Pyeonghwa Motors – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pyeonghwa
Pyeonghwa Motors
Ilustracja
Logo Pyeonghwa Motors
Państwo

 Korea Północna

Siedziba

Pjongjang

Data założenia

1999

Prezes

Park Sang-Kwon

Udziałowcy

rząd Korei Północnej (50%)
Kościół Moona (50%)

brak współrzędnych
Strona internetowa
billboard reklamowy Pyeonghwy Hwiparam
salon sprzedaży Pyeonghwy
Pyeonghwa Hwiparam III
Pyeonghwa Ppeokgugi 4WD

Pyeonghwa Motors – północnokoreański producent samochodów osobowych, SUV-ów i minivanów z siedzibą w Pjongjangu działający od 1999 roku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo Pyeonghwa Motors zostało założone pod koniec lat 90. XX wieku z inicjatywy północnokoreańskiej, państwowej spółki przemysłu eksportowego Ryonbong oraz południowokoreańskiego Kościoła Zjednoczenia w okresie złagodzenia stosunków obu państw[1]. Inicjatywa powstała w celu promowania zjednoczenia narodu koreańskiego, do czego miała nawiązywać nazwa - pyeonghwa (kor. 평화 , pokój)[1].

Na początku XXI wieku Pyeonghwa kupiła licencję od włoskiego Fiata na rozpoczęcie małoseryjnej, licencyjnej produkcji modeli Siena i Doblò pod nazwami Hwiparam i Ppeokgugi[2]. Produkcja ruszyła w 2002 roku w wybudowanych nakładem 55 milionów dolarów zakładach w mieście Namp’o na południowym zachodzie Korei Północnej[3].

W pierwszej dekadzie XXI wieku Pyeonghwa kontynuowała rozwój swojej oferty modelowej, uzyskując licencję na produkcję także od południowokoreańskiego SsangYonga, a także chińskich producentów takich jak Brilliance czy Huanghai[2]. W kolejnych latach północnokoreański producent uzyskał licencję od kolejnego europejskiego producenta, Volkswagena.

Choć w 2009 roku Pyeonghwa odnotowała pierwszy zysk[4] we wówczas 10-letniej historii, już 3 lata później, w 2012 roku prezes przedsiębiorstwa ogłosił decyzję o zakończeniu działalności Pyeonghwy[5]. Przedsiębiorstwo nie zostało oficjalnie zlikwidowane, jednak od 2012 samochody oferowane pod północnokoreańską marką są importowane z Chin[6].

Do końca 2011 roku łączna produkcja Pyonghwa Motors, po 11 latach operacji w zakładach w Namp’o, wyniosła 1820 sztuk[6].

Rola propagandowa

[edytuj | edytuj kod]

Pyeonghwa Motors to jedyny producent samochodów w historii Korei Północnej, a także jedyne przedsiębiorstwo w kraju, które miało prawo do reklamowania się na billboardach reklamowych w miastach. W mediach pojawiły się zarzuty, że zdecydowano się na taki krok w celach propagandowych, aby stworzyć przekonanie, że odizolowany gospodarczo reżim jest w stanie produkować masowo samochody osobowe[2].

Modele samochodów

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane

[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe

[edytuj | edytuj kod]

Samochody dostawcze

[edytuj | edytuj kod]

Historyczne

[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b North Korean Cars: Pyonghwa Motors. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  2. a b c Cars from the “Axis of Evil”: North Korea - Feature. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  3. Unification Church to wind up auto venture in NK. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  4. Pyeonghwa Sells in North Korea. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  5. End of the Road for North Korean Auto Maker?. [dostęp 2020-10-16]. (ang.).
  6. a b Zepsuty sen samochodowy Korei Północnej. [dostęp 2020-10-16]. (niem.).