Szalona Turnia – Wikipedia, wolna encyklopedia

Widok z Polany pod Siką

Szalona Turnia (słow. Hlúpa veža[1]) – wybitna turnia w długiej północnej grani zachodniego wierzchołka Zadnich Jatek w słowackich Tatrach Bielskich. Grań ta oddziela Dolinę do Regli od Doliny Kępy. Kolejno od góry w dół znajdują się w niej: Kozi Klin, Szalona Szczerbina, Szalona Turnia, Przechód za Łasztowicą, Łasztowica, Opalone Siodło, Opalona Turnia i Bednarski Regiel[2].

Zbudowana z wapieni Szalona Turnia wznosi się na wysokość około 1540 m n.p.m. Jest ostrokształtna i trudno dostępna. Do Szalonej Szczerbiny opada 15-metrowej wysokości uskokiem, do Doliny Kępy ścianą o wysokości 25 m, do Szalonego Kotła ścianą o wysokości 40 m. Na północną stronę opada granią w postaci konia skalnego, w końcowej części podciętego ścianą o wysokości około 50 m[2].

Pierwsze wejście na Szaloną Turnię (z Szalonej Szczerbiny): Jacek Jania 12 października 1966 r. Trudność: IV – V+ w skali tatrzańskiej. Na ściance pod Szaloną Szczerbiną pozostawił hak[2].

Położenie Szalonej Turni. Widok z Mąkowej Polany

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. Tatry Bielskie [online] [dostęp 2020-02-01].
  2. a b c Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Tom 8. Cubryna, Poronin: Wyd. Górskie, 2001, ISBN 83-7104-026-1