strony wejścia do parku Ludowego
Widok z parku Ludowego
Napis
Pomnik Przyjaźni miast Reggio Emilia i Bydgoszczy
Zabytkowa Stanica wodna „Kopernik” (zbud. w 1936 r.), od 1974 r. należąca do Pałacu Młodzieży
Tor regatowy, którego gospodarzem był Pałac Młodzieży (2006–2010)
XXXI Bydgoskie Impresje Muzyczne w 2008 r.

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy – placówka wychowania pozaszkolnego w Bydgoszczy. Otwarta 22 lipca 1974 roku i działająca do dziś. Z usług placówki korzysta w sposób stały ponad 4,7 tys.[1], a okazjonalnie – kilkadziesiąt tysięcy osób rekrutujących się spośród dzieci i młodzieży[2].

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Młodzieży znajduje się w centrum Bydgoszczy, przy ul. Jagiellońskiej 27, na południowym obrzeżu parku Ludowego im. Wincentego Witosa. Przed budynkiem rośnie katalpa zwyczajna o obwodzie w pierśnicy 135 cm, która jest pomnikiem przyrody[3].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Młodzieży to placówka oświatowo-wychowawcza, największa w województwie kujawsko-pomorskim instytucja tego typu pod względem bazy, liczby uczestników i pracowników oraz oferty programowej. Misją placówki jest rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci i młodzieży. Najzdolniejsi z uczestników eksponują swe talenty w „eksportowych” zespołach, znanych niekiedy szeroko poza granicami miasta i regionu. Silną stroną pałacowej oferty artystycznej są zespoły taneczne, pary tańca sportowego, chóry, orkiestry, amatorskie teatry, które zdobywały laury na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Poza etatowymi instruktorami, z „Pałacem” współpracują m.in. zawodowi muzycy, wspierając młodzieżowe programy oryginalnymi kompozycjami i aranżacjami[4].

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy od 1995 r. jest członkiem Krajowej Rady Placówek Wychowania Pozaszkolnego, a od 2001 r. członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży z siedzibą w Pradze. Zajmuje ważne miejsce na mapie kulturalnej Bydgoszczy, pełniąc rolę głównego miejskiego i regionalnego Centrum Kulturalnego przeznaczonego dla dzieci i młodzieży[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Młodzieży powstał z inicjatywy społeczeństwa Bydgoszczy. W 1969 r. został powołany Społeczny Komitet Budowy Młodzieżowego Domu Kultury, Techniki i Sportu, który zajmował się budową obiektu[5]. Projekt wykonali architekci Z. Lipski, J. Sadowski i J. Wujek, a konstrukcję opracował inż. Bernard Majchrzak[6].

Wznoszenie budynku rozpoczęto 20 lipca 1969 r.[7] Powstawał on w ciągu 6 lat ze składek młodzieży, zakładów pracy oraz dzięki pomocy finansowej państwa. W przedsięwzięciu obok przedsiębiorstw specjalistycznych brała udział młodzież z różnych środowisk i szkół. Do budowy wykorzystano cegły z rozebranych w tym czasie dawnych magazynów Pruskiego Urzędu Prowiantowego z połowy XIX w. Stan surowy obiektu zrealizowano całkowicie systemem społecznym, zaś wykończenie zapewniły w 1973 r. bydgoskie firmy budowlane. Obiekt o powierzchni 6 tys. m² otwarto uroczyście 22 lipca 1974 r.[5] Pierwszym dyrektorem placówki została Dorota Kempka[7]. W latach 1977–1990 nosił on nazwę „Pałac Młodzieży im. Janka Krasickiego”. W 2009 r. odświeżono elewację Pałacu Młodzieży, malując ją w jaskrawe, poziome pasy, nie komponujące się jednak z modernistycznym charakterem budowli.

W Pałacu Młodzieży szczególną uwagę zwracano od początku na standard jego wyposażenia oraz dobór kadry specjalistycznej. Ta sytuacja, a nadto sprzyjająca atmosfera społeczna wokół działalności placówki spowodowały szybki rozwój różnorodnych form pracy z młodzieżą[5].

Od pierwszych dni działalności Pałacu powołano wiele pracowni i sekcji specjalistycznych (artystyczne, techniczne, sportowe, naukowe, klubowe). Wywołało to napływ młodzieży przekraczający warunki lokalowe obiektu. Np. w pierwszym roku działalności (1974/1975) było 2,8 tys. uczestników w pracowniach trzech działów: Pieśni i Tańca, Sportowym i Imprez Masowych. W następnych latach liczba działów sięgnęła pięciu, sekcji i zespołów ok. 200, a stałych uczestników zajęć – 4 tysięcy[7]. W tej sytuacji konieczne stało się profilowanie działalności placówki, zmierzające do optymalnego wykorzystania pomieszczeń i utworzenia sekcji zgodnych z zainteresowaniami młodzieży. Początkowo rozwijano zespoły muzyczne, sportowe i naukowe, zrezygnowano natomiast z sekcji technik artystycznych, które przyporządkowano innym młodzieżowym domom kultury obecnym w mieście[5].

Ważnym elementem działalności placówki była praca instruktażowo-metodyczna z nauczycielami placówek pozaszkolnych i zajęć pozalekcyjnych z regionu. W latach 70. XX w. Pałac stał się koordynatorem imprez młodzieżowych w województwie bydgoskim[5].

Od początku swojej działalności Pałac Młodzieży organizował również imprezy o charakterze masowym, w tym o zasięgu krajowym. W pierwszym roku działalności zorganizowano 172 imprezy dla blisko 50 tys. uczestników, a w roku szkolnym 1977/1978 – imprez było 426 z liczbą uczestniczących w nich blisko 100 tysięcy dzieci i młodzieży[7]. W 1977 r. zorganizowano pierwsze międzynarodowe spotkania młodzieży muzykującej (Bydgoskie Impresje Muzyczne), w której brały udział zespoły z krajów socjalistycznych oraz Francji i Szwecji. W latach późniejszych impreza ta znalazła stałe miejsce w kalendarzu festiwali bydgoskich, zaś młodzież Pałacu przywoziła z imprez zagranicznych wiele nagród, dyplomów i wyróżnień[5].

W początku listopada 2017 rozpoczął się pierwszy w historii kapitalny remont budynku, w ramach którego dokonano wymiany wentylacji, klimatyzacji, technologii uzdatniania wody basenowej oraz termomodernizację budynku. Na dachu zainstalowana została również instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy blisko 18 kW[8], która pozwala pozyskać energię m.in. na potrzeby maszynowni basenu. W czasie prac wiosną 2018 zwiększono zakres remontu, m.in. o wymianę większej liczby okien, renowację klatek schodowych, łazienek, basenu, sali kinowo-teatralnej i sportowej. Wcześniej budynek przy ul. Jagiellońskiej remontowany był w 2009, kiedy jego elewacja została pomalowana w pomarańczowe pasy. Po zakończeniu remontu uzyskała ona barwy szaro-białe[9]. Oddanie budynku do użytku po remoncie, którego koszt sięgnął 17 mln zł, nastąpiło we wrześniu 2019, choć pierwotnie zapowiadano, że prace potrwają 1 rok[10][11].

Baza lokalowa

[edytuj | edytuj kod]

Od momentu powstania Pałac Młodzieży prowadzi swoją działalność w budynku przy ul. Jagiellońskiej 27. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 7,6 tys. m². Na trzech kondygnacjach obiektu mieszczą się m.in.:

  • sala kinowo-teatralna mogąca pomieścić 260 widzów,
  • kawiarnia dysponująca 100 miejscami,
  • sala gimnastyczna,
  • kryty basen,
  • sala baletowa i rytmiki,
  • laboratorium języków obcych,
  • szereg pomieszczeń wykładowych i pracowni, m.in.: malarstwa, fotografiki, haftu i szycia, małych form teatralnych, wokalistyki, radiowo-telewizyjna, ruchu drogowego, salon wystaw,
  • sale klubowe[7].

Pałac od 1974 r. dysponuje stanicą sportów wodnych „Kopernik” zlokalizowaną nad Brdą przy ul. Babia Wieś 7-9[5]. Od 2006 r. placówka zarządza również torem regatowym w Brdyujściu[2].

Struktura organizacyjna

[edytuj | edytuj kod]

W Pałacu Młodzieży funkcjonuje pięć działów[2]:

  • Dział Sztuki – prowadzi szeroko rozumianą edukację plastyczną, fotograficzną, filmową i teatralną:
    • Dziecięca Akademia Sztuki – program obejmujący zajęcia: plastyczne, muzyczne, ruchowe, edukacyjne i teatralne dla dzieci;
    • dysleksja, ADHD – zajęcia psychoruchowe z elementami terapii pedagogicznej;
    • pracownia fotograficzna – warsztaty rozwijania aktywności twórczej z elementami fotografii, młodzieżowe studio fotografii, młodzieżowa szkoła fotografii, warsztaty fotografii artystycznej;
    • pracownia filmowa – warsztaty telewizyjne (program TV „Galeria”), warsztaty intermedialne (filmowo-fotograficzne), młodzieżowe studium dźwiękowców;
    • Pałacowe Centrum Wyobraźni – pracownia plastyczna, w której poznaje się m.in.: rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę, sztukę użytkową, a także kolaż, instalację, performance i inne dziedziny sztuk wizualnych; obejmuje studium rysunku, studium malarstwa, grupę form wizualnych, grupę form przestrzennych i inne; korytarz na piętrze placówki zajmuje Galeria „Pałac”;
    • Klub Rozwijania Aktywności Dziecięcej „Promyczek”;
    • trening asertywności, psychologiczny trening rozwijania umiejętności społecznych;
    • warsztaty twórcze: trening wrażliwości;
    • teatry dziecięce i młodzieżowe: „Maszkaron”, „Lemury”, „Wieko”, teatry alternatywne: „A`propos”, „Post scriptum”; klub recytatora, Studio Mistrzów Słowa, grupa teatralno-prezenterska;
    • warsztaty dziennikarskie i Public Relations;
  • Dział Edukacyjny – prowadzi edukację językową, historyczną, multimedialną:
    • doskonalenie znajomości języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, chińskiego;
    • Kolokwia Akademickie – imprezy dla młodzieży o pasjach badawczych i naukowych
    • forum edukacji humanistycznej „Paideia”;
    • Wszechnica – edukacja młodzieży szczególnie uzdolnionej;
    • Interaktywna Poradnia Języka Polskiego – szkoła mówienia i pisania;
    • warsztaty dla maturzystów i olimpijczyków: humanistyczne, matematyczne, wiedzy o społeczeństwie i inne;
    • Pałacowa Katedra Historii;
    • warsztaty dla rozwijania zainteresowań: astronomia, film, dziennikarstwo, Mała Akademia Filozofii, Akademia Młodych Dyplomatów, akademia umiejętności dla najmłodszych czyli szkoła elit;
    • pracownie informatyczne: zabawy z komputerem, programowanie, tworzenie stron internetowych, aplikacji Windows, grafika komputerowa i inne.
  • Dział Sportowo-Rekreacyjny – prowadzi szkolenia dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportu oraz działalność rekreacyjną i prozdrowotną; przy placówce funkcjonują kluby sportowe: KS „Pałac” (siatkówka żeńska), UKS „Kopernik” (kajakarstwo, od 1998 r.), Klub Karate „Oyama Pałac” (od 2006 r.), UKS – „Pałac” (od 2009 r.)

Najbardziej utytułowaną wychowanką Pałacu Młodzieży jest kajakarka Beata Mikołajczyk, która w 2005 r. została mistrzynią Europy, w 2008 r. zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, a w 2009 r. została mistrzynią świata.

  • Dział Animacji Kulturalnej – prowadzi organizację konkursów, przeglądów, festiwali, seminariów, koncertów, wystaw, zawodów, turniejów i pokazów adresowanych do dzieci i młodzieży. W ramach działu funkcjonują pracownie:
    • Animacji Teatralnej,
    • Animacji Plastycznej,
    • Animacji Filmowej,
    • Animacji Muzycznej,
    • Imprez Edukacyjnych,
    • Imprez Rekreacyjnych,
    • Samodzielna Pracownia Reklamy, Informacji i Promocji.

Dział prowadzi również grupy młodzieżowe: dziennikarską, Studio Mistrzów Słowa (konferansjerzy), Młodzieżową Radę Miasta oraz audycję telewizyjną „Galeria”.

Festiwale

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Młodzieży jest organizatorem wielu imprez edukacyjnych i kulturalnych o zasięgu miejskim, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Do sztandarowych festiwali międzynarodowych należą Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży zwane Bydgoskimi Impresjami Muzycznymi, zaś do ogólnopolskich m.in.:

Osiągnięcia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy jest członkiem[2]:

  • Krajowej Rady Placówek Wychowania Pozaszkolnego;
  • Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży.

Jest także laureatem wielu nagród przyznawanych przez różne instytucje[2]:

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Aleksandra Lewińska Pałac Młodzieży do modernizacji. Za unijne pieniądze?
  2. a b c d e http://www.palac.bydgoszcz.pl/ dostęp 14-12-2010
  3. Renata Kaja, Bydgoskie pomniki przyrody, Bydgoszcz: Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, 1995, ISBN 83-85860-32-0, OCLC 749523197.
  4. a b Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 431-432
  5. a b c d e f g Michalski Stanisław red. Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988. ISBN 83-01-06465-4
  6. Umiński Janusz: Bydgoszcz. Przewodnik. Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy”, Bydgoszcz 1996
  7. a b c d e Woźniak Wojciech: Pałac naprawdę młodzieży. [w.] Kronika Bydgoska 1974–1975
  8. Anna Stankiewicz Pałac Młodzieży czeka wielki remont. Zajęcia będą przeniesione
  9. Pałac Młodzieży wypatroszony. Tak teraz wygląda
  10. Kończy się remont Pałacu Młodzieży. Wkrótce znów będą tu zajęcia
  11. Od dziś zapisy na zajęcia w Pałacu Młodzieży. W wyremontowanym budynku

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Michalski Stanisław red. Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988. ISBN 83-01-06465-4
  • Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 431-432
  • Woźniak Wojciech: Pałac naprawdę młodzieży. [w.] Kronika Bydgoska 1974–1975