Proces beatyfikacyjny Pawła VI – Wikipedia, wolna encyklopedia
Proces beatyfikacyjny Pawła VI – rozpoczął się 11 maja 1993, a zakończył w 20 grudnia 2012 wydaniem dekretu o heroiczności cnót.
Historia procesu
[edytuj | edytuj kod]- 11 maja 1993 – papież Jan Paweł II ogłosił rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Pawła VI[1].
- 18 marca 1999 – zakończenie fazy diecezjalnej procesu[1].
- 20 grudnia 2012 – papież Benedykt XVI promulgował dekret o heroiczności cnót papieża[2].
- 6 maja 2014 – komisja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem Pawła VI[3].
- 10 maja 2014 – papież Franciszek podpisał dekret o beatyfikacji papieża, która odbyła się 19 października 2014[4].
Cud za wstawiennictwem Pawła VI
[edytuj | edytuj kod]U młodej kobiety w ciąży lekarze stwierdzili poważne problemy z dzieckiem i ze względu na skutki dla mózgu, jakie w takich wypadkach występują, zaproponowali jej jako jedyne rozwiązanie terminację ciąży[5]. Matka sprzeciwiła się jednak i postanowiła donosić poczęte dziecko do jego narodzin, ufając przy tym – jak sama przyznała – wstawiennictwu Pawła VI, który m.in. w 1968 r. ogłosił encyklikę „Humanae vitae”[5].
Dziecko urodziło się bez problemów, ale z ujawnieniem całej sprawy czekano kilkanaście lat, aż podrośnie, aby stwierdzić ostatecznie brak jakichkolwiek następstw problemów z okresu ciąży i tym samym móc potwierdzić cudowne wyzdrowienie[5].
Beatyfikacja
[edytuj | edytuj kod]Beatyfikacja Pawła VI odbyła się 19 października 2014, w dniu zakończenia III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. Mszy beatyfikacyjnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie przewodniczył papież Franciszek przy koncelebrze emerytowanego papieża Benedykta XVI[6][7].
Oficjalne delegacje, które przybyły na uroczystość
[edytuj | edytuj kod]Kraj | Członkowie delegacji |
---|---|
Angola |
|
Tajwan | |
Zimbabwe |
Przebieg uroczystości
[edytuj | edytuj kod]Uroczysta msza beatyfikacyjna papieża Pawła VI rozpoczęła się o godz. 10:30 na Placu św. Piotra procesją kardynałów i biskupów przy śpiewie hymnu na cześć Pawła VI – „In nomine Domini”. Po procesji papież Franciszek podszedł do emerytowanego papieża Benedykta XVI, z którym przywitał się, a wierni odpowiedzieli oklaskami.
Biskup Brescii Luciano Monari poprosił o dokonanie beatyfikacji Sługi Bożego Pawła VI słowami: „Ojcze Święty, ja biskup Brescii pokornie proszę Waszą Świątobliwość o wpisanie w poczet błogosławionych czcigodnego Sługi Bożego Pawła VI, papieża”. Następnie postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Antonio Marrazzo odczytał biografię kandydata na ołtarze.
Po jej wysłuchaniu papież Franciszek orzekł: „Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa Luciana Monariego, ordynariusza Brescii, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży Paweł VI, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 26 września każdego roku”.
Po wygłoszeniu tej formuły na fasadzie Bazyliki Świętego Piotra odsłonięty został, wśród oklasków wiernych, portret papieża Montiniego z otwartymi ramionami na tle błękitnego nieba. Następnie wniesiono relikwie błogosławionego w postaci krwi na ubraniu, które papież miał w chwili zamachu na niego, w Manili na Filipinach w 1970 r. Odśpiewano przy tym słowa Psalmu 33 – „Radośnie wołajcie i śpiewajcie na cześć Pana”[11].
Po liturgii słowa papież wygłosił homilię, w której przypomniał, że nowy błogosławiony ustanowił instytucję synodu i podziękował mu następującymi słowami: „W odniesieniu do tego wielkiego Papieża, odważnego chrześcijanina, niestrudzonego apostoła, przed Bogiem możemy dziś tylko wypowiedzieć słowo tak proste, a jednocześnie szczere i ważne: dziękuję! Dziękujemy nasz drogi i umiłowany papieżu Pawle VI! Dziękujemy za Twoje pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła! Wierni zgromadzeni na placu zareagowali brawami wyrażając swoje podziękowania. Franciszek dodał, że w pokorze Pawła VI jaśnieje jego wielkość: „Kiedy zarysowywało się społeczeństwo zlaicyzowane i wrogie, potrafił kierować z dalekowzroczną mądrością, a czasem w samotności, sterem łodzi Piotrowej, nigdy nie tracąc radości i ufności w Panu”. Papież podkreślił też, cytując Homilię z Rytu Koronacji: Insegnamenti I z 1963 r., że błogosławiony Paweł VI poświęcił całe swoje życie „zadaniu świętemu, uroczystemu i niezwykle poważnemu: temu, aby kontynuować w czasie i krzewić na ziemi misję Chrystusa”, miłując Kościół i prowadząc go, aby był równocześnie „oddaną dla całej społeczności ludzkiej matką i rozdawcą zbawienia”, cytując słowa błogosławionego ze wstępu do encykliki Ecclesiam suam[12].
Mszę świętą wraz z papieżem koncelebrowali ojcowie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wśród zgromadzonych na Placu św. Piotra było ok. 5 tys. wiernych z Brescii – rodzinnej diecezji papieża Montiniego[11].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Montini, Giovanni Battista. The Cardinals of the Holy Roman Church. [dostęp 2013-10-14]. (ang.).
- ↑ Czy Paweł VI zostanie wkrótce wyniesiony na ołtarze?. Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2013-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-22)]. (pol.).
- ↑ Uznano autentyczność cudu za przyczyną Pawła VI. ekai.pl. [dostęp 2014-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-15)].
- ↑ Pope Paul VI to be beatified October 19, 2014. Radio Watykańskie. [dostęp 2014-05-10]. (ang.).
- ↑ a b c Potwierdzono cud za wstawiennictwem Pawła VI. kosciol.wiara.pl. [dostęp 2016-09-22].
- ↑ Papież Paweł VI został błogosławionym. Tłumy wiernych, wśród gości Benedykt XVI [online], www.tvn24.pl [dostęp 2017-12-03] .
- ↑ Watykan: Papież Franciszek ogłosił Pawła VI błogosławionym - Fakty w INTERIA.PL [online], fakty.interia.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
- ↑ a b Angola Represented At Beatification Ceremony of Pope Paul Vi. allafrica.com. [dostęp 2014-10-20]. (ang.).
- ↑ Foreign minister to attend beatification of Pope Paul VI. focustaiwan.tw. [dostęp 2014-10-17]. (ang.).
- ↑ Zimbabwe: President Attends Pope Paul Vi Beatification. allafrica.com. [dostęp 2014-10-20]. (ang.).
- ↑ a b Gość Niedzielny: Papież Franciszek beatyfikował Pawła VI. gosc.pl. [dostęp 2014-10-25]. (pol.).
- ↑ Stolica Apostolska: Homilia Papieża na mszy beatyfikacyjnej Pawła VI. vatican.va. [dostęp 2014 -10-25]. (pol.).