Septoria tanaceti – Wikipedia, wolna encyklopedia

Septoria tanaceti
Ilustracja
Plamy na liściu wrotycza pospolitego wywołane przez S. tanaceti
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Dothideomycetes

Rząd

Capnodiales

Rodzina

Mycosphaerellaceae

Rodzaj

Septoria

Gatunek

Septoria tanaceti

Nazwa systematyczna
Septoria tanaceti Niessl
Verh. nat. Ver. Brünn 3: 93 (1864)

Septoria tanaceti Niessl – gatunek grzybów z klasy Dothideomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny pasożytujący na roślinach z rodzaju wrotycz (Tanacetum) i wywołujący u nich plamistość liści[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Septoria, Mycosphaerellaceae, Capnodiales, Dothideomycetidae, Dothideomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Na Tanacetum opisano jeszcze inne gatunki Septoria: Septoria tanaceti-macrophylli Bubák i Septoria pyrethri Bresadola et Krieger. Prawdopodobnie są to synonimy[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Objawy na liściu
W miejscach rozwoju grzybni na górnej stronie liści tworzą się plamy o średnicy 2–4 mm. Początkowo są jasnobrązowe, z cienką, ciemnobrązową obwódką, potem ich środek staje się białobrązowy[2].
Cechy mikroskopowe
Grzybnia rozwija się w tkance miękiszowej wewnątrz liści. Pyknidia występują na obydwu stronach liścia, ale zazwyczaj na górnej stronie są liczniejsze i lepiej widoczne. Mają średnicę 72–108 μm, są ciemnobrązowe do czarnych. Ostiole pojedyncze, o średnicy 14–18 μm. Wewnątrz pyknidiów powstają nitkowate, proste lub nieco wygięte konidia o długości (16-) 21–36 μm i średnicy 1,5–2 μm z trzema septami[2].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Monofag. Znane jest występowanie S. tanaceti w niektórych krajach Europy. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski podano 3 stanowiska, wszystkie na wrotyczu pospolitym (Tanacetum vulgare)[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Index Fungorum. [dostęp 2019-09-08]. (ang.).
  2. a b c d e Agata Wołczańska, Grzyby z rodzaju Septoria w Polsce, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, 2013, ISBN 978-83-7784-428-1.