Pałac w Krzywiczynach – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pałac w Krzywiczynach
Zabytek: nr rej. 816/64 z 16.04.1964
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Krzywiczyny

Typ budynku

pałac

Położenie na mapie gminy Wołczyn
Mapa konturowa gminy Wołczyn, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac w Krzywiczynach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac w Krzywiczynach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac w Krzywiczynach”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac w Krzywiczynach”
Ziemia51°04′03,94″N 18°02′55,89″E/51,067761 18,048858

Pałac w Krzywiczynachzabytkowy pałac znajdujący się w Krzywiczynach położonych w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Wołczyn

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[1]:

  • zespół pałacowy, z k. XVIII w.:
    • pałac
    • park.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pałac został zbudowany w 1780 roku w stylu klasycystycznym na miejscu poprzedniej konstrukcji. Wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta z podjazdem od frontu, murowany, otynkowany, piętrowy, częściowo podpiwniczony piwnicami o kolebkowych sklepieniach. Ściany dzielą pilastry dźwigające profilowany gzyms koronujący. Pałac posiada dwutraktowy układ wnętrza. Obiekt posiada ok. 1100 m kw. powierzchni użytkowej. W okolicach pałacu są zachowane czworaki oraz zabudowania gospodarcze.

Zabytkowy park znajduje się w bezpośrednim otoczeniu pałacu. Park założony w stylu krajobrazowym o układzie opartym na pięknie przyrodniczych form naturalnych, nieuregulowanych układów drzew, wyeksponowanych form szkieletowych (Ogrody Polskie). Drzewa pozostawione w formie naturalnej, swobodnie rozrośniętej (płacząca forma lipy, dębu, buka, trójigliczni). Zachowała się jedyna w formie zabytkowej aleja klonowa. Najstarsze egzemplarze drzew to 2 dęby, które mają od 200 do 250 lat. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest klon pospolity. Współdominującym gatunkiem jest grab i lipa drobnolistna. Gatunki iglaste są reprezentowane nielicznie przez cyprysik Lawsona i nutkajski, żywotnik olbrzymi. Park ma powierzchnię 3,77 ha. Od 1853 r. do 1945, posiadłość znajdowała się we władaniu rodziny Watzdorf. Z faktem przejęcia posiadłości przez tę rodzinę należy wiązać drugi etap formowania parku – wiek drzew ok. 120 lat. Park jest wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego pod numerem KS-A-17/77.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]