Przemysł samochodowy – Wikipedia, wolna encyklopedia
Przemysł samochodowy – pojęcie obejmujące szerokie spektrum przedsiębiorstw i organizacji zaangażowanych w projektowanie, produkcję, marketing i sprzedaż samochodów. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu według przychodów[1]. Sukces sprzedaży odnotowany przez dany koncern przyciąga do niego wielu inwestorów i akcjonariuszy, gotowych do podjęcia współpracy i zainwestowania pieniędzy. Wśród nich znajdują się firmy zajmujące się zarządzaniem aktywami lub banki inwestycyjne. Często się nawet powtarzają u różnych potentatów branży motoryzacyjnej, jak np. Vanguard Group lub BlackRock w Hyundai Motor Group i General Motors lub The Bank of Tokyo-Mitsubishi w Suzuki Motor i Mitsubishi Motors. Inwestorem może zostać także sam koncern, który kupuje udziały konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Tak jest np. u Fuji Heavy Industries, producenta Subaru, którego właścicielem 16,8% akcji jest Toyota, a 34% Mitsubishi Motors należy do Nissana.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Produkcja samochodów rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w latach 90. XIX wieku. W 1929 roku przed wielkim kryzysem świat liczył 32 028 500 samochodów w użyciu, z czego w USA zostało wyprodukowanych 90% z nich[2].
Najwięksi producenci samochodów
[edytuj | edytuj kod]Najwięksi producenci według liczby wyprodukowanych sztuk w 2017[3]:
Przemysł samochodowy w Polsce
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Struktura własnościowa koncernów | Wybór Kierowców [online], www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-12] (pol.).
- ↑ „U.S. Makes Ninety Percent of World’s Automobiles”. Popular Science 115 (5): 84. November 1929. Retrieved 15 January 2013.
- ↑ World motor vehicle production. [w:] International Organization of Motor Vehicle Manufacturers [on-line]. oica.net. [dostęp 2021-06-13].