Reggae nad Wartą – Wikipedia, wolna encyklopedia

Reggae nad Wartą
Lata aktywności

1986 - 1991
2005 - 2010
2012 - aktualnie

Termin

lipiec

Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Założyciel

Krzysztof Wodniczak
Zdzisław Nowak

Organizator

Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.

Tematyka

reggae

Strona internetowa

Reggae nad Wartą – festiwal muzyki reggae, organizowany w miejskim Amfiteatrze w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1986–1991 oraz ponownie po reaktywacji od roku 2005.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w lipcu 1986 roku. Początkowo jej organizatorami byli głównie poznaniacy (m.in. Krzysztof Wodniczak i Zdzisław Nowak, manager zespołu Gedeon Jerubbaal), gdyż impreza miała być niejako plenerową kontynuacją przeglądu Reggae Is King, który odbywał się właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1984–1986. Pierwotnie zakładano lokalizację festiwalu w Koninie, jednak w związku z faktem, że w zaplanowanym terminie miał się tam odbywać festiwal muzyki dziecięcej, zdecydowano się przenieść imprezę do Gorzowa.

Już pierwsza edycja imprezy okazała się być dużym sukcesem. Dwa dni koncertów obejrzało łącznie kilkanaście tysięcy osób (karnet kosztował 1200 złotych). Na scenie pojawiła się niemal cała ówczesna czołówka polskiego reggaeGedeon Jerubbaal, Daab, Izrael, R.A.P. oraz Rokosz, a także wiele mniej znanych i dziś już zupełnie zapomnianych formacji, takich jak Niepodległość Trójkątów, Illai, Raja Bess, Rondo, Grass, Katharsis, Zgoda czy Izaak. W Radzie Artystycznej festiwalu zasiedli m.in. tacy znawcy gatunku jak Włodzimierz Kleszcz i Sławomir Gołaszewski. Gwiazdą z zagranicy był pochodzący z Gambii, ale mieszkający w Szwecji Demba Conta wraz ze swoim zespołem The Rub-a-Dub Band.

Zachęceni powodzeniem imprezy organizatorzy postanowili kontynuować ją w kolejnych latach. Nie wszystkie te edycje okazały się równie udane, zawsze jednak przyciągały kilka renomowanych grup i mnóstwo młodych, debiutujących zespołów. Gościnnie wystąpiły na nich także formacje niemające wiele wspólnego ze sceną reggae, jak np. Dżem czy czechosłowacki Ivan Hlas a Nahlas. Ostatnia edycja festiwalu w tej formule odbyła się w roku 1991. W wyniku m.in. afery z podrobionymi biletami (choć Amfiteatr zapełnił się niemal całkowicie, wejściówek sprzedano bardzo mało) finansowy krach ponieśli jego organizatorzy, co uniemożliwiło kontynuację imprezy w latach kolejnych[1].

W roku 2005 do idei postanowiły wrócić władze miasta Gorzowa. Początkowo postanowiono organizować imprezę w ramach Dni Gorzowa na początku czerwca, zaś od roku 2007 odbywa się ona w lipcu, nadal jednak pozostając pod patronatem Urzędu Miasta Gorzów Wielkopolski.

Współczesne edycje festiwalu

[edytuj | edytuj kod]
  • odbyła się 11-12 lipca
  • pierwszego dnia wystąpili: Creska, Czerwie, Plebania, Village Kollektiv oraz United Flavour (Czechy)
  • drugiego dnia wystąpili: Cała Góra Barwinków, Daab, Mate, Masala oraz Stage of Unity
  • odbyła się 23-24 lipca
  • wyjątkowo, z uwagi na remont miejskiego Amfiteatru, miała miejsce w Parku Słowiańskim
  • pierwszego dnia wystąpili: Abradab, Dubska, Gutek, Lion Vibrations oraz SmokeDaCrack OFF
  • drugiego dnia wystąpić mieli: Jamal, Naaman, Raggafaya oraz Sedativa & Dawid Portasz, jednak koncert został odwołany z powodu wywołanych przez ulewne deszcze zniszczeń (scena znalazła się w opłakanym stanie, zaś niezabezpieczony odpowiednio sprzęt całkowicie zamókł; brak profesjonalizmu w organizacji festiwalu dyrekcja tłumaczyła drastycznym obcięciem przez miasto funduszy przeznaczonych na zorganizowanie imprezy)[2]
  • 30 lipca, dzień po uroczystym otwarciu wyremontowanego Amfiteatru, odbyła się wieczorna impreza pt. "Reggae Intro '360", podczas której zagrały zespoły Enchantia, Indios Bravos oraz Sedativa & Dawid Portasz[3]
  • w czasie koncertu kilkukrotnie padła zapowiedź reaktywacji festiwalu w roku 2012[4]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Festiwale reggae - Reggae nad Wartą. www.reggaeradio.pl. [dostęp 2011-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-13)]. (pol.).
  2. Niepewna przyszłość festiwalu. www.gorzow.gazeta.pl. [dostęp 2011-04-20]. (pol.).
  3. Reggae Intro '360. www.emceka.pl. [dostęp 2012-03-15]. (pol.).
  4. Reggae Intro '360 już za nami. www.infogorzow.pl. [dostęp 2012-03-15]. (pol.).