Ulica Tadeusza Kościuszki w Szydłowcu – Wikipedia, wolna encyklopedia

ulica Tadeusza Kościuszki
Pod Świerczkiem, Praga, Wschód, Stare Miasto, Kolejowa, Polanki, Os. Kościuszki
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szydłowiec

Długość

5 km

Przebieg
Wola Korzeniowa
ul. mjr. Hubala
ul. Willowa
ul. Ludwika Waryńskiego
ul. Stanisława Moniuszki
ul. Brzozowa
ul. Kolejowa, ul. Folwarczna
ul. Zakościelna
ul. Kielecka
ul. Iłżecka
ul. Jana Kilińskiego
ul. Strażacka
ul. 1 Maja
ul. Widok
ul. Spółdzielcza
ul. Zamkowa
pl. Wolności
ul. Jastrzębska
ul. Radomska
ul. Targowa
ul. Metalowa
Obwodnica Szydłowca
do Świerczka
Położenie na mapie Szydłowca
Mapa konturowa Szydłowca, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa konturowa powiatu szydłowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa konturowa gminy Szydłowiec, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Tadeusza Kościuszki”
51,228335°N 20,861327°E/51,228335 20,861327

Ulica Tadeusza Kościuszki – główna oraz najdłuższa ulica Szydłowca, zaczynająca i kończąca się na granicach miejskich. Jej długość wynosi około 5 kilometrów.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początkowo tj. jeszcze w XIII w. droga będąca dzisiaj ul. Kościuszki praktycznie nie istniała. W użytku był jedynie tzw. gościniec radomski oraz trakt Wąchocki, czyli odcinki: pierwszy od granic miasta do dzisiejszego pl. Wolności zwanego wtedy Rynkiem Składowym. Drugi - trakt Wąchocki przechodził w znanej dzisiaj linii ul. Kieleckiej oraz odcinka od jej skrzyżowania z ul. Kościuszki do końca miasta. Później (XVI - XVIII w.) istniała tam granica miasta wyznaczana przez stodoły i wysoki parkan.

Mikołaj Szydłowiecki założył Rynek Plebanii, który zwany również Proboszczowskim przechodził w trakt Wąchocki przy której istniała brama miejska pełniąca funkcje celno-porządkowe.

Właściwy nam pierwszy ślad ul. Kościuszki pochodzi z XIX wieku. W tymże okresie była to kamienna droga peryferyjna, wykorzystywana jako droga tranzytowa z kopalń żelaza w okolicach północno-zachodnich do hut w okolicach Samsonowa, rozładowując ruch w mieście (ul. Kąpielowa, Rynek Wielki, ul. Kielecka). Pierwsze stałe budowle pojawiły się tam dopiero na początku XX w. i były to skromne, parterowe, rzadko piętrowe domy, które nie doczekały czasów współczesnych, ponieważ zostały zniszczone w czasie I wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym osiedlili się tam bogatsi kupcy szydłowieccy i fabrykanci, budując pozamiejskie, skromne domy jednorodzinne (jeden z nich przetrwał przy skrzyżowaniu z ul. Iłżecką). Po wojnie wybudowano przy niej komendę milicji, żłobek (obecnie ARiMR).

Tranzyt

[edytuj | edytuj kod]

Ulica Tadeusza Kościuszki jest główną arterią miasta. Przebiega przez nią Droga wojewódzka nr 727 Przysucha-Szydłowiec-Wierzbica. Jej odcinek ciągnie się od skrzyżowania z ul. Jastrzębską do skrzyżowania z ul. Zamkową.

Niewielka część ulicy (Pod Świerczkiem) to fragment drogi krajowej numer 7. Ciągnie się ona od granic Szydłowca z miejscowością Świerczek do obwodnicy. Przy tym odcinku znajduje się stacja paliw oraz motel.

Odcinek ulica Jastrzębska - Metalowa to droga powiatowa numer 34486 Szydłowiec-Zdziechów-Łaziska. Pozostała część ulicy to droga gminna odpowiadająca dawnemu śladowi drogi krajowej nr 7 czego obecnie funkcję zajmuje obwodnica. Mimo tego, że ranga drogi znacznie spadła jest to nadal główna droga tranzytowa Szydłowca, a natężenie ruchu jest zbliżone do Obwodnicy. Wysokie natężenie ruchu samochodów ciężarowych, w proporcjach ul. Kościuszki, jest we wspomnianym odcinku drogi powiatowej oraz gminnej, a także w części, która od tego miejsca przeciągnięta jest, pod względem podobnego, słabnącego natężenia ruchu tego typu, do skrzyżowania z ul. Jana Kilińskiego. Dalej w stanie samochodów przeważają pojazdy osobowe i pośrednio dostawcze, zbliżone natężeniem do głównej ulicy osiedla o charakterze usługowym.

Stan drogi

[edytuj | edytuj kod]

Ulica Kościuszki mimo jej ważnej, a nawet strategicznej, funkcji jest zaniedbywana w porównaniu do ul. Zamkowej. Nawierzchnia drogi jest asfaltowa i naprawiana metodą łatania a ostatni remont odcinka drogi przeprowadzono w 1998 roku. W odcinku od skrzyżowania z ul. Widok do wlotu ul. Zakościelnej chodnik przy drodze jest poszerzony i pełni funkcje reprezentacyjnego deptaku centrum miasta. W innych odcinkach drogi chodnik ten jest nieco węższy, jednak pomiędzy nim a jezdnią jest pas zieleni porośnięty trawą i niekiedy drzewami.

Zabudowa

[edytuj | edytuj kod]

Zabudowania przy ul. Kościuszki są zwarte, jak na warunki małomiasteczkowe. W centrum, głównie ze względów historycznych domy stoją blisko siebie i jezdni, zarówno po stronie Starego Miasta i Pragi, jak też Centrum. Droga pełni funkcję głównej dlatego jej zabudowa przeważa jako charakterystyczna dla osiedli usługowych, ale także stoją przy niej domy mieszkalne. Budynki to przede wszystkim kamienice z okresu międzywojennego i powojennego oraz domy młodsze tj. socrealistyczne oraz domy jednorodzinne. Wśród tych ostatnich przeważa nurt lat 80. i 90. XX w. i położone są głównie w peryferyjnych częściach miasta tj. Os. Kościuszki i Pod Świerczkiem.

Instytucje i urzędy mieszczące się przy ulicy Tadeusza Kościuszki: