Rumin (Polska) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rumin
wieś
Ilustracja
Ulica Wiejska w 1959 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

koniński

Gmina

Stare Miasto

Liczba ludności (2006)

ok. 600 mieszkańców

Strefa numeracyjna

63

Kod pocztowy

62-504[2]

Tablice rejestracyjne

PKN

SIMC

0296147

Położenie na mapie gminy Stare Miasto
Mapa konturowa gminy Stare Miasto, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Rumin”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rumin”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rumin”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rumin”
Ziemia52°12′30″N 18°11′09″E/52,208333 18,185833[1]

Ruminwieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Stare Miasto.

Wieś królewska Rumino starostwa konińskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie konińskim województwa kaliskiego[3]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego. W Ruminie znajduje się prom na rzece Warta. Cała wieś leży w Dolinie Konińskiej. Za siedzibą OSP znajduje się ujście rzeki Powy do Warty.

Organizacje

[edytuj | edytuj kod]

Ochotnicza Straż Pożarna – istnieje od 1929 roku. Samochód bojowy marki Man (ufundowany przez lokalnego przedsiębiorcę Tadeusza Marciniaka). Bogate zaplecze: remiza po kapitalnym remoncie, garaże, dobrze wyposażona kuchnia, estetyczna sala (możliwość organizacji wesel, przyjęć i okolicznościowych imprez na max 120 osób).

Stowarzyszenie „Warta” Rumin powstało w 2004 roku z inicjatywy lokalnej młodzieży. Stowarzyszenie liczy 80 członków. Działa w nim Klub Sportowy „Warta” Rumin, który bierze udział w rozgrywkach piłkarskiej B-klasy. Poza klubem sportowym stowarzyszenie zawiązało zespół taneczny dla dziewcząt o nazwie „Zderzenie”. Zespół uświetnia swoimi występami uroczystości i imprezy na terenie całego powiatu konińskiego. W roku 2005 członkowie stowarzyszenia złożyli wizytę w I-ligowym klubie piłkarskim „Lech” Poznań, gdzie spotkali się z działaczami i trenerami. Poza tym co roku stowarzyszenie organizuje turniej tenisa stołowego pod hasłem „Przez sport do trzeźwości”. Stowarzyszenie jest inicjatorem wielu lokalnych przedsięwzięć i akcji, m.in. budowa boiska do gry w piłkę nożną i do gry w koszykówkę.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 118374
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1115 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 243.