Rimac Concept One – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rimac Concept One
Rimac Concept S
Ilustracja
Rimac Concept One
Producent

Rimac

Projektant

Adriano Mudri

Zaprezentowany

Wrzesień 2011

Okres produkcji

2013 – 2014
(Concept One)
2016
(Concept S)

Miejsce produkcji

Chorwacja Sveta Nedelja

Następca

Rimac Nevera

Dane techniczne
Segment

hipersamochód

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupe

Napęd

AWD

Długość

4548 mm

Szerokość

1854 mm

Wysokość

1198 mm

Rozstaw osi

2750 mm

Masa własna

1850 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze

Applus+ IDIADA Volar-e

Konkurencja

Mercedes-Benz SLS AMG Electric Drive
NIO EP9

Rimac Concept Oneelektryczny hipersamochód produkowany pod chorwacką marką Rimac w latach 2013 – 2014.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Rimac Concept S - tył
Rimac Concept S
Rimac Concept One na Salon Privé London 2012

We wrześniu 2011 roku podczas wystawy samochodowej IAA w niemieckim Frankfurcie nad Menem powstałe dwa lata wcześniej przedsiębiorstwo Rimac Automobili przedstawiło swój pierwszy samodzielnie zbudowany od podstaw pojazd o nazwie Concept One[1]. Wyczynowy pojazd był pierwszym w historii hipersamochodem o napędzie w pełni elektrycznym[2], stanowiącym alternatywę dla produktów konkurencji, skoncentrowanej wówczas na konwencjonalnych, spalinowych napędach.

Za projekt stylistyczny Rimaca Concept One odpowiedzialny był austriacki stylista Adriano Mudri, który nadał pojazdowi charakterystyczne, muskularne proporcje z trójbryłowym nadwoziem o wysuniętym, szpiczastym przodzie[3]. Sylwetkę pojazdu wzbogaciły boczne wloty powietrza, a także wysoko poprowadzona linia szyb. Reflektory i lampy wykonane zostały w technologii LED. Projekt kabiny pasażerskiej wykończonej czerwoną skórą powstał w wyniku współpracy byłego projektanta Pinifariny, Gorana Popovicia, a także bułgarskiej firmy tuningowej Vilner[4].

Concept S

[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2016 roku przedstawiona została specjalna odmiana Concept One o nazwie Rimac Concept S. Zyskała ona dedykowany pakiet stylistyczny ze zmodyfikowanymi zderzakami i inne malowanie nadwozia, a także niższą o 50 kg masę całkowitą, przekładającą się na wyższą prędkość maksymalną wynoszącą 365 km/h[5]. Samochód wyprodukowano w 2016 roku w dwóch egzemplarzach[6].

Sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]

Rimac Concept One to samochód ściśle limitowany, skierowany do prywatnych nabywców. Wystawienie pierwszego egzemplarza na wystawach IAA 2011 i Paris Concours d'Elegance 2012 spowodowało entuzjastyczną reakcję. Produkcja rozpoczęła się w styczniu 2013 roku[7], a dostarczenie auta pierwszemu nabywcy z Hiszpanii miało miejsce jeszcze w tym samym miesiącu[8]. Łączna wielkość produkcji wyniosła 8 sztuk, z czego ostatni egzemplarz został zbudowany jesienią 2016 roku[9].

Jeden z ośmiu wyprodukowanych egzemplarzy Concept One'a został doszczętnie zniszczony w czerwcu 2017 roku. Rozbił go brytyjski dziennikarz motoryzacyjny Richard Hammond podczas filmowania jednego z odcinków programu The Grand Tour w Szwajcarii[10].

Dane techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Napęd Rimaca Concept One to wynik 4-letnich prac założyciela firmy i jej inżyniera, Mate Rimaca. Rozpoczął on je od intensywnych testów samorobnego prototypu e-M3 wykorzystującego nadwozie BMW M3[11]. Elektryczny układ charakteryzuje się silnikiem o mocy 1088 KM, maksymalnym momentem obrotowym 3796 Nm, przyśpieszeniem od 0 do 100 km/h zajmującym 2,8 sekundy oraz prędkością maksymalną wynoszącą 305 km/h[12]. Napęd Concept One'a współtworzy akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy, który dzięki pojemności 82 kWh, według deklaracji producenta, ma pozwalać na przejechanie na jednym ładowaniu ok. 600 kilometrów[13]. Według późniejszych pomiarów realny zasięg wynosi jednak 330 kilometrów[14].

Ostatnia seria modelu z 2016 roku zyskała dopracowany pod kątem osiągów napęd, mający oferować jeszcze lepsze wrażenia z jazdy[14]. Pojazd wyposażono w mocniejszy silnik elektryczny o mocy 1224 KM pozwalający na rozpędzenie się do 100 km/h w 2,5 sekundy i osiąganie maksymalnej prędkości 355 km/h[14]. Większa bateria o pojemności 90 kWh pozwala przejechać o 30 kilometrów więcej – 350 kilometrów na jednym ładowaniu[14].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]