|
Data | 8-20 maja 1989 |
Etapów | 12 |
Dystans | 1927 km |
Czas zwycięzcy | 47h 20’43’’ (40,698 km/h) |
Zgłoszenia | 106 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 98 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Uwe Ampler |
Drugie miejsce | Olaf Jentzsch |
Trzecie miejsce | Zenon Jaskuła |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Uwe Ampler |
Punktowa | Uwe Raab |
Młodzieżowa | Joachim Halupczok |
Najaktywniejszych | Olaf Ludwig |
Najwszechstronniejszych | Olaf Ludwig |
Drużynowa | NRD |
XLII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Warszawa – Berlin – Praga w dniach 8-20 maja 1989 roku. Do 12-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 1927 km, wystartowało 106 zawodników z 18 drużyn.
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dżamolidin Abdużaparow | 1:38,15 |
2. | Asjat Saitow | +0,05[2] |
3. | Ján Svorada | +0,10 |
4. | Zbigniew Spruch | +0,15 |
5. | Alberto Destro | +0,15 |
6. | Christophe Capelle | +0,15 |
7. | Peter Přivara | +0,15 |
8. | Orlando Rodrigues | +0,15 |
9. | Tommy Matush | +0,15 |
10. | Joachim Halupczok | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Zbigniew Spruch | 3:23,21 |
2. | Uwe Raab | +0,05 |
3. | Dżamolidin Abdużaparow | +0,10 |
4. | Stanczo Stanczew | +0,15 |
5. | Alberto Destro | +0,15 |
6. | Olaf Ludwig | +0,15 |
7. | Osmany Álvarez | +0,15 |
8. | Christophe Capelle | +0,15 |
9. | Jean-François Laffillé | +0,15 |
10. | Cezary Zamana | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Jentzsch | 4:51,37 |
2. | Zenon Jaskuła | +0,05 |
3. | Christophe Capelle | +0,10 |
4. | Dasznjamyn Tömör-Oczir | +0,15 |
5. | Eric Knuvers | +0,15 |
6. | Michael Rich | +0,15 |
7. | Wiktor Klimow | +0,15 |
8. | Miroslav Liptak | +0,15 |
9. | Christo Zajkow | +0,15 |
10. | Dżamolidin Abdużaparow | +0,33 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Paweł Szumanow | 4:04,57 |
2. | Danny Peeters | +0,05 |
3. | Dominik Krieger | +0,11 |
4. | Jean-François Laffillé | +0,48 |
5. | Uwe Raab | +0,48 |
6. | Alberto Destro | +0,48 |
7. | Michael Rich | +0,48 |
8. | Stanczo Stanczew | +0,48 |
9. | Orlando Rodrigues | +0,48 |
10. | Dżamolidin Abdużaparow | +0,48 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Uwe Raab | 4:31,10 |
2. | Olaf Ludwig | +0,05 |
3. | Zbigniew Spruch | +0,10 |
4. | Kurt Verleden | +0,15 |
5. | Władimir Gołuszko | +0,15 |
6. | Alberto Destro | +0,15 |
7. | Damdinszawyn Dżargalsajchan | +0,15 |
8. | Osmany Álvarez | +0,15 |
9. | Jean-François Laffillé | +0,15 |
10. | Ludovic Kovacs | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 5:37,42 |
2. | Uwe Raab | +0,05 |
3. | Jean-François Laffillé | +0,10 |
4. | Zbigniew Spruch | +0,15 |
5. | Francisco Carvalho | +0,15 |
6. | Jozef Regec | +0,15 |
7. | Batsuchijn Chajanchjarwaa | +0,15 |
8. | Dżamsrangijn Öldzij-Orszich | +0,15 |
9. | Cezary Zamana | +0,15 |
10. | Władimir Gołuszko | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 4:57,15 |
2. | Uwe Raab | +0,05 |
3. | Stanczo Stanczew | +0,10 |
4. | Władimir Gołuszko | +0,15 |
5. | Jozef Regec | +0,15 |
6. | Alberto Destro | +0,15 |
7. | Jean-François Laffillé | +0,15 |
8. | Danut Catana | +0,15 |
9. | Batsuchijn Chajanchjarwaa | +0,15 |
10. | Uwe Ampler | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Uwe Raab | 3:51,42 |
2. | Olaf Ludwig | +0,05 |
3. | Jozef Regec | +0,10 |
4. | Ján Svorada | +0,15 |
5. | Zbigniew Spruch | +0,15 |
6. | Cezary Zamana | +0,15 |
7. | Alberto Destro | +0,15 |
8. | Jean-François Laffillé | +0,15 |
9. | Eros Poli | +0,15 |
10. | Ludovic Kovacs | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Uwe Ampler | 4:06,15 |
2. | Andriej Tietieriuk | +0,08 |
3. | Olaf Jentzsch | +0,13 |
4. | Asjat Saitow | +0,32 |
5. | Uwe Raab | +0,32 |
6. | Alberto Destro | +0,32 |
7. | Olaf Ludwig | +0,32 |
8. | Osmany Álvarez | +0,32 |
9. | Jozef Regec | +0,32 |
10. | Jean-François Laffillé | +0,32 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Jentzsch | 4:03,14 |
2. | Joachim Halupczok | +0,05 |
3. | Uwe Ampler | +0,10 |
4. | Zenon Jaskuła | +0,15 |
5. | Petar Petrow | +3,45 |
6. | Miroslav Liptak | +3,45 |
7. | Steffen Rein | +3,45 |
8. | Uwe Raab | +3,45 |
9. | Andriej Tietieriuk | +3,45 |
10. | Michael Rich | +3,45 |
XI etap, (19 maja 1989), Trutnov (35 km), jazda indywidualna na czas
[edytuj | edytuj kod] L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Uwe Ampler | 45,19 |
2. | Olaf Jentzsch | +0,16 |
3. | Miroslav Liptak | +0,43 |
4. | Joachim Halupczok | +1,13 |
5. | Andriej Tietieriuk | +1,14 |
6. | Michael Rich | +1,21 |
7. | Dainis Ozols | +1,24 |
8. | Petar Petrow | +1,24 |
9. | Ján Svorada | +1,26 |
10. | Wiktor Klimow | +1,29 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Frank van Veenendaal | 4:27,58 |
2. | Ján Svorada | +0,07 |
3. | Alberto Destro | +0,12 |
4. | Władimir Gołuszko | +0,17 |
5. | Ludovic Kovacs | +0,17 |
6. | Kurt Verleden | +0,17 |
7. | Olaf Ludwig | +0,17 |
8. | Michael Rich | +0,17 |
9. | Jean-François Laffillé | +0,17 |
10. | Sandro Vitali | +0,17 |
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Uwe Ampler | 47:20,43 | 50. | Sandro Vitali | +15,02 |
2. | Olaf Jentzsch | +0,26 | 51. | Delmino Pereira | +15,12 |
3. | Zenon Jaskuła | +2,42 | 52. | Ludovic Kovacs | +17,03 |
4. | Joachim Halupczok | +2,50 | 53. | Jamal Kanchikhouni | +18,18 |
5. | Miroslav Liptak | +4,47 | 54. | Dominik Krieger | +19,13 |
6. | Uwe Raab | +4,49 | 55. | Marek Leśniewski | +19,25 |
7. | Andriej Tietieriuk | +5,12 | 56. | Eric Knuvers | +19,33 |
8. | Michael Rich | +5,25 | 57. | Zbigniew Spruch | +19,42 |
9. | Petar Petrow | +5,46 | 58. | Jose Marques | +20,15 |
10. | Miroslav Vašiček | +6,12 | 59. | Orlando Rodrigues | +20,28 |
11. | Laurent Pillon | +7,05 | 60. | Jaczko Dobrew | +21,19 |
12. | Mładen Iwanow | +7,11 | 61. | Jean-François Laffillé | +21,23 |
13. | Ernst Christl | +7,11 | 62. | Władimir Gołuszko | +21,44 |
14. | Steffen Rein | +7,40 | 63. | Glenn Longland | +21,47 |
15. | Ján Svorada | +8,37 | 64. | Rudy van Vlimmeren | +21,52 |
16. | Olaf Ludwig | +8,42 | 65. | Mark Jones | +22,01 |
17. | Wiktor Klimow | +8,50 | 66. | Christophe Capelle | +22,04 |
18. | Asjat Saitow | +9,26 | 67. | Peter Přivara | +22,16 |
19. | Dainis Ozols | +9,29 | 68. | Kurt Verleden | +22,40 |
20. | Paweł Szumanow | +9,50 | 69. | Jacky Durand | +22,57 |
21. | Roman Kreuziger | +10,12 | 70. | Cedendambyn Ganbold | +23,40 |
22. | Zbigniew Piątek | +10,17 | 71. | Tim Hall | +23,42 |
23. | Stanczo Stanczew | +10,32 | 72. | Richard Bradley | +23,54 |
24. | Cezary Zamana | +10,36 | 73. | Eros Poli | +24,40 |
25. | Christo Zajkow | +10,37 | 74. | Axel Engel | +25,32 |
26. | Jozef Regec | +10,47 | 75. | Shusen Wang | +26,27 |
27. | Thierry Dupuy | +10,52 | 76. | Johan Jeurissen | +26,38 |
28. | Danny Peeters | +11,21 | 77. | Walter de Veerman | +27,28 |
29. | Thomas Barth | +11,24 | 78. | André Bayenet | +28,14 |
30. | Yvan Frebert | +11,50 | 79. | Weipei Wu | +28,28 |
31. | Raúl Carballo | +11,51 | 80. | Yingquan Cai | +28,52 |
32. | Steve Larsen | +11,52 | 81. | Alberto Destro | +29,26 |
33. | Eduardo Alonso González | +12,17 | 82. | Hong Liu | +30,27 |
34. | Luis Sequeira | +12,18 | 83. | Dasznjamyn Tömör-Oczir | +30,52 |
35. | Xuezhong Tang | +12,34 | 84. | Raphael Rothermund | +31,18 |
36. | Chuck Veylupek | +12,48 | 85. | Attila Balazs | +39,12 |
37. | Lex Nederlof | +13,12 | 86. | Marc Bouillon | +40,59 |
38. | Osmany Álvarez | +13,16 | 87. | Brian Johnson | +47,42 |
39. | Christopher Petty | +13,17 | 88. | Dżamsrangijn Öldzij-Orszich | +49,03 |
40. | Daszdżamcyn Mönchbat | +13,22 | 89. | Serbest Said | +1:00,06 |
41. | Frank van Veenendaal | +13,33 | 90. | Jorge Salazar | +1:00,12 |
42. | Valentin Constantinescu | +13,37 | 91. | Francisco Carvalho | +1:06,33 |
43. | Paulo Silva | +13,59 | 92. | Assad Houry | +1:10,48 |
44. | Roberto Fortunato | +14,09 | 93. | Batsuchijn Chajanchjarwaa | +1:14,06 |
45. | Dieter Niehues | +14,14 | 94. | Soubhi Nabhan | +1:14,30 |
46. | Eliécer Valdéz Prieto | +14,14 | 95. | Michel le Grand | +1:15,42 |
47. | Eduardo Cruz Díaz | +14,22 | 96. | Ibrahim Eepo | +1:17,58 |
48. | Ezio Missori | +14,28 | 97. | Martijn van Moorsel | +1:45,18 |
49. | Danut Catana | +14,45 | 98. | Martin Coll | +2:21,29 |
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | Niemiecka Republika Demokratyczna | 142:39,49 | 10. | Stany Zjednoczone | +29,53 |
2. | Polska | +6,59 | 11. | Rumunia | +32,05 |
3. | Czechosłowacja | +12,26 | 12. | Włochy | +32,08 |
4. | Bułgaria | +14,30 | 13. | Holandia | +37,48 |
5. | Republika Federalna Niemiec | +14,39 | 14. | Belgia | +47,34 |
6. | ZSRR | +15,35 | 15. | Chińska Republika Ludowa | +52,22 |
7. | Francja | +21,24 | 16. | Wielka Brytania | +56,54 |
8. | Portugalia | +29,18 | 17. | Mongolia | +1:00,14 |
9. | Kuba | +29,34 | 18. | Syria | +1:08,55 |
Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Uwe Ampler | 33 |
2. | Joachim Halupczok | 14 |
3. | Zenon Jaskuła | 8 |
4. | Olaf Jentzsch | 7 |
5. | Andriej Tietieriuk | 7 |
6. | Jozef Regec | 5 |
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Olaf Ludwig | 35 |
2. | Ján Svorada | 33 |
3. | Olaf Jentzsch | 11 |
4. | Joachim Halupczok | 11 |
5. | Uwe Ampler | 10 |
6. | Christopher Petty | 10 |
7. | Zenon Jaskuła | 9 |
Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Olaf Ludwig | 86 |
2. | Uwe Ampler | 72 |
3. | Uwe Raab | 69 |
4. | Ján Svorada | 59 |
5. | Olaf Jentzsch | 52 |
6. | Alberto Destro | 44 |
7. | Zbigniew Spruch | 43 |
8. | Joachim Halupczok | 42 |
9. | Zenon Jaskuła | 33 |
10. | Jean-François Laffillé | 32 |
Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Uwe Raab | 147 |
2. | Olaf Ludwig | 121 |
3. | Alberto Destro | 89 |
4. | Zbigniew Spruch | 83 |
5. | Olaf Jentzsch | 75 |
6. | Jean-François Laffillé | 74 |
Koszulka w biało-czarne pasy. O kolejności decyduje suma czasów na metach etapów.
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Joachim Halupczok | 47:33,33 |
2. | Miroslav Liptak | +1,57 |
3. | Michael Rich | +2,35 |
4. | Steffen Rein | +4,50 |
5. | Ján Svorada | +5,57 |
6. | Paweł Szumanow | +7,00 |
- ↑ Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
- ↑ Na metach etapów przyznawano bonifikaty: 1 miejsce – 15 sek.; 2 miejsce – 10 sek.; 3 miejsce – 5 sek.
- Trybuna Ludu nr 107 (13874) z 8 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 108 (13875) z 9 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 109 (13876) z 10 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 110 (13877) z 11 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 111 (13878) z 12 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 112 (13879) z 13 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 113 (13880) z 15 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 114 (13881) z 16 maja 1989 r
- Trybuna Ludu nr 115 (13882) z 17 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 116 (13883) z 18 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 117 (13884) z 19 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 118 (13885) z 21 maja 1989 r;
- Trybuna Ludu nr 119 (13886) z 22 maja 1989 r.
- Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.