Rząd Grecji – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rząd Grecji – Rada Ministrów złożona z ministrów oraz premiera. Ministrowie mianowani są przez prezydenta, dopomagającego premierowi w doborze kandydatów. Jako organ pomocniczy w parlamencie, zwoływana bywa Rada Republiki, w skład której wchodzą premier aktualny, byli premierzy oraz aktualni szefowie wszystkich klubów parlamentarnych.

W dzień po wyborach parlamentarnych, 26 stycznia 2015 roku przywódca radykalnej, lewicowej partii SYRIZA, Aleksis Tsipras ogłosił utworzenie koalicyjnego rządu pod swym przewodnictwem. Dokonano redukcji liczby ministerstw z 19 do 10 i określając trzy stanowiska ministrów bezpośrednio przy urzędzie premiera[a]. Zapowiedziano niezwłoczną redukcję liczby wyższych stanowisk kierowniczych i doradczych. Zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się tegoż dnia. Rząd niezwłocznie przystąpił do pracy, a zmiany dotyczące odpłatności za uspołecznioną służbę zdrowia, na prośbę rządu, główne media podały do wiadomości publicznej, już 26 stycznia wieczorem. Nowy premier odbył jeszcze tegoż dnia telefoniczną konsultację z Donaldem Tuskiem[1]. W następnej kolejności, ograniczono łączną liczbę pracowników głównych kancelarii ministerstw i gabinetów ministerialnych, z 1.173 do 554[2].

Rząd służbowy

[edytuj | edytuj kod]

W związku z oczekiwaniem przyspieszonych wyborów parlamentarnych, w myśl greckiego porządku prawnego, 28 sierpnia 2015 władzę objął tzw. rząd służbowy (gr. η υπηρεσιακή κυβέρνηση), kierowany przez sędzinę Sądu Najwyższego, Wasiliki Tanu[3].

  1. Alternatywnie taki skład rządu określany jest w Grecji jako 11 ministerstw

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Radio Athina, ogólnogreckie wydanie wiadomości 21:00
  2. Informacja Ministra Spraw Wewnętrznych Nikosa Wutsisa, w odpowiedzi na interpelację poselską, relacja prasowa z 17 czerwca 2015
  3. informacja prasowa, ze składem rządu służbowego (gr.)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]