Division 1 i fotboll för damer 2024 – Wikipedia
Denna artikel behandlar ett pågående sportevenemang. Informationen kan komma att ändras snabbt allteftersom skeendet fortskrider. Omvänt kan även mer aktuell information saknas. (2024-04) |
Datum | 6 april–27 oktober 2024 |
---|---|
Statistik | |
Spelade matcher | 273 |
Totalt antal mål | 973 (3,6 per match) |
Största hemmavinst | Team 11–0 Själevad (24 maj 2024) |
Största bortavinst | Rössö 0–10 Göteborg (9 juni 2024) |
Målrikaste match | Team 11–0 Själevad (24 maj 2024) |
Högsta åskådarantal | 1 779. Halmia 3–0 Halmstad (28 juni 2024) |
Lägsta åskådarantal | 25. Eskilsminne 3–2 Ljungskile (5 maj 2024) |
← 2023 2025 → All statistik korrekt per den 30 juni 2024. |
Göteborg
Storstockholm
Storstockholmslag:
Bele Barkarby
Boo
Djursholm
Enskede
Karlberg
Segeltorp
Sollentuna
Tyresö
Värmdö
Älvsjö
Bele Barkarby
Boo
Djursholm
Enskede
Karlberg
Segeltorp
Sollentuna
Tyresö
Värmdö
Älvsjö
Division 1 i fotboll för damer 2024 är den tredje högsta divisionen för damer i Sverige, under Elitettan och Damallsvenskan.
Norra
[redigera | redigera wikitext]Datum | 6 april–27 oktober 2024 |
---|---|
Statistik | |
Spelade matcher | 91 |
Totalt antal mål | 300 (3,3 per match) |
Största hemmavinst | Team 11–0 Själevad (24 maj 2024) |
Största bortavinst | Bergnäset 0–7 Gefle (14 april 2024) |
Målrikaste match | Team 11–0 Själevad (24 maj 2024) |
Högsta åskådarantal | 383. Sandviken 1–2 Gefle (29 juni 2024) |
Lägsta åskådarantal | 32. Alnö 3–4 Själevad (20 april 2024) |
Totalt åskådarantal | 6 289[a] |
Åskådarantal i snitt | 69 |
All statistik korrekt per den 30 juni 2024. |
Poängtabell
[redigera | redigera wikitext]P | Kvalificering |
---|---|
1 | Uppflyttad till Elitettan 2025 |
12–14 | Nedflyttad till Division 2 2025 |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Team TG | 13 | 12 | 1 | 0 | 43 | 3 | +40 | 37 |
2 | Gefle IF | 13 | 9 | 1 | 3 | 33 | 8 | +25 | 28 |
3 | Enskede IK | 13 | 7 | 5 | 1 | 30 | 12 | +18 | 26 |
4 | Sollentuna FK | 13 | 7 | 4 | 2 | 27 | 11 | +16 | 25 |
5 | Sandvikens IF | 13 | 7 | 3 | 3 | 23 | 15 | +8 | 24 |
6 | Heffnersklubbans BK | 13 | 7 | 2 | 4 | 26 | 20 | +6 | 23 |
7 | IK Brage | 13 | 5 | 5 | 3 | 23 | 18 | +5 | 20 |
8 | IFK Östersund | 13 | 5 | 4 | 4 | 19 | 12 | +7 | 19 |
9 | Karlbergs BK (U) | 13 | 3 | 3 | 7 | 10 | 15 | −5 | 12 |
10 | Bele Barkarby FF | 13 | 3 | 3 | 7 | 15 | 24 | −9 | 12 |
11 | Luleå DFF | 13 | 3 | 3 | 7 | 15 | 27 | −12 | 12 |
12 | Bergnäsets AIK (U) | 13 | 2 | 1 | 10 | 15 | 40 | −25 | 7 |
13 | Själevads IK | 13 | 2 | 1 | 10 | 13 | 45 | −32 | 7 |
14 | Alnö IF (U) | 13 | 0 | 2 | 11 | 8 | 50 | −42 | 2 |
Resultattabell
[redigera | redigera wikitext]
Hemma \ Borta | AIF | BFF | BAIK | EIK | GIF | HBK | IFK | IKB | KBK | LDFF | SIF | SIK | SFK | TTG |
Alnö IF | — | – | – | 0–5 | – | 0–5 | 0–4 | – | 0–0 | 2–2 | 0–3 | 3–4 | – | – |
Bele Barkarby FF | 6–0 | — | – | 0–2 | 1–5 | – | 0–0 | 0–2 | – | 1–3 | – | 1–0 | – | – |
Bergnäsets AIK | 4–3 | 1–1 | — | – | 0–7 | – | – | 1–2 | – | – | – | 3–2 | – | 0–3 |
Enskede IK | – | – | 4–0 | — | – | 4–1 | 3–0 | – | 1–1 | 1–1 | 2–2 | – | 1–3 | – |
Gefle IF | 5–0 | – | – | 2–3 | — | – | 0–0 | – | 2–0 | – | – | 3–0 | 1–0 | – |
Heffnersklubbans BK | – | 3–1 | 2–1 | – | 0–3 | — | – | 4–1 | – | – | 1–1 | – | – | 0–4 |
IFK Östersund | – | – | 3–1 | – | – | 1–1 | — | – | 0–1 | 4–1 | 3–0 | 0–1 | – | 0–3 |
IK Brage | 6–0 | – | – | 0–0 | 1–0 | – | 1–1 | — | 2–2 | – | – | 4–1 | – | – |
Karlbergs BK | – | 1–2 | 3–2 | – | – | 0–1 | – | – | — | – | 0–1 | – | 0–1 | 0–2 |
Luleå DFF | – | 3–2 | – | – | 0–2 | 0–3 | – | 2–2 | 0–2 | — | – | – | 0–4 | – |
Sandvikens IF | 3–0 | 2–1 | 2–1 | – | 1–2 | – | – | 2–0 | – | 2–1 | — | – | – | 0–2 |
Själevads IK | – | – | – | 1–3 | – | 0–4 | 0–3 | – | 1–0 | 1–2 | 0–5 | — | 3–3 | – |
Sollentuna FK | – | 0–0 | 5–0 | – | – | 4–1 | – | 1–1 | – | – | 2–2 | – | — | 0–2 |
Team TG | 3–0 | 5–0 | – | 1–1 | 2–1 | – | – | 4–1 | – | 1–0 | – | 11–0 | – | — |
Mellersta
[redigera | redigera wikitext]Datum | 6 april–26 oktober 2024 |
---|---|
Statistik | |
Spelade matcher | 91 |
Totalt antal mål | 336 (3,7 per match) |
Största hemmavinst | Husqvarna 10–0 P18 (6 april 2024) |
Största bortavinst | Smedby 0–8 Värnamo (7 april 2024) |
Målrikaste match | Husqvarna 10–0 P18 (6 april 2024) |
Högsta åskådarantal | 479. Elfsborg 1–1 Degerfors (6 april 2024) |
Lägsta åskådarantal | |
Totalt åskådarantal | 8 999[b] |
Åskådarantal i snitt | 99 |
All statistik korrekt per den 30 juni 2024. |
Poängtabell
[redigera | redigera wikitext]P | Kvalificering |
---|---|
1 | Uppflyttad till Elitettan 2025 |
12–14 | Nedflyttad till Division 2 2025 |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IFK Värnamo | 13 | 10 | 2 | 1 | 50 | 15 | +35 | 32 |
2 | Husqvarna FF | 13 | 10 | 0 | 3 | 42 | 9 | +33 | 30 |
3 | IF Elfsborg (U) | 13 | 9 | 3 | 1 | 32 | 12 | +20 | 30 |
4 | Boo FF | 13 | 7 | 5 | 1 | 20 | 10 | +10 | 26 |
5 | Segeltorps IF | 13 | 8 | 1 | 4 | 30 | 22 | +8 | 25 |
6 | FC Djursholm (U) | 13 | 7 | 3 | 3 | 27 | 20 | +7 | 24 |
7 | Tyresö FF | 13 | 6 | 1 | 6 | 14 | 17 | −3 | 19 |
8 | Degerfors IF | 13 | 4 | 3 | 6 | 28 | 30 | −2 | 15 |
9 | Smedby AIS | 13 | 4 | 3 | 6 | 20 | 32 | −12 | 15 |
10 | Älvsjö AIK | 13 | 2 | 5 | 6 | 16 | 23 | −7 | 11 |
11 | Gideonsbergs IF (U) | 13 | 3 | 2 | 8 | 16 | 27 | −11 | 11 |
12 | Tjust IF (U) | 13 | 1 | 3 | 9 | 15 | 42 | −27 | 6 |
13 | Värmdö IF (U) | 13 | 1 | 3 | 9 | 15 | 44 | −29 | 6 |
14 | P18 | 13 | 1 | 2 | 10 | 11 | 33 | −22 | 5 |
Resultattabell
[redigera | redigera wikitext]
Hemma \ Borta | BFF | DIF | FCD | GIF | HFF | IFE | IFK | P18 | SIF | SAIS | TIF | TFF | VIF | ÄAIK |
Boo FF | — | 2–1 | 2–0 | 2–1 | 1–0 | – | 1–1 | – | 1–2 | – | – | – | – | 1–1 |
Degerfors IF | – | — | 2–3 | 4–2 | 1–7 | – | 2–2 | – | – | – | – | 2–2 | 4–1 | – |
FC Djursholm | – | – | — | – | – | 3–3 | – | 1–0 | 1–1 | 5–2 | 6–3 | 2–1 | 3–0 | – |
Gideonsbergs IF | – | – | 0–0 | — | – | – | – | 2–0 | 1–3 | 1–3 | 3–2 | 3–0 | 2–3 | – |
Husqvarna FF | – | – | 1–0 | 2–0 | — | – | – | 10–0 | – | – | 1–0 | 2–0 | 8–0 | – |
IF Elfsborg | 1–1 | 1–1 | – | 4–1 | 3–1 | — | 0–1 | – | 4–0 | – | – | – | – | 2–0 |
IFK Värnamo | – | – | 4–1 | 4–0 | 2–1 | – | — | – | – | – | 7–0 | 5–1 | 7–2 | – |
P18 | 1–1 | 2–3 | – | – | – | 1–2 | 3–5 | — | – | 1–1 | – | – | – | 0–2 |
Segeltorps IF | – | 2–1 | – | – | 0–2 | – | 3–2 | 2–0 | — | – | 6–1 | – | 5–2 | 4–1 |
Smedby AIS | 0–2 | 2–1 | – | – | 1–4 | 2–4 | 0–8 | – | 3–2 | — | – | – | – | 2–2 |
Tjust IF | 2–2 | 1–4 | – | – | – | 1–4 | – | 2–1 | – | 0–3 | — | – | – | 1–1 |
Tyresö FF | 0–1 | – | – | – | – | 0–2 | – | 1–0 | 3–0 | 1–0 | 2–0 | — | 2–0 | – |
Värmdö IF | 0–3 | – | – | – | – | 0–2 | – | 1–2 | – | 1–1 | 2–2 | – | — | 3–3 |
Älvsjö AIK | – | 3–2 | 1–2 | 0–0 | 1–3 | – | 1–2 | – | – | – | – | 0–1 | – | — |
Södra
[redigera | redigera wikitext]Datum | 6 april–27 oktober 2024 |
---|---|
Statistik | |
Spelade matcher | 91 |
Totalt antal mål | 337 (3,7 per match) |
Största hemmavinst | Eskilsminne 8–0 Rössö (19 maj 2024) |
Största bortavinst | Rössö 0–10 Göteborg (9 juni 2024) |
Målrikaste match | |
Högsta åskådarantal | 1 779. Halmia 3–0 Halmstad (28 juni 2024) |
Lägsta åskådarantal | 25. Eskilsminne 3–2 Ljungskile (5 maj 2024) |
Totalt åskådarantal | 13 451[c] |
Åskådarantal i snitt | 148 |
All statistik korrekt per den 30 juni 2024. |
Poängtabell
[redigera | redigera wikitext]P | Kvalificering |
---|---|
1 | Uppflyttad till Elitettan 2025 |
12–14 | Nedflyttad till Division 2 2025 |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Eskilsminne IF | 13 | 10 | 2 | 1 | 41 | 13 | +28 | 32 |
2 | Helsingborgs IF (U) | 13 | 8 | 5 | 0 | 25 | 12 | +13 | 29 |
3 | IS Halmia | 13 | 9 | 0 | 4 | 34 | 14 | +20 | 27 |
4 | BK Häcken 2 (N) | 13 | 8 | 1 | 4 | 32 | 14 | +18 | 25 |
5 | IFK Göteborg | 13 | 7 | 2 | 4 | 40 | 14 | +26 | 23 |
6 | Örgryte IS | 13 | 7 | 0 | 6 | 19 | 26 | −7 | 21 |
7 | FC Trollhättan (U) | 13 | 5 | 3 | 5 | 21 | 21 | 0 | 18 |
8 | Ljungskile SK | 13 | 4 | 4 | 5 | 25 | 31 | −6 | 16 |
9 | Älmhults IF (U) | 13 | 4 | 3 | 6 | 15 | 19 | −4 | 15 |
10 | FC Rosengård 2 | 13 | 5 | 0 | 8 | 15 | 24 | −9 | 15 |
11 | Halmstads BK | 13 | 3 | 3 | 7 | 17 | 24 | −7 | 12 |
12 | IFK Örby | 13 | 3 | 2 | 8 | 21 | 30 | −9 | 11 |
13 | Onsala BK | 13 | 2 | 2 | 9 | 22 | 40 | −18 | 8 |
14 | IK Rössö (N) | 13 | 2 | 1 | 10 | 10 | 55 | −45 | 7 |
Resultattabell
[redigera | redigera wikitext]
Hemma \ Borta | BKH | EIF | FCR | FCT | HBK | HIF | IFKG | IFKÖ | IKR | ISH | LSK | OBK | ÄIF | ÖIS |
BK Häcken 2 | — | – | 0–1 | 2–1 | – | 2–2 | 3–1 | – | – | 1–2 | 4–1 | 3–0 | 2–0 | – |
Eskilsminne IF | 2–0 | — | – | 5–1 | – | 1–2 | – | – | 8–0 | – | 3–2 | 5–1 | 2–1 | – |
FC Rosengård 2 | – | 0–2 | — | – | – | 0–2 | – | – | 1–2 | – | 3–1 | 0–2 | 3–1 | – |
FC Trollhättan | – | – | 2–0 | — | 2–2 | – | 0–2 | 4–2 | – | 1–2 | 1–1 | – | – | 0–2 |
Halmstads BK | 0–3 | 1–1 | 2–1 | – | — | – | – | – | 3–0 | – | – | 3–1 | – | 0–2 |
Helsingborgs IF | – | – | – | 1–1 | 1–0 | — | 1–0 | 2–2 | – | 1–0 | – | – | – | 4–0 |
IFK Göteborg | – | 1–1 | 6–1 | – | 1–1 | – | — | 2–3 | – | – | 5–2 | – | – | 4–0 |
IFK Örby | 1–2 | 0–1 | 0–2 | – | 3–2 | – | – | — | 4–1 | – | – | – | – | 2–3 |
IK Rössö | 0–6 | – | – | 0–1 | – | 0–2 | 0–10 | – | — | 1–9 | 2–4 | 2–2 | 2–1 | – |
IS Halmia | – | 2–3 | 3–0 | – | 3–0 | – | 0–2 | 3–2 | – | — | 1–2 | – | – | 1–0 |
Ljungskile SK | – | – | – | – | 3–2 | 2–2 | – | 2–2 | – | – | — | 4–3 | 1–1 | 0–2 |
Onsala BK | – | – | – | 2–3 | – | 3–4 | 1–6 | 3–0 | – | 1–6 | – | — | 1–1 | – |
Älmhults IF | – | – | – | 0–4 | 3–1 | 1–1 | 1–0 | 3–0 | – | 0–2 | – | – | — | – |
Örgryte IS | 3–1 | 2–7 | 1–3 | – | – | – | – | – | 1–0 | – | – | 3–2 | 0–2 | — |
Anmärkningslista
[redigera | redigera wikitext]Se även
[redigera | redigera wikitext]- Allsvenskan 2024
- Damallsvenskan 2024
- Superettan 2024
- Elitettan 2024
- Ettan 2024
- Svenska cupen: 2023/2024 · 2024/2025
- Svenska cupen: 2023/2024 · 2024/2025 (damer)
Källor
[redigera | redigera wikitext]
|
|