Ruchocin – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ruchocin
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

gnieźnieński

Gmina

Witkowo

Liczba ludności (2006)

210

Strefa numeracyjna

61

Kod pocztowy

62-230[2]

Tablice rejestracyjne

PGN

SIMC

0300788

Położenie na mapie gminy Witkowo
Mapa konturowa gminy Witkowo, na dole znajduje się punkt z opisem „Ruchocin”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ruchocin”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ruchocin”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Ruchocin”
Ziemia52°24′04″N 17°46′30″E/52,401111 17,775000[1]
Budynek byłej szkoły ewangelickiej
Budynek folwarczny
Pomnik upamiętniający ofiary okupacji niemieckiej
Struga Bawół

Ruchocinwieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Witkowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 260.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ruchocin to wieś znana już w 1398 r. Nazwa miejscowości zmieniała się wraz z upływem lat: początkowo Ruchoczyno (1498 r.), następnie Ruchocino (1618–1620 r.), aż w końcu wieś przybrała nazwę Ruchocin.

Ruchocin jest połączeniem dwóch wsi: Ruchocina (niem. Neuzedlitz) i Lipie (niem. Lipe).

Folwark Lipie to istniejąca nadal, znajdująca się około 400 m na wschód od drogi Witkowo – Wólka (DW260), grupa zabudowań. Dwór Ruchocin znajdował się około 2 km na wschód od Lipie. W pobliżu dworu znajdował się park dworski, a zabudowania gospodarcze na wschód od dworu, w pobliżu lasu. Na północny wschód od dworu znajdowała się cegielnia i leśniczówka. Zabudowania obecnego Ruchocina położone wzdłuż drogi Witkowo – Wólka nie istniały w XIX w[3].

W Ruchocinie jest park dworski z licznymi stawami i drzewami ujętymi jako pomniki przyrody. W parku znajdują się pozostałości po dworze, droga brukowana (gościniec) z początku XX w., która jest zachowana w doskonałym stanie. Tuż obok parku znajdują się dwie zabytkowe stodoły. Jedna z nich jest pozostałością po zabudowie folwarcznej należącej do majątku Ruchocin. W XIX w. przez dłuższy czas istniała tu należąca do Gutowskich fabryka cygar. W tym czasie wielokrotnym gościem na dworze w Ruchocinie był Ignacy Baranowski. W okresie powstania styczniowego w Ruchocinie utworzono lazaret powstańczy.

We wsi znajdują się także dwa cmentarze (jeden choleryczny, drugi ewangelicki). Można również zobaczyć szkołę ewangelicką z 1866 roku. W czasie zaboru pruskiego, w Ruchocinie znajdował się duży dom dla sierot.

W latach 1815–1918 obowiązywała niemiecka nazwa wsi Neuzedlitz. 8 września 1872 r. w Ruchocinie urodził się Andrzej Prądzyński – księgarz, wydawca, działacz społeczny. 30 marca 1919 roku w Ruchocinie powstała Polska Szkoła Rolnicza, którą następnie przeniesiono do Witkowa.

Przez wieś przepływa Struga Bawół.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 117630
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1103 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Na podstawie mapy.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też: Ruchocinek