Znaki dodatkowe – znaki drogowe przeznaczone dla określonych grup pojazdów lub znajdujące się przed przejazdami kolejowo-drogowymi, wyrażające ustalenia organizacji ruchu lub pełniące funkcję informacyjną.
Dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowo-drogowymi
Ostrzega o zbliżaniu się do miejsca, w którym ruch tramwajów jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej.
AT-2: sygnalizacja świetlna wzbudzana
Ostrzega o zbliżaniu się do skrzyżowania, na którym tramwaj wzbudza wydzieloną dla siebie fazę.
AT-3: niebezpieczny zjazd
Ostrzega o znacznym spadku podłużnym toru tramwajowego, o wartości podanej na znaku.
AT-4: stromy podjazd
Ostrzega o znacznym wzniesieniu toru tramwajowego, o wartości podanej na znaku.
AT-5: ruch kolizyjny
Ostrzega o zbliżaniu się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym skręcający motorniczy, opuszczając skrzyżowanie, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się w kierunku na wprost.
BT-1: ograniczenie prędkości
Oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę przez kierującego tramwajem jadącym torem, przy którym jest on umieszczony. Zakaz obowiązuje od miejsca umieszczenia znaku do najbliższego skrzyżowania (rozwidlenia) torów lub miejsca ustawienia znaku BT-2 „koniec ograniczenia prędkości”.
BT-2: koniec ograniczenia prędkości
Odwołuje ograniczenie prędkości określone znakiem BT-1 „ograniczenie prędkości”.
BT-3: blokada zwrotnicy
Oznacza zakaz wjazdu kierującemu tramwajem pod urządzenie sterujące zwrotnicą, aż poprzedni tramwaj nie opuści zwrotnicy.
Oznacza zakaz wjazdu kierującemu tramwajem na zwrotnicę bez zatrzymania się przed zwrotnicą i obowiązek sprawdzenia, czy położenie iglicy jest prawidłowe.
Poniższe znaki obecnie nie występują w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, jednak są powszechnie stosowane:
↑ abRozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 11 stycznia 1993 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. (Dz.U. z 1993 r. nr 32, poz. 145)
↑ abRozporządzenie Ministrów Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 24 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 890)