Popielec (serial telewizyjny) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Popielec
Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Liczba odcinków

9

Nagrody

1984 – Ryszard Ber – Złoty Ekran (przyznawany przez pismo „Ekran”), 1984 - Chianciano Terme (International Tv Drama Festival „Teleconfronto”) – Nagroda Specjalna za oryginalny, pełny i wolny od retoryki sposób przedstawienia życia polskiej wsi w latach okupacji hitlerowskiej

Produkcja
Produkcja

Zespół Filmowy „Silesia”

Reżyseria

Ryszard Ber

Scenariusz

Wiesław Myśliwski
Ryszard Ber

Muzyka

Jerzy Maksymiuk

Zdjęcia

Zdzisław Kaczmarek

Scenografia

Jan Grandys
Tadeusz Kosarewicz

Czas trwania odcinka

52-81 min

Pierwsza emisja
Data premiery

16 października 1984

Stacja telewizyjna

Telewizja Polska

Format obrazu

4:3

Popielec – polski serial telewizyjny z 1982 roku w reżyserii Ryszarda Bera, nakręcony na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem.

Serial zrealizowano głównie we wsi Wesoła przy współudziale jej mieszkańców. Włączono także sceny kręcone w miejscowościach: Nozdrzec, Izdebki, Borek Stary (Sanktuarium Matki Boskiej Boreckiej) oraz Blizne, gdzie w zabytkowym drewnianym kościele Wszystkich Świętych kręcono sceny religijne.

Poprzez losy głównego bohatera Józka Garstki ukazano polską wieś podczas okupacji hitlerowskiej oraz w początkach władzy komunistycznej (1940–1945 i 1956) w sposób odbiegający od dotychczas obowiązującej narracji. Próbując przetrwać trudny czas, zagubieni w nowej rzeczywistości ludzie zachowują się nierzadko w sposób daleki od kultywowanych we wcześniejszej polskiej kinematografii propagandowych stereotypów o wojennym bohaterstwie, poświęceniu i ofierze. W istocie jest to pokoleniowa saga wsi polskiej, charakterem nawiązująca do serialu J. Rybkowskiego Chłopi, ale rozgrywająca się w szczególnie trudnym okresie XX wieku.

Odcinki

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ucieczka
  2. Półpanek
  3. Dzicyzna
  4. Dymy
  5. Herod
  6. Podmuch
  7. Ślub
  8. Amnestia
  9. Po latach...

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]