Tęczowy Piątek – Wikipedia, wolna encyklopedia
Tęczowy Piątek – akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. Akcja ma pokazać, że dana szkoła to miejsce bezpieczne i przyjazne dla każdej młodej osoby, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych. Kampania pierwszy raz wystartowała 28 października 2016 roku i od tamtej pory organizowana jest co roku w ostatni piątek października[1]. Od 2023 roku akcja organizowana jest przez Fundację GrowSPACE.
Opis
[edytuj | edytuj kod]W obawie przed brakiem akceptacji i przemocą wiele uczniów, uczennic i osób uczniowskich LGBTQI ukrywa swoją orientację seksualną, tożsamość płciową czy zróżnicowanie cech płciowych w szkole. Akcja „Tęczowy Piątek” ma na celu okazanie solidarności z osobami LGBTQI. Podczas „Tęczowego Piątku” wsparcie osobom LGBTQI można okazać na przykład: ubierając się w tęczowe kolory, przypinając tęczową przypinkę, organizując lekcję na temat tolerancji i problemów społeczności LGBTQI, wieszając plakat informujący o akcji i organizując warsztaty czy rozmowy z osobami, które mierzą się z problemem agresji i nietolerancji[2].
Poprzednie edycje
[edytuj | edytuj kod]Pierwsza edycja „Tęczowego Piątku” odbyła się 28 października 2016 roku. W akcji wzięło udział 75 szkół[3].
W 2018 roku w akcji wzięło udział ponad 200 szkół, w tym 22 z Warszawy. W 2019 roku nie uzyskano danych, ponieważ szkoły nie musiały już oficjalnie zgłaszać chęci udziału. Pomocą w organizacji „Tęczowego Piątku” mogły być materiały umieszczone na stronie KPH[4].
Krytyka
[edytuj | edytuj kod]W 2018 Ministerstwo Edukacji Narodowej stwierdziło, że inicjatywa Tęczowego Piątku nie mieści się w podstawie programowej i z tego powodu wymagana jest zgoda rodziców na prowadzenie tego typu zajęć. Ministerstwo zapowiedziało także, ze szkoły, w których zorganizowano Tęczowy Piątek, zostaną poddane kontroli, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości prowadzone będzie postępowanie dyscyplinarne wobec dyrektorów szkół[5].
MEN wyraziło też swój sprzeciw inicjatywy KPH, uznając akcję za sprzeczną z kulturą i tradycją Polski. W 2019 roku w kontrze do Tęczowego Piątku MEN zainicjował akcję pod hasłem „Szkoła pamięta”, w ramach której uczniowie i nauczyciele mieli uczestniczyć w działaniach upamiętniających ważne postaci i wydarzenia[6].
Wsparcie
[edytuj | edytuj kod]Akcję publicznie wspierają polscy artyści, politycy, aktywiści i duchowni. Podczas czwartej edycji głos zabrały gwiazdy występujące w spocie promującym akcję „Stoję po stronie młodzieży”, czyli m.in. Majka Jeżowska, Julia Kamińska, Mateusz Janicki i Jacek Poniedziałek. W dniu akcji dołączyli do nich kolejni artyści, w tym m.in. Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Julia Wieniawa i Magdalena Cielecka[7].
W mediach
[edytuj | edytuj kod]Podczas czwartej edycji akcji, przez 5 godzin hasztag #TęczowyPiątek był najczęściej używanym hasztagiem na polskim Twitterze. Użytek zrobiła z niego głównie młodzież, która za pośrednictwem mediów społecznościowych relacjonowała to, co dzieje się w szkołach wrzucając do sieci zdjęcia i wideo. Kolejną lansującą hasztag #TęczowyPiątek grupą, dzięki czemu uzyskał on pierwsze miejsce w rankingu, byli polityczki i politycy[1].
Na Facebooku olbrzymią popularnością cieszyła się przygotowana przez KPH nakładka #TęczowyPiątek na zdjęcia profilowe. O szkolnej akcji było głośno również na Instagramie, gdzie po wpisaniu frazy opatrzonej hasztagiem w brzmieniu: #TęczowyPiątek pojawiają się setki zdjęć młodzieży zaangażowanej w kampanię[1].
Podobne wydarzenia na świecie
[edytuj | edytuj kod]Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Polsce
- rodzicielstwo osób LGBT
- Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii
- symbole LGBT
- parady i marsze równości
- Parada Równości w Warszawie
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c Tęczowy Piątek 2019 – sprawdzamy jak było, czyli podsumowanie akcji [online], Kampania Przeciw Homofobii, 25 października 2019 [dostęp 2020-01-27] (pol.).
- ↑ Redakcja, Tęczowy Piątek w szkołach 25.10. Czym jest akcja środowisk LGBT organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii? Episkopat ostrzega! [online], Dziennik Bałtycki, 25 października 2019 [dostęp 2019-11-05] (pol.).
- ↑ Paweł Kośmiński , Dziś „tęczowy piątek” w polskich szkołach. [online], wyborcza.pl, 28 października 2016 [dostęp 2019-12-06] .
- ↑ Monika Juś , Tęczowy piątek 2019. Warszawa: Które szkoły okażą 25.10 wsparcie nastolatkom LGBT? W ubiegłym roku w akcji KPH wzięło udział ponad 200 szkół [online], Polska Times, 25 października 2019 [dostęp 2020-01-27] (pol.).
- ↑ Violetta Kopinska , Country Report: Civic and Citizenship Education in Polish School, „JSSE - Journal of Social Science Education”, 2019, Vol 18 No 1 (2019): National Holidays and other SocioPolitical Rituals in Schools, DOI: 10.4119/JSSE-1409 [dostęp 2021-10-28] (ang.).
- ↑ „Szkoła pamięta” – zachęcamy do włączenia się do akcji MEN – Ministerstwo Edukacji Narodowej – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Edukacji Narodowej [dostęp 2019-12-06] (pol.).
- ↑ 25 października akcja KPH Tęczowy Piątek [online], KrytykaPolityczna.pl, 21 października 2019 [dostęp 2020-01-27] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]Materiały i scenariusze lekcji przygotowane przez polskich i brytyjskich naukowców - https://teczowelekcje.pl/