Synagoga Alszecha w Safedzie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Synagoga Alszecha
ilustracja
Państwo

 Izrael

Data budowy

XVII wiek

Tradycja

sefardyjska

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Alszecha”
Ziemia32°58′08″N 35°29′29″E/32,968889 35,491389

Synagoga Alszecha w Safedzie – czynna synagoga w Safedzie, na północy Izraela. Znajduje się przy ulicy Alkabec na Starym Mieście. Synagoga jest poświęcona słynnemu rabinowi Mojżeszowi Alszech.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji synagoga została wybudowana w XVII wieku i została poświęcona słynnemu kabaliście i rabinowi Mojżeszowi Alszech. Otrzymał on akronimAlszech ha-Kadosz” (pol. Święty Alszech lub Wielki Alszech). W całej żydowskiej historii tylko kilku rabinom przyznano przydomek „ha-Kadosz”. Obok Alszecha byli to: Jeszaja Horowic (Szela ha-Kadosz), Izaak Luria (Arizal ha-Kadosz) i Chaim ibn Attar (Or ha-Chajjim ha-Kadosz). Prawdopodobnie początkowo była zbudowana jako jesziwa, i to właśnie dlatego nie ma w niej odrębnego miejsca dla kobiet (nie mają one wstępu na modlitwy do synagogi). Synagoga, jako jedyna w mieście bez uszczerbku przetrwała trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie (1759) i trzęsienie ziemi w Galilei (1837). Została ona sprofanowana i zniszczona podczas pogromu w Safedzie (1838). W 1840 roku odbudowano ją staraniem budowniczego Jakóba Flig'i, filantropa Menasze Rubena Ezechiela i rabina Jakuba[1].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Synagoga jest małym kamiennym budynkiem. Drzwi wejściowe od strony ulicy są pomalowane w kolorze niebieskim, który tradycyjnie symbolizuje władzę królewską i niebiosa. Nad wejściem umieszczono napis w języku hebrajskim: „Synagoga Rabina Mojżesza Alszech. Prawo ochroni nas. Amen.”. Główna sala modlitewna jest zwieńczona kopułą[2].

Nabożeństwa

[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie synagoga służy jako miejsce modlitw dla chasydów i Żydów sefardyjskich. Odbywają się w niej regularne modlitwy, wykłady, ćwiczenia i różnorodne zajęcia edukacyjne. Jest ona zamknięta dla turystów w szabaty.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Synagogi Sefardyjskie. [w:] Ynet [on-line]. [dostęp 2013-09-28]. (hebr.).
  2. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 361. ISBN 83-87696-88-9.