Park Mamuta we Wrocławiu – Wikipedia, wolna encyklopedia
Park Mamuta – obszar na wrocławskim osiedlu Oporów, położony wzdłuż przeciwpowodziowego wału na lewym (południowym) brzegu rzeki Ślęzy oraz wzdłuż ul. Bukowskiego.
Plan zagospodarowania, w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, 7-hektarowego pasa nieużytków pomiędzy ul. Bukowskiego a wałem przeciwpowodziowym zgłosili mieszkańcy osiedla Oporów po raz pierwszy w roku 2013 (wówczas plan ten zakładał m.in. budowę koła wodnego na znajdującym się tam na rzece Ślęzie jazie), ale wówczas przedsięwzięcie to nie zostało przyjęte ze względów formalnych[1][2]. Rok później, w 2014, zmieniony w stosunku do poprzedniego roku projekt (bez koła wodnego, ale z atrakcjami o charakterze rekreacyjnym) pod nazwą „Park Wspólnotowy «Ślężański Mamut» – przyjazna przestrzeń dla aktywnego wypoczynku, kultury i edukacji uczestniczącej, współtworzona przez użytkowników” uzyskał ponad 5,2 tys. głosów i został przyjęty do realizacji[3].
Dopracowanie projektu oraz wyłonienie w przetargu wykonawców zajęło następne cztery lata (przetargi ogłaszano czterokrotnie), prace rozpoczęły się wiosną 2018[4], a zakończono je jesienią tego samego roku. Park Mamuta został oddany do użytku w sobotę 10 listopada 2018[5][6][7].
Najbardziej charakterystycznym obiektem w Parku Mamuta jest wysoka na 8 metrów konstrukcja stylizowanego mamuta[a], przeznaczona dla dzieci do wspinania się w jej wnętrzu; wystające z dwóch stron „głowy” tej konstrukcji rury (mające być „ciosami” zwierzęcia) służą dzieciom jako zjeżdżalnie. Oprócz „mamuta” są też inne atrakcje dla dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także ławki i siedziska służące rekreacji[8]. Przewidziano też nasadzenie sporej liczby roślinności (451 drzew liściastych, 6,2 tys. krzewów ozdobnych, 18,5 tys. traw ozdobnych i skrzypów), a Zarząd Zieleni Miejskiej w kolejnych latach zobowiązany został do ich uzupełniania. Istniejące nad Ślęzą już wcześniej rzeźby („Zadumana Ślężanka”[9] i „Rodzina”[10], wykonane w 1975 z głazów narzutowych, autorstwa Tadeusza Tellera[b]) zostały również wkomponowane w Park Mamuta („Rodzina” wymagała przeniesienia o kilkadziesiąt metrów)[5].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Pomysł na tę konstrukcję nawiązuje do faktu, że w 1994 r. podczas robót ziemnych w na Oporowie (w rejonie ul. Jordanowskiej i Harcerskiej) odnaleziony został dobrze zachowany fragment ciosu prawdziwego mamuta[11][6].
- ↑ Tadeusz Teller (1929–2022) zaprojektował także znajdujący się po przeciwnej stronie rzeki Ślęzy Cmentarz Żołnierzy Polskich[12].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ wniosek WBO2013.
- ↑ historia WBO.
- ↑ WBO2014.
- ↑ Patryk Załęczny: Park Mamuta w rękach wykonawcy. Wrocław rozmawia, 2018-03-19. [dostęp 2022-04-10]. (pol.).
- ↑ a b Patryk Załęczny: Park Mamuta na Oporowie otwarty. Wrocław rozmawia, 2018-11-10. [dostęp 2022-04-10]. (pol.).
- ↑ a b Park Mamuta we Wrocławiu. [w:] visitWroclaw [on-line]. araw.pl. [dostęp 2022-04-10]. (pol.).
- ↑ Park Mamuta na stronie fotopolska.eu.
- ↑ Tablice parkowe.
- ↑ rzeźba „Zadumana Ślężanka”.
- ↑ rzeźba „Rodzina”.
- ↑ Park Mamuta we Wrocławiu > uroczyste otwarcie.
- ↑ Tadeusz Teller – malarstwo.