Septoria hepaticicola – Wikipedia, wolna encyklopedia

Septoria hepaticicola
Ilustracja
Plamy na liściu przylaszczki pospolitej wywołane przez Septoria hepaticicola
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria hepaticicola

Nazwa systematyczna
Septoria hepaticicola (Duby) Jørst.
Skr. norske Vidensk.-Akad., Mat.-naturv. Kl., N.S. 22: 51 (1965)

Septoria hepaticicola (Duby) Jørst. – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny pasożytujący na przylaszczce pospolitej (Hepatica nobilis) i wywołujący u niej plamistość liści[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1830 r. J.E. Duby nadając mu nazwę Sphaeria hepaticicola. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu I. Jørstad w 1965 r.[1]

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Objawy na liściu
W miejscach rozwoju grzybni na górnej stronie liści tworzą się plamy o średnicy 2–5, rzadko do 10 mm. Są mniej więcej okrągłe, rzadko nieregularne. Początkowo są brązowe z cienką, ciemnobrązową obwódką i fioletowym halo, potem ich środek staje się szary lub szarobrązowy[2].
Cechy mikroskopowe
Grzybnia rozwija się w tkance miękiszowej wewnątrz liści. Pyknidia występują na górnej stronie liścia. Mają średnicę 54–188 μm, są ciemnobrązowe do czarnych, zagłębione w liściu i otoczone ciemniejszymi komórkami. Ostiole pojedyncze, o średnicy 10–44 μm. Wewnątrz pyknidiów powstają nitkowate, proste lub nieco wygięte konidia o długości 22–34 μm i średnicy 1 μm. Nie posiadają sept, lub co najwyżej jedną[2].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Monofag. Znane jest występowanie S. convolvuli w wielu krajach Europy oraz w USA. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano około 10 stanowisk[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2018-05-26]. (ang.).
  2. a b c d Agata Wołczańska. Grzyby z rodzaju Ramularia występujące w Polsce. Monographiae botanicae. Journal of the Polish Botanical Society. Vol. 95, Łódź 2005