Wikipedia, wolna encyklopedia

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…dlaczego Donald Trump nazwał mięczakiem swojego wiceprezydenta? (na zdjęciu)

czym się różniły „łuṕ” i „łup”?

kto prowadził program telewizyjny pt. Kuchnia po śląsku?

…że niemiecki krążownik Friedrich Carl zatonął na Bałtyku w początkowej fazie I wojny światowej?

…która amerykańska prawniczka sprzeciwiała się nierównościom społecznym oraz I wojnie światowej?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęWojna Izraela z Hamasem

Zmarli: Alex SalmondEthel KennedyLeszek MoczulskiRatan TataLeif SegerstamJohan NeeskensA.Q.M. Badruddoza ChowdhuryJerzy Molga

Rocznice

14 października: imieniny obchodzą m.in.: Paraskewa, Bernard i Kalikst
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Pancerniki typu Kaiser Friedrich IIIniemieckie pancerniki z przełomu XIX i XX wieku. Okręty miały wyporność 11 097 ton i osiągały prędkość ponad 17 węzłów, ich główne uzbrojenie stanowiły cztery działa kalibru 24 cm umieszczone w dwóch wieżach. W latach 1896–1902 w stoczniach Kaiserliche Werft, Germaniawerft, Schichau oraz Blohm & Voss zbudowano pięć okrętów tego typu, które otrzymały nazwy upamiętniające niemieckich władców. Załoga pojedynczej jednostki składała się z 39 oficerów oraz 612 podoficerów i marynarzy. W przypadku pełnienia funkcji okrętu flagowego liczebność załogi zwiększała się o 63–75 osób, z czego 12 stanowili oficerowie. Pancerniki zostały wcielone do służby w Kaiserliche Marine w latach 1898–1902. Służyły w Heimatflotte oraz w Hochseeflotte, biorąc ograniczony udział w I wojnie światowej. Z czynnej służby zostały wycofane w latach 1915–1920, po czym zostały złomowane. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Gaur indyjskigatunek dużego ssaka z rodziny wołowatych. Jeden z największych wołowatych. Osiąga od 250 do 330 cm długości głowy i tułowia, ważąc do 1000 kg, samce więcej niż samice. Mają także znacznie większe rogi. Ubarwiony ciemnobrązowo bądź czarno. Wyróżnia się 2, rzadziej 3 obecne podgatunki, kolejny wyginął. Zamieszkuje lasy oraz tereny trawiaste Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Prowadzi stadny tryb życia, samce mogą też żyć samotnie. Krowa rodzi po raz pierwszy w trzecim roku życia po trwającej około 270 dni ciąży pojedyncze młode. Cielę ssie 8 miesięcy. Gaur żywi się niską i wyższą roślinnością, pożera liczne gatunki. Pada ofiarą zwłaszcza tygrysa, lamparta i człowieka. Jest narażony na wyginięcie, zasiedla jednak liczne tereny chronione. Czytaj więcej…