Calificări în Liga Campionilor EHF Feminin 2013-2014
Acest articol descrie faza calificărilor în ediția 2013-2014 a Ligii Campionilor EHF Feminin.
Format[modificare | modificare sursă]
Un total de 17 echipe a luat parte la turneele de calificare. Cluburile au fost trase la sorți în patru grupe de câte patru și au jucat o semifinală și o finală. Câștigătoarele grupelor de calificare au avansat în faza grupelor. Meciurile s-au desfășurat pe 14–15 septembrie 2013. Tragerea la sorți a avut loc pe 27 iunie 2013, la ora locală 14:00, în Viena, Austria.[1][2]
Distribuție[modificare | modificare sursă]
Urna 1 | Urna a 2-a | Urna a 3-a | Urna a 4-a |
---|---|---|---|
FTC-Rail Cargo Hungaria Byåsen HE HCM Baia Mare Rostov-Don | Team Tvis Holstebro HC Leipzig Érdi VSE ŽRK Vardar | Baraj LK Zug PDO Salerno BNTU Minsk | Tertnes IL Viborg HK Fleury Loiret HB RK Lokomotiva Zagreb |
Meciuri de baraj[modificare | modificare sursă]
Câștigătoarea a avansat în faza a doua a calificărilor.
Tur[modificare | modificare sursă]
31 august 2013 17:00 | SERCODAK Dalfsen | 34 – 31 | Muratpașa BSK Antalya | Antalya Asistență: 500 Arbitri: Florescu, Duță |
Schoenaker 8 | (16–10) | İskenderoğlu 11 | ||
5× 3× 1× | Raport | 2× 2× |
Retur[modificare | modificare sursă]
1 septembrie 2013 17:00 | Muratpașa BSK Antalya | 24 – 34 | SERCODAK Dalfsen | Antalya Asistență: 400 Arbitri: Florescu, Duță |
Laiuk, Sahin 6 | (12–15) | van Dort 6 | ||
4× 3× | Raport | 5× 2× |
SERCODAK Dalfsen a câștigat cu scorul general de 68–55.
Turneul de calificare 1[modificare | modificare sursă]
Organizatorul a fost anunțat ulterior.[3] Byåsen HE a fost clubul ales să găzduiască turneul de calificare.[4]
Semifinale | Finala | ||||||
7 septembrie 2013 | |||||||
Byåsen HE | 21 | ||||||
Tertnes IL | 20 | ||||||
8 septembrie 2013 | |||||||
Byåsen HE | 23 | ||||||
HC Leipzig | 27 | ||||||
Finala mică | |||||||
7 septembrie 2013 | 8 septembrie 2013 | ||||||
HC Leipzig | 29 | Tertnes IL | 28 | ||||
BNTU Minsk | 24 | BNTU Minsk | 25 |
Semifinalele[modificare | modificare sursă]
7 septembrie 2013 15:00 | Byåsen HE | 21 – 20 | Tertnes IL | Trondheim Spektrum, Trondheim Asistență: 465 Arbitri: Brunovský, Čanda |
Nøstvold 8 | (6–7) | Gossé 7 | ||
2× 2× | Raport | 3× 3× |
7 septembrie 2013 17:30 | HC Leipzig | 29 – 24 | BNTU Minsk | Trondheim Spektrum, Trondheim Asistență: 150 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Kudłacz 7 | (16–9) | Arișina 9 | ||
3× 3× | Raport | 2× 3× |
Locurile 3-4[modificare | modificare sursă]
8 septembrie 2013 15:30 | Tertnes IL | 28 – 25 | BNTU Minsk | Trondheim Spektrum, Trondheim Asistență: 100 Arbitri: Kurtagic, Wetterwik |
Lied 10 | (10–13) | Silițkaia 10 | ||
3× | Raport | 3× 3× |
Finala[modificare | modificare sursă]
8 septembrie 2013 18:00 | Byåsen HE | 23 – 27 | HC Leipzig | Trondheim Spektrum, Trondheim Asistență: 626 Arbitri: Brunovský, Čanda |
Herrem 5 | (12–13) | Müller 8 | ||
3× 2× | Raport | 1× 3× |
Turneul de calificare 2[modificare | modificare sursă]
Inițial, LK Zug a primit dreptul să organizeze acest turneu, dar clubul a refuzat, astfel că turneul a fost găzduit în final FTC-Rail Cargo Hungaria.[3]
Semifinale | Finala | ||||||
14 septembrie 2013 | |||||||
Ferencváros | 26 | ||||||
RK Zagreb | 23 | ||||||
15 septembrie 2013 | |||||||
Ferencváros | 31 | ||||||
Érdi VSE | 24 | ||||||
Finala mică | |||||||
14 septembrie 2013 | 15 septembrie 2013 | ||||||
Érdi VSE | 34 | RK Zagreb | 35 | ||||
LK Zug | 25 | LK Zug | 24 |
Semifinalele[modificare | modificare sursă]
14 septembrie 2013 15:00 | Érdi VSE | 34 – 25 | LK Zug | Főtáv FTC Kézilabda Aréna, Budapesta Asistență: 950 Arbitri: Marić, Mašić |
Kovács 8 | (18–14) | Gwerder 5 | ||
2× 3× | Raport | 3× 2× |
14 septembrie 2013 18:00 | Ferencváros | 26 – 23 | RK Zagreb | Főtáv FTC Kézilabda Aréna, Budapesta Asistență: 1.130 Arbitri: Gjeding, Hansen |
Zácsik 9 | (7–9) | Bašić, Rajović 4 | ||
3× 3× | Raport | 6× 3× |
Locurile 3-4[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 14:00 | RK Zagreb | 35 - 24 | LK Zug | Főtáv FTC Kézilabda Aréna, Budapesta Asistență: 950 Arbitri: Marić, Mašić |
Kožnjak 6 | (18-10) | Gwerder, Ineichen, Schwander 4 | ||
4× 3× 1× | Raport | 3× 3× |
Finala[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 16:15 | Ferencváros | 31 - 24 | Érdi VSE | Főtáv FTC Kézilabda Aréna, Budapesta Asistență: 1.200 Arbitri: Gjeding, Hansen |
Tomori 7 | (13-16) | Klivinyi 7 | ||
6× 3× | Raport | 3× 3× |
Turneul de calificare 3[modificare | modificare sursă]
Turneul de calificare 3 a fost organizat de HCM Baia Mare.[3]
Semifinale | Finala | ||||||
14 septembrie 2013 | |||||||
HCM Baia Mare | 26 | ||||||
Viborg HK | 25 | ||||||
15 septembrie 2013 | |||||||
HCM Baia Mare | |||||||
Team Tvis Holstebro | |||||||
Finala mică | |||||||
14 septembrie 2013 | 15 septembrie 2013 | ||||||
Team Tvis Holstebro | 38 | Viborg HK | 33 | ||||
SERCODAK Dalfsen | 30 | SERCODAK Dalfsen | 12 |
Semifinalele[modificare | modificare sursă]
14 septembrie 2013 11:00 | HCM Baia Mare | 26 – 25 | Viborg HK | Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare Asistență: 2.080 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Buceschi 8 | (11–12) | Damnjanović 8 | ||
4× 3× | Raport | 2× 2× |
14 septembrie 2013 14:00 | Team Tvis Holstebro | 38 – 30 | SERCODAK Dalfsen | Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare Asistență: 1.700 Arbitri: Kuz, Joba |
Gravholt 8 | (21–14) | Nijboer 6 | ||
6× 3× | Raport | 3× 3× |
Locurile 3-4[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 15:00 | Viborg HK | 33 - 12 | SERCODAK Dalfsen | Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare Asistență: 1.700 Arbitri: Kuz, Joba |
Damnjanović 6 | (13-7) | Logtenberg | ||
4× 2× | Raport | 4× 2× |
Finala[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 18:00 | HCM Baia Mare | 36 - 23 | Team Tvis Holstebro | Sala Sporturilor Lascăr Pană, Baia Mare Asistență: 2.080 Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Geiger, Pîrvuț 7 | (20-10) | Gravholt, Larsen, Nørgaard Østerballe 4 | ||
1× 3× | Raport | 4× 3× |
Turneul de calificare 4[modificare | modificare sursă]
Turneul de calificare 4 a fost organizat de PDO Salerno.[3]
Semifinale | Finala | ||||||
14 septembrie 2013 | |||||||
Rostov-Don | 21 | ||||||
Fleury Loiret HB | 26 | ||||||
15 septembrie 2013 | |||||||
Fleury Loiret HB | 25 | ||||||
ŽRK Vardar | 33 | ||||||
Finala mică | |||||||
14 septembrie 2013 | 15 septembrie 2013 | ||||||
ŽRK Vardar | 35 | Rostov-Don | 41 | ||||
PDO Salerno | 16 | PDO Salerno | 18 |
Semifinalele[modificare | modificare sursă]
14 septembrie 2013 16:30 | Rostov-Don | 21 – 26 | Fleury Loiret HB | Palasele, Eboli Asistență: 100 Arbitri: Baďura, Ondogrecula |
Svitanko 5 | (11–12) | Fernández 8 | ||
3× 3× | Raport | 6× 3× |
14 septembrie 2013 19:00 | ŽRK Vardar | 35 – 16 | PDO Salerno | Palasele, Eboli Asistență: 200 Arbitri: Covalciuc, Covalciuc |
Kostiukova 6 | (14–4) | Viniukova 4 | ||
5× 3× | Raport | 5× 3× |
Locurile 3-4[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 16:30 | Rostov-Don | 41 - 18 | PDO Salerno | Palasele, Eboli Asistență: 200 Arbitri: Covalciuc, Covalciuc |
Managarova, Sen 9 | (22-8) | Viniukova 6 | ||
2× 2× | Raport | 1× 3× |
Finala[modificare | modificare sursă]
15 septembrie 2013 18:30 | Fleury Loiret HB | 25 - 33 | ŽRK Vardar | Palasele, Eboli Asistență: 300 Arbitri: Baďura, Ondogrecula |
Fernández 7 | (11-8) | Zebić 9 | ||
4× 3× | Raport | 5× 3× |
Note[modificare | modificare sursă]
- ^ „Teams and seedings for first draws of the new season approved”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în .
- ^ „Three time champions versus Holstebro, Baia Mare and round 1 qualifier”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în .
- ^ a b c d „Hosts for three qualification tournaments confirmed”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în .
- ^ „Trondheim to host Group 1”. ehfcl.com. Federația Europeană de Handbal. . Accesat în .