Pochylec – Wikipedia, wolna encyklopedia
Pochylec – skała na orograficznie lewym zboczu Doliny Prądnika na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego (OPN). Jest jedną z dwóch położonych blisko siebie skał zwanych Pochylcami (druga skała to Pochylec Duży). Skały te znajdują się przy skrzyżowaniu drogi nr 773 z drogą do Ojcowa[1].
Pochylec to w Polsce skała kultowa, jedna z najsłynniejszych skał wspinaczkowych. Wspinaczom udało się dojść do porozumienia z dyrekcją OPN, która udostępniła tę skałę do wspinaczki na określonych warunkach. Miejsce startu do wspinaczki było bardzo niekorzystne, ale w ramach inicjatywy „Nasze Skały" pod Pochylcem skonstruowano specjalną platformę. Ustawiono obok niej toi-toi, dzięki czemu spełnione zostały również standardy higieniczne[2].
Pochylec to zbudowana z wapienia skalistego turnia o wysokości do 26 m. Ma charakterystyczny kształt – jest silnie przechylona[1]. Większość dróg wspinaczkowych to drogi trudne i bardzo trudne. Skała oświetlona jest tylko wczesnym rankiem, poza tym wspinaczka cały czas odbywa się w cieniu. Wiosną i jesienią po godz. 19 skała jest mokra. Jest popularna wśród wspinaczy skalnych, ale wysoko postawiona poprzeczka trudności powoduje, że raczej nie tworzą się kolejki. P. Wrona o Pochylcu pisze: Na Pochylcu jest też szansa, by podpatrzeć jak wspinają się najlepsi w kraju, co często bywa pouczające. Warto też odwiedzić Pochylec, choćby jeden raz, by ocenić swój rzeczywisty poziom wspinaczkowy[2].
Na Pochylcu są 22 drogi wspinaczkowe o trudności od VI.I do VI.7 w skali Kurtyki. Wszystkie mają zamontowane stałe punkty asekuracyjne; ringi i stanowiska zjazdowe[1].
Drogi wspinaczkowe
[edytuj | edytuj kod]- Krecia robota; VI.1
- Kocia kołyska; VI.3+
- Prostowanie odlotu; VI.5+
- Odlot; VI.4
- Koci podlotek; VI.3+
- Odlot małpy; VI.5
- Port lotniczy; VI.4/4+
- Power play; VI.7
- Parówa; VI.7
- Pierdolony ogranicznik; VI.6
- Power play; VI.7
- Shock the monkey; VI.5+/6
- Karawana jedzie dalej; VI.5
- Fałszywy prorok; VI.6
- Ekspozytura szatana; VI.6+
- Nie dla psa kiełbasa; VI.7
- Godzilla; VI.6
- I ty możesz zostać orłem; VI.6/6+
- Wzlot; VI.5
- Wzlocik; VI.3
- Kaszalocik; VI.2[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Warszawa: RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
- ↑ a b Paweł Wrona , Jurajskie abecadło: P jak Pochylec [online] [dostęp 2020-07-07] .