Zjedzeni żywcem (film 1977) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zjedzeni żywcem
Eaten Alive
Gatunek

horror

Data premiery

maj 1977 r.
20 września 2010 r.
(premiera na rynku DVD) (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

91 minut

Reżyseria

Tobe Hooper

Scenariusz

Kim Henkel,
Alvin L. Fast

Główne role

Robert Englund,
Marilyn Burns,
Mel Ferrer,
Neville Brand

Muzyka

Wayne Bell,
Tobe Hooper

Zdjęcia

Robert Caramico

Montaż

Michael Brown

Produkcja

Mardi Rustam

Wytwórnia

Mars Productions

Dystrybucja

Epelpol

Nagrody
1977: Golden Scroll (nominacja w kategorii najlepszy horror)

Zjedzeni żywcem (tytuł oryg. Eaten Alive) – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1977 roku, horror w reżyserii Tobe’a Hoopera, dziś uznawany za jeden z klasyków podgatunku gore.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Stary Judd jest właścicielem hotelu, obok którego trzyma krokodyla, który - jak sam mówi - służy do zjadania resztek. Pewnego dnia na noc w hotelu zatrzymuje się czteroosobowa rodzina. Niestety Judd ma skłonności do morderstw i karmienia krokodyla resztkami ofiar.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Projekt zebrał mieszane recenzje. Ken Hanke, dziennikarz współpracujący z czasopismem Mountain Xpress, chwalił „satyryczne skłonności” scenariusza filmu[1]. Felix Vasquez Jr. (Cinema-Crazed.com) szczególnie pozytywnie ocenił „anarchię” Zjedzonych żywcem, a także reżyserię Hoopera[2]. Dustin Putnam (TheFilmFile.com) uznał film za wtórny[1]. Albert Nowicki (filmweb.pl) pisał: „Mimo mankamentów, zauważalna jest w Zjedzonych żywcem radość tworzenia, którą – co przykre – Tobe Hooper przejawiał w ciągu dalszych lat swojej kariery już tylko rzadziej. Ten kultowy film powstał w końcu w czasach, gdy horror odradzał się jak Feniks z popiołów i zajmował ważną pozycję na światowych rynkach, przyjmowany z aprobatą co najmniej przez publikę kinową. Dużo w tym przeciętnym horrorze optymizmu i ekscytacji, z jakimi w przyszłość spoglądał wówczas bardzo obiecujący reżyser. Całość nie zasługuje może na szczególny aplauz, ale daje radość z oglądania obrazu nakręconego jeszcze wtedy, kiedy horror potrafił zaskakiwać (lub był temu bliski).”[3]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b „EATEN ALIVE (1977)”. rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2016-01-21].
  2. Vasquez Jr., Felix (2009-07-05). „Eaten Alive (1976)”. cinema-crazed.com. (ang.) [dostęp 2016-01-21].
  3. Nowicki, Albert (2012-08-09). „Dobre złego początki, czyli geneza przekleństwa Tobiego Hoopera”. filmweb.pl. [dostęp 2016-01-21].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]