Wybory parlamentarne na Tonga w 1996 roku – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wybory parlamentarne na Tonga w 1996 odbyły się 24 i 25 stycznia. Wybierano 9 przedstawicieli ludu i 9 przedstawicieli szlachty do 30-osobowego Zgromadzenia Ustawodawczego na trzyletnią kadencję.

System wyborczy

[edytuj | edytuj kod]

Prawo do głosowania na przedstawicieli ludu mieli wszyscy obywatele Tonga mający ukończone 21 lat, piśmienni i (w przypadku mężczyzn) nienależący do szlachty. Kandydować na przedstawicieli ludu w Zgromadzeniu mogły osoby posiadające czynne prawo wyborcze i nieposiadające długów wyższych niż pozwalał próg określony w prawie. Kraj został podzielony na pięć okręgów wyborczych. Kandydaci musieli przedstawić podpisy poparcia 50 wyborców z własnego okręgu i wpłacić depozyt wysokości 100 $T, który odzyskiwali, jeśli zdobyli określony odsetek głosów (6,3% lub 10%, w zależności od okręgu)[1].

Oprócz przedstawicieli ludu i szlachty w Zgromadzeniu Ustawodawczym zasiedli z urzędu członkowie mianowanej przez króla Tajnej Rady (10 ministrów) oraz dwóch gubernatorów.

Kampania i wyniki

[edytuj | edytuj kod]

Demokraci prowadzili kampanię na rzecz fundamentalnej reformy ustrojowej. Ponownie udało im się zdobyć 6 spośród 9 miejsc przypadających ludowi.

Uprawnionych do głosowania było 49 830 zarejestrowanych wyborców, udział w wyborach wzięło 27 948 osób (frekwencja 56,09%)[2].

O dziewięć mandatów przypadających przedstawicielom ludu ubiegało się 61 kandydatów, w tym rekordowa liczba 5 kobiet, jednak ani jednej kobiecie nie udało się zdobyć mandatu. Wybrana trzy lata wcześniej ʻOfa Fusituʻa bez powodzenia ubiegała się o reelekcję[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historical Archive of Parliamentary Election Results (1987). Inter-Parliamentary Union. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).
  2. a b ‘Ofa Guttenbeil-Likiliki: Report 4: Advancing Women’s Representation in Tonga. Pacific Islands Forum Secretariat, s. 170. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).

Źródło

[edytuj | edytuj kod]