Parafia św. Mikołaja w Zgórsku – Wikipedia, wolna encyklopedia

Parafia
pw. św. Mikołaja
w Zgórsku
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Zgórsko

Adres

Zgórsko 61
39-308 Wadowice Górne

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Radomyśl Wielki

Kościół

św. Mikołaja

Proboszcz

ks. mgr Wiesław Nowak

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

św. Mikołaja
6. grudnia

Położenie na mapie gminy Radomyśl Wielki
Mapa konturowa gminy Radomyśl Wielki, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. św. Mikołajaw Zgórsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. św. Mikołajaw Zgórsku”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. św. Mikołajaw Zgórsku”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. św. Mikołajaw Zgórsku”
Ziemia50°14′17,663″N 21°17′22,296″E/50,238240 21,289527

Parafia św. Mikołaja w Zgórsku – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Radomyśl[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zgórsko jest jedną z najstarszych osad tego terenu. Pierwsza wzmianka o Zgórsku została zanotowana w dokumencie biskupa krakowskiego Maura datowanym na lata 1110-1117. według tego dokumentu Zgórsko należało do kilku osad, z których dziesięcinę składano kościołowi w Pacanowie. Pierwszym właścicielem był niejaki Siemian z rodu Nagodziców, herbu Jelita, uznawany za protoplastę rodu Pacanowskich[2].

Kolejny dokument, w którym biskup krakowski Jan potwierdza nadanie kościołowi w Pacanowie dziesięcin z 8 imiennie wymienionych parafii, w tym Zgórska, nosi datę z sierpnia 1317 roku. Również Jan Długosz w Liber Beneficiorum pisze: „Zgórsko, wieś parafii mieleckiej, której dziedzicami: Piotr i Florian Pacanowscy herbu Jelita"[2].

W 1512 roku właścicielem osady Zgórsko został Stanisław Mielecki. Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja biskupa został ufundowany przez Hetmana Wielkiego Koronnego Mikołaja Mieleckiego w roku 1561. Jednym z kolejnych właścicieli był Jan Karol Chodkiewicz, który z kolei sprzedał później te dobra ziemskie na rzecz Zbigniewa Ossolińskiego. W ten sposób na dłuższy czas te tereny stały się własnością rodu Ossolińskich[2].

W 1816 roku Józef Maksymilian Ossoliński założył fundację Biblioteki im. Ossolińskich we Lwowie, na której uposażenie i utrzymanie przeznaczył dochód z dziedziczonych dóbr wokół Zgórska. Księgozbiór, będący zalążkiem Biblioteki, był przechowywany m.in. w pobliskim dworze Przybysz. Wspomnieć należy iż wielki wkład w powstanie tego Księgozbioru miał ówczesny proboszcz parafii w Zgórski, ks. Hieronim Juszyński. W 1817 roku kuratorem Fundacji oraz patronem i opiekunem kościoła został krewny Ossolińskiego – Teodor Broniewski. Zginął on w Zgórsku, razem z dwunastoma innymi osobami, czasie rzezi galicyjskiej w 1846 roku. W 1867 roku, niedaleko kościoła, rodzina wystawiła mu pomnik w kształcie kolumny z empirową urną. Jednak w czasie drugiej wojny światowej pomnik ten został znacznie uszkodzony[2].

Z parafią św. Mikołaja w Zgórsku związana jest postać służebnicy Bożej s. Franciszki Grzanki (1901–1941), męczennicy obozów hitlerowskich, urodzonej 11 stycznia 1901 roku w Jamach, wówczas parafia w Zgórsku, w diecezji tarnowskiej, jako córki Wojciecha i Teresy Dubiel - rolników, zmarłej 26 czerwca 1941 roku w obozie w Bojanowie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zgórsko. diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2020-05-20]. (pol.).
  2. a b c d Historia. zgorsko.pl. [dostęp 2015-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-07)]. (pol.).