Ryssland i olympiska sommarspelen 2004 – Wikipedia
| ||||||
Kommitté | Rysslands Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten | ||||||
Deltagare | 446 deltagare i 27 grenar | |||||
Fanbärare | Aleksandr Popov | |||||
| ||||||
| ||||||
Ryssland i olympiska sommarspelen | ||||||
1900 • 1904 • 1908 • 1912 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 | ||||||
Ryssland i olympiska vinterspelen | ||||||
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 | ||||||
Ryssland i andra olympiska spel | ||||||
Sovjetunionen (1952–1988) OSS (1992) • OAR (2018) • ROC (2020–2022) |
Ryssland deltog i de Olympiska sommarspelen 2004 med en trupp bestående av 446 deltagare, 244 män och 202 kvinnor, och de vann totalt 90 medaljer (näst bästa nation), varav 28 guldmedaljer (tredje bäst).[1]
Badminton
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||||
Nikolai Zuyev Marina Yakusheva | Mixeddubbel | Nugroho (INA) Widiowati (INA) L 15-12, 7-15, 5-15 | Gick inte vidare |
Basket
[redigera | redigera wikitext]Lag | Vinster | Förluster | Poäng | Första Tiebreaker Särskiljning av lika lag |
---|---|---|---|---|
Australien | 5 | 0 | 10 | |
Ryssland | 4 | 1 | 9 | |
Brasilien | 3 | 2 | 8 | |
Grekland | 2 | 3 | 7 | |
Japan | 1 | 4 | 6 | |
Nigeria | 0 | 5 | 5 | 0-1 |
14 augusti 20:00 | Grekland | 62–69 | Ryssland | Olympic Indoor Hall, Aten Publik: 1 488 Domare: Sean Corbin (USA) Alejandro Chiti (Argentina) | ||
Resultat efter kvart: 16–12, 18–19, 9–25, 19–13 | ||||||
Pts: Kostaki 17 Rebs: Kligkopoulou, Samoroukova 7 Asts: Kostaki 5 | Pts: Baranova 16 Rebs: Baranova 12 Asts: Archipova, Rachmatulina 2 |
16 augusti 22:15 | Ryssland | 56–75 | Australien | Olympic Indoor Hall, Aten Publik: 2 430 Domare: Reynaldo Mercedes Sanchez (Dom. republiken) Nancy Ethier (Kanada) | ||
Resultat efter kvart: 12–21, 21–15, 15–16, 8–23 | ||||||
Pts: Korstin 12 Rebs: Korstin 9 Asts: Osipova, Rachmatulina 3 | Pts: Taylor 26 Rebs: Jackson, Taylor 10 Asts: Harrower 4 |
18 augusti 20:00 | Brasilien | 67–77 | Ryssland | Olympic Indoor Hall, Aten Publik: 1 350 Domare: Jose Carrión (Puerto Rico) Chantal Julien (Frankrike) | ||
Resultat efter kvart: 17–21, 11–25, 20–17, 19–14 | ||||||
Pts: Arcain 19 Rebs: Oliveira 8 Asts: Luz 5 | Pts: Archipova 20 Rebs: Stepanova 9 Asts: Archipova 3 |
20 augusti 9:00 | Ryssland | 94–71 | Japan | Olympic Indoor Hall, Aten Publik: 185 Domare: Abdelillah Chlif (Marocko) Kim Ja Ok (Sydkorea) | ||
Resultat efter kvart: 29–21, 21–15, 24–15, 20–20 | ||||||
Pts: Baranova 22 Rebs: Stepanova 12 Asts: Sjtjegoleva 3 | Pts: Hamaguchi 14 Rebs: Yabuuchi 4 Asts: Oyama, Tachikawa 2 |
22 augusti 11:15 | Nigeria | 58–93 | Ryssland | Helliniko Indoor Arena, Aten Publik: 382 Domare: Dallas Pickering (Nya Zeeland) Shoko Suguro (Japan) | ||
Resultat efter kvart: 14–23, 17–20, 15–21, 12–29 | ||||||
Pts: Udoka 19 Rebs: Mohammed 8 Asts: Akiode, Umoh 3 | Pts: Rachmatulina 15 Rebs: Baranova 8 Asts: Karpova, Rachmatulina 3 |
- Slutspel
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Australien | 94 | |||||||||
Nya Zeeland | 55 | |||||||||
Australien | 88 | |||||||||
Brasilien | 75 | |||||||||
Brasilien | 67 | |||||||||
Spanien | 64 | |||||||||
Australien | 63 | |||||||||
USA | 74 | |||||||||
USA | 100 | |||||||||
Grekland | 72 | |||||||||
USA | 66 | Bronsmatch | ||||||||
Ryssland | 62 | |||||||||
Ryssland | 70 | Brasilien | 62 | |||||||
Tjeckien | 49 | Ryssland | 71 | |||||||
Bordtennis
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång 4 | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | ||
Oksana Fadeyeva | Damsingel | Wu (DOM) L 1-4 | Gick inte vidare | |||||
Svetlana Ganina | Damsingel | Negrisoli (ITA) W 4-2 | Paŭlovitj (BLR) (16) L 2-4 | Gick inte vidare | ||||
Oksana Fadeyeva Galina Melnik | Damdubbel | Edem (NGR) Offiong (NGR) W 4-3 | Lau (HKG) Lin (HKG) L 2-4 | Gick inte vidare | ||||
Svetlana Ganina Irina Palina | Damdubbel | Cada (CAN) Roussy (CAN) W 4-0 | Song (HKG) Tie (HKG) (5) L 0-4 | Gick inte vidare | ||||
Alexei Smirnov | Herrsingel | Lin (DOM) L 1-4 | Gick inte vidare | |||||
Dmitri Mazunov Alexei Smirnov | Herrdubbel | Korbel (CZE) Vyborny (CZE) W 4-1 | Cheung (HKG) Leung (HKG) (5) W 4-0 | Lee (KOR) Ryu (KOR) (4) W 4-1 | Ko (HKG) Li (HKG) (2) L 2-4 | Bronsmatch Maze (DEN) Tugwell (DEN) L 2-4 |
Boxning
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Sergej Kazakov | Lätt flugvikt | Calero (ECU) W 20-8 | Castañeda (MEX) W 41-16 | Jermia (NAM) W 18-11 | Yalçınkaya (TUR) L 20-26 | Gick inte vidare | |
Georgij Balaksjin | Flugvikt | Soltani (ALG) W 26-15 | Rakhimzhanov (KAZ) W 29-20 | Gamboa (CUB) L 18-26 | Gick inte vidare | ||
Gennady Kovalev | Bantamvikt | Bouziane (ALG) W 23-20 | Rigondeaux (CUB) L 5-20 | Gick inte vidare | |||
Aleksej Tisjtjenko | Fjädervikt | Belkheir (ALG) W 37-17 | İmranov (AZE) W RSCI | Jafarov (KAZ) W 36-26 | Jo (KOR) W 45-25 | Kim (PRK) W 39-17 | |
Murat Chratjov | Lättvikt | Chen (CHN) W 40-29 | Little (AUS) W RSCOS | Rukundo (UGA) W 31-18 | Kindelán (CUB) L 10-20 | Gick inte vidare | |
Aleksandr Maletin | Lätt weltervikt | Khoulef (EGY) W RSCOS | Blain (FRA) L 20-28 | Gick inte vidare | |||
Oleg Sajtov | Weltervikt | Miloud (MAR) W 30-15 | Hikal (EGY) W 18-17 | Husanov (UZB) W 22-14 | Artajev (KAZ) L 18-20 | Gick inte vidare | |
Gajdarbek Gajdarbekov | Mellanvikt | Camat (PHI) W 35-13 | Abdurahmonov (UZB) W 33-19 | N'Dam N'Jikam (CMR) W 26-13 | Prasathinphimai (THA) W 24-18 | Golovkin (KAZ) W 28-18 | |
Evgeny Makarenko | Lätt tungvikt | Hernández (CUB) W 30-18 | Ward (USA) L 16-23 | Gick inte vidare | |||
Alexander Alexeev | Tungvikt | Solís (CUB) L 21-24 | Gick inte vidare | ||||
Aleksandr Povetkin | Supertungvikt | Rozhnov (BUL) W RSCOS | Dildäbekov (KAZ) W 31-15 | Cammarelle (ITA) W 31-19 | Aly (EGY) W W/O |
Brottning
[redigera | redigera wikitext]- Herrarnas fristil
Idrottare | Gren | Första omgången | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Mavlet Batirov | 55 kg | Mansurov (UZB) W 3-1 Rahmati (AFG) W 4-0 | Zakharuk (UKR) W 3-0 | Karntanov (GRE) W 3-1 | Abas (USA) W 3-1 | |
Murad Umachanov | 60 kg | Odabaşı (TUR) W 3-1 Sissaouri (CAN) L 1-3 | Gick inte vidare | 10 | ||
Machatj Murtazalijev | 66 kg | Dabir (IRI) W 3-1 Tavkazakhov (UZB) W 3-1 | Çubukçu (TUR) W 3-0 | Kelly (USA) L 1-3 | Bronsmatch Spiridonov (KAZ) W 3-1 | |
Buvajsar Sajtijev | 74 kg | Ritter (HUN) W 3-1 Bentinidis (GRE) W 3-1 | Gajdarov (BLR) W 3-1 | Brzozowski (POL) W 3-0 | Lalijev (KAZ) W 3-0 | |
Sazjid Sazjidov | 84 kg | Sène (SEN) W 4-0 Ghiţă (ROU) W 4-0 Aliev (TJK) W 3-0 | Moon (KOR) L 1-3 | Bronsmatch Romero (CUB) W 3-1 | ||
Chadzjimurat Gatsalov | 96 kg | Scherrer (SUI) W 3-1 Tasoyev (UKR) W 3-0 | Shemarov (BLR) W 3-0 | Cormier (USA) W 3-1 | Ibragimov (UZB) W 3-1 | |
Kuramagomed Kuramagomedov | 120 kg | Aubéli (HUN) W 3-0 Modebadze (GEO) W 3-0 | Tajmazov (UZB) L 1-3 | Gick inte vidare | 5-6 place final Rodríguez (CUB) L 0-3 | 6 |
- Damernas fristil
Idrottare | Gren | Första omgången | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Larisa Oorzhak | 48 kg | Caripa (VEN) W 3-0 Miranda (USA) L 1-3 Li (CHN) W 3-1 | 5-8:e plats semifinal Karamchakova (TJK) W 4-0 | 5-6:e plats final Wagner (GER) W 3-1 | 5 |
Olga Smirnova | 55 kg | O'Donnell (USA) L 0-4 Verbeek (CAN) L 1-4 | Gick inte vidare | 9 | |
Aljona Kartasjova | 63 kg | Golovchenko (UKR) W 3-0 Icho (JPN) L 0-3 | 5-8:e palts semifinal Khilko (BLR) L 1-3 | Gick inte vidare | 8 |
Gjuzel Manjurova | 72 kg | Gastl (AUT) W 3-1 Schätzle (GER) W 4-0 | Sayenko (UKR) W 4-0 | Wang (CHN) L 1-3 |
- Grekisk-romersk
Idrottare | Gren | Första omgången | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | |||
Gejdar Mamedalijev | 55 kg | Khatri (IND) W 3-0 Jabłoński (POL) W 3-0 | Im (KOR) W 3-0 | Kiouregkian (GRE) W 3-1 | Majoros (HUN) L 1-3 | |
Alexey Shevtsov | 60 kg | Ai (CHN) W 3-1 Kohl (GER) W 3-0 | Koizhaiganov (KAZ) W 3-1 | Monzón (CUB) L 1-3 | Bronsmatch Nazarjan (BUL) L 1-3 | 4 |
Maxim Semenov | 66 kg | Galustyan (ARM) L 1-3 Samuelsson (SWE) W 3-1 | Gick inte vidare | 9 | ||
Varteres Samourgachev | 74 kg | Shatskykh (UKR) W 3-0 Babulfath (SWE) W 3-0 Schneider (GER) W 3-1 | Dokturishvili (UZB) L 1-3 | Bronsmatch Bucher (SUI) W 4-0 | ||
Alexei Mishin | 84 kg | Tsitsiashvili (ISR) W 3-0 Noumonvi (FRA) W 3-0 | Avramis (GRE) W 3-1 | Makaranka (BLR) W 3-0 | Abrahamian (SWE) W 3-1 | |
Georgi Koguashvili | 96 kg | Lidberg (SWE) W 3-1 Lisjtvan (BLR) W 3-0 | Nozadze (GEO) L 0-3 | Gick inte vidare | 6 | |
Chasan Barojev | 120 kg | Vála (CZE) W 3-0 Chekhauskoi (BLR) W 3-0 | López (CUB) W 3-0 | Barzi (IRI) W 3-0 | Tsurtsumia (KAZ) W 3-1 |
Bågskytte
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Idrottare | Gren | Rankningsomgång | 32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Dmitry Nevmerzhitsky | Individuellt | 639 | 44 | Frankenberg (GER) (21) L 135-140 | Gick inte vidare | 53 | ||||
Balzhinima Tsyrempilov | Individuellt | 668 | 7 | Kalogiannidis (GRE) (58) W 148-133 | Andersson (SWE) (26) W 162-160 | Chen (TPE) (10) L 161-169 | Gick inte vidare | 14 |
- Damer
Idrottare | Gren | Rankningsomgång | 32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Natalia Bolotova | Individuellt | 625 | 33 | Sut Txi (MAS) (32) W 154-143 | Park (KOR) (1) L 148-165 | Gick inte vidare | 30 | |||
Elena Dostay | Individuellt | 609 | 50 | Galinovskaya (RUS) (15) L 136-153 | Gick inte vidare | 47 | ||||
Margarita Galinovskaya | Individuellt | 639 | 15 | Dostay (RUS) (50) W 153-136 | Pfohl (GER) (18) W 158-156 | Lee (KOR) (2) L 154-165 | Gick inte vidare | 12 | ||
Natalia Bolotova Elena Dostay Margarita Galinovskaya | Individuellt | 1873 | 11 | Tyskland (6) L 234-238 | Gick inte vidare | 9 |
Cykling
[redigera | redigera wikitext]Mountainbike
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Jurij Trofimov | Herrarnas terränglopp | 2:27:46 | 27 |
Irina Kalentieva | Damernas terränglopp | 2:08:57 | 13 |
Landsväg
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Idrottare | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Vjatjeslav Jekimov | Herrarnas linjelopp | Fullföljde inte | |
Herrarnas tempolopp | 57:50.58 | ||
Vladimir Karpets | Herrarnas linjelopp | Fullföljde inte | |
Aleksandr Kolobnev | Herrarnas linjelopp | 5:41:56 (+0:12) | 10 |
Denis Mensjov | Herrarnas linjelopp | Fullföljde inte | |
Jevgenij Petrov | Herrarnas linjelopp | 5:41:56 (+0:12) | 37 |
Herrarnas tempolopp | 1:02:50.32 (+5:18.58) | 29 |
- Damer
Idrottare | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Svetlana Bubnenkova | Damernas linjelopp | Fullföljde inte | |
Olga Sljusareva | Damernas linjelopp | 3:25:03 (+0:39) | |
Damernas tempolopp | 32:51.06 (+1:39.53) | 12 | |
Zulfija Zabirova | Damernas linjelopp | 3:28:39 (+4:15) | 39 |
Damernas tempolopp | 32:30.08 (+1:18.55) | 8 |
Bana
[redigera | redigera wikitext]- Sprint
Idrottare | Gren | Kval | Första omgången | Återkval | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid Hastighet (km/h) | Placering | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Placering | ||||
Tamilla Abasova | Damernas sprint | 11.364 63.357 | 3 | Pendleton (GBR) W 11.714 61.464 | Krupeckaitė (LTU) W 11.993, L, W 11.914 | Grankovskaya (RUS) L, W 11.965, W 11.894 | Muenzer (CAN) L, L | ||||
Svetlana Grankovskaya | Damernas sprint | 11.456 62.849 | 7 | Krupeckaitė (LTU) L | Reed (USA) Radanova (BUL) W 12.015 59.925 km/h | Tsylinskaja (BLR) W 11.945, W 12.085 | Abasova (RUS) W 11.893, L, L | Meares (AUS) L, L | 4 |
- Poänglopp
Idrottare | Gren | Poäng | Placering |
---|---|---|---|
Mikhail Ignatiev | Herrarnas poänglopp | 93 / 4 | |
Olga Sljusareva | Damernas poänglopp | 20 / 0 | |
Oleg Grishkin Alexey Shmidt | Herrarnas Madison | 1 / -2 | 17 |
- Förföljelse
Idrottare | Gren | Kval | Första omgången | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Motståndare Tid | Placering | Motståndare Tid | Placering | ||
Aleksej Markov | Herrarnas förföljelse | 4:25.520 | 10 | Gick inte vidare | 10 | ||
Elena Tchalykh | Damernas förföljelse | 3:33.709 | 5 Q | Bates (AUS) L 3:36.442 | 7 | Gick inte vidare | 7 |
Olga Sljusareva | Damernas förföljelse | 3:35.177 | 8 Q | Ulmer (NZL) L 3:36.263 | 6 | Gick inte vidare | 6 |
Vladislav Borisov Alexander Khatuntsev Aleksej Markov Andrey Minashkin | Herrarnas lagförföljelse | 4:09.394 | 9 | Gick inte vidare | 9 |
- Tempolopp
Cyklist | Gren | Tid Hastighet | Placering |
---|---|---|---|
Svetlana Grankovskaya | Damernas tempolopp | 34.797 51.728 | 9 |
Tamilla Abasova | Damernas tempolopp | 35.147 51.213 | 12 |
Friidrott
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
- Damer
Fäktning
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | ||||
Sergey Sharikov (4) | Sabel | Maya (CUB) (29) W 15-13 | Pillet (FRA) (13) W 15-11 | Montano (ITA) (6) L 13-15 | Gick inte vidare | 8 | ||
Aleksey Dyachenko (9) | Sabel | Kalujny (UKR) (24) L 10-15 | Gick inte vidare | 17 | ||||
Renal Ganejev (28) | Florett | Bissdorf (GER) (6) W 15-11 | Ōta (JPN) (11) W 15-8 | Vanni (ITA) (3) W 15-14 | Sanzo (ITA) (2) L 12-15 | Bronsmatch Cassara (ITA) (1) L 12-15 | 4 | |
Pavel Kolobkov (10) | Värja | Robinson (AUS) (23) W 15-5 | Tourchine (RUS) (25) W 15-10 | Thompson (USA) (15) W 15-11 | Wang (CHN) (27) L 10-15 | Bronsmatch Boisse (FRA) (6) W 15-8 | ||
Serguey Kotchetkov (30) | Värja | Rami (MAR) (35) W 15-6 | Jeannet (FRA) (4) L 11-15 | Gick inte vidare | 29 | |||
Youri Moltchan (17) | Florett | Ha (KOR) (16) L 13-15 | Gick inte vidare | 25 | ||||
Rouslan Nassiboulline (12) | Florett | Choi (KOR) (22) L 12-15 | Gick inte vidare | 21 | ||||
Stanislav Pozdnyakov (2) | Sabel | Nagara (JPN) (31) W 15-9 | Lee (USA) (16) W 15-9 | Lapkes (BLR) (8) L 9-15 | Gick inte vidare | 6 | ||
Igor Tourchine (25) | Värja | Kelsey (USA) (8) W 15-11 | Kolobkov (RUS) (10) L 10-15 | Gick inte vidare | 15 | |||
Pavel Kolobkov Serguey Kotchetkov Igor Tourchine (1) | Värja, lag | Egypten (8) W 41-30 | Ungern (4) L 34-38 | Bronsmatch Tyskland (3) L 29-37 | 4 | |||
Renal Ganejev Youri Moltchan Rouslan Nassiboulline Vyacheslav Pozdnyakov(4) | Florett, lag | Frankrike (5) W 45-38 | Italien (1) L 27-45 | Bronsmatch USA (7) W 45-38 | ||||
Sergey Sharikov Aleksey Dyachenko Stanislav Pozdnyakov Aleksey Yakimenko(1) | Sabel, lag | Grekland (8) W 45-22 | Italien (5) L 42-45 | Bronsmatch USA (6) W 45-44 |
- Damer
Idrottare | Gren | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | ||||
Svetlana Boiko (10) | Florett | El Gammal (EGY) (23) W 13-7 | Varga (HUN) (7) L 9-15 | Gick inte vidare | 11 | |||
Oxana Ermakova (13) | Värja | Kim (KOR) (19) L 7-9 | Gick inte vidare | 20 | ||||
Tatiana Logounova (10) | Värja | James (USA) (23) W 15-11 | Hristou (GRE) (25) L 10-15 | Gick inte vidare | 13 | |||
Elena Netchaeva (3) | Sabel | Bond-Williams (GBR) (20) W 15-12 | Tan (CHN) (5) L 7-15 | Gick inte vidare | 5 | |||
Anna Sivkova (12) | Värja | Nagy (HUN) (22) L 10-15 | Gick inte vidare | 19 | ||||
Ekaterina Youcheva (11) | Florett | Rentoumi (GRE) (22) W 15-4 | Mohamed (HUN) (5) L 9-14 | Gick inte vidare | 12 | |||
Karina Aznavourian Oxana Ermakova Tatiana Logounova Anna Sivkova (3) | Värja, lag | Sydkorea (6) W 37-31 | Kanada (7) W 25-18 | Tyskland (1) W 34-28 |
Gymnastik
[redigera | redigera wikitext]Artistisk
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Gymnast | Gren | Redskap | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fristående | Bygelhäst | Ringar | Hopp | Barr | Räck | Totalt | Placering | ||
Aleksej Bondarenko | Kval | 9.662 | 8.650 | 9.662 | 9.825 Q | 9.537 | 9.600 | 56.936 | 9 Q |
Mångkamp, ind. | 9.600 | 9.150 | 9.600 | 9.400 | 9.450 | 9.600 | 56.800 | 13 | |
Hopp | 4.550 | 4.550 | 8 | ||||||
Maxim Deviatovski | Kval | 8.950 | 9.237 | 9.675 | 8.975 | 9.462 | 9.312 | 55.611 | 26 |
Anton Golotsutskov | Kval | 9.462 | 9.487 | 9.625 | 9.762 | 7.737 | 46.073 | 61 | |
Georgi Grebenkov | Kval | 9.562 | 8.300 | 9.712 | 9.400 | 9.687 | 9.487 | 56.148 | 20 Q |
Mångkamp, ind. | 9.587 | 9.125 | 9.662 | 9.437 | 9.650 | 9.362 | 56.823 | 12 | |
Aleksej Nemov | Kval | 9.450 | 9.700 | 9.737 Q | 28.887 | 82 | |||
Räck | 9.762 | 9.762 | 5 | ||||||
Alexander Safoshkin | Kval | 9.750 Q | 9.212 | 18.962 | 95 | ||||
Ringar | 9.750 | 9.750 | 7 | ||||||
Aleksej Bondarenko Maxim Deviatovski Anton Golotsutskov Georgi Grebenkov Aleksej Nemov Alexander Safoshkin | Kval, lag | 37.636 | 36.824 | 38.799 | 38.199 | 38.386 | 38.136 | 227.980 | 6 Q |
Mångkamp, lag | 27.362 | 27.661 | 29.050 | 28.324 | 28.412 | 29.999 | 169.808 | 6 |
- Damer
Gymnast | Gren | Redskap | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hopp | Barr | Bom | Fristående | Totalt | Placering | ||
Ludmila Ezhova | Kval | 9.475 | 9.462 | 18.937 | 85 | ||
Svetlana Khorkina | Kval | 9.512 | 9.750 Q | 9.137 | 9.437 | 37.836 | 5 Q |
Mångkamp, ind. | 9.462 | 9.725 | 9.462 | 9.562 | 38.211 | ||
Barr | 8.925 | 9.925 | 8 | ||||
Maria Krioutchkova | Kval | 9.200 | 7.975 | 17.175 | 92 | ||
Anna Pavlova | Kval | 9.437 Q | 9.247 | 9.637 Q | 9.400 | 37.711 | 7 Q |
Mångkamp, ind. | 9.425 | 9.337 | 9.650 | 9.623 | 38.024 | 4 | |
Bom | 9.587 | 9.587 | 4 | ||||
Hopp | 9.475 | 9.475 | |||||
Elena Zamolodchikova | Kval | 9.462 Q | 9.150 | 9.062 | 9.200 | 36.874 | 20 |
Hopp | 9.412 | 9.412 | 4 | ||||
Natalia Ziganchina | Kval | 9.375 | 9.087 | 8.962 | 8.687 | 36.111 | 32 |
Ludmila Ezhova Svetlana Khorkina Maria Krioutchkova Anna Pavlova Elena Zamolodchikova Natalia Ziganchina | Kval, lag | 37.786 | 37.612 | 37.298 | 36.724 | 149.420 | 4 Q |
Mångkamp, lag | 28.325 | 28.137 | 28.511 | 28.262 | 113.325 |
Rytmisk
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tunnband | Boll | Käglor | Band | Totalt | Placering | Tunnband | Boll | Käglor | Band | Totalt | Placering | ||
Alina Kabajeva | Individuellt | 26.050 | 27.250 | 26.475 | 26.100 | 105.875 | 1 Q | 26.800 | 27.350 | 27.150 | 27.100 | 108.400 | |
Irina Tchachina | Individuellt | 26.450 | 26.700 | 25.800 | 26.725 | 105.675 | 2 Q | 27.100 | 27.100 | 26.825 | 26.300 | 107.325 |
Gymnaster | Gren | Kval | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||
5 band | 3 tunnband 2 bollar | 5 band | 3 tunnband 2 bollar | ||||||
Olesia Beluguina Olga Glatskikh Tatiana Kurbakova Natalia Lavrova Elena Murzina Yelena Posevina | Trupp | 24.700 | 25.175 | 49.875 | 1 Q | 25.300 | 25.800 | 51.100 |
Trampolin
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Natalia Chernova | Damer | 66.80 | 1 Q | 38.60 | 4 |
Irina Karavayeva | Damer | 39.90 | 15 | Gick inte vidare | |
Aleksandr Moskalenko | Herrar | 68.90 | 4 Q | 41.20 | |
Alexander Rusakov | Herrar | 69.00 | 3 Q | 40.20 | 5 |
Handboll
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
|
- Gruppspel
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kroatien | 5 | 5 | 0 | 0 | 146 | 129 | +17 | 10 |
Spanien | 5 | 4 | 0 | 1 | 154 | 137 | +17 | 8 |
Sydkorea | 5 | 2 | 0 | 3 | 148 | 148 | 0 | 4 |
Ryssland | 5 | 2 | 0 | 3 | 145 | 145 | 0 | 4 |
Island | 5 | 1 | 0 | 4 | 143 | 158 | –15 | 2 |
Slovenien | 5 | 1 | 0 | 4 | 130 | 149 | –19 | 2 |
- Slutspel
Quarter-finals | Semi-finals | Gold medal final | ||||||||
Kroatien | 33 | |||||||||
Grekland | 27 | |||||||||
Kroatien | 33 | |||||||||
Ungern | 31 | |||||||||
Sydkorea | 25 | |||||||||
Ungern | 30 | |||||||||
Kroatien | 26 | |||||||||
Tyskland | 24 | |||||||||
Tyskland | 32 | |||||||||
Spanien | 30 | |||||||||
Tyskland | 21 | Bronze medal final | ||||||||
Ryssland | 15 | |||||||||
Frankrike | 24 | Ungern | 26 | |||||||
Ryssland | 26 | Ryssland | 28 | |||||||
Judo
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||||||
Evgeny Stanev | Extra lättvikt (-60 kg) | Ahamdi (MAR) W 1000 / 0000 | Lounifi (TUN) W 1001 / 0000 | Khergiani (GEO) L 0010 / 0120 | Gick inte vidare | Uematsu (ESP) L 0000 / 0001 | Gick inte vidare | |||||
Magomed Dzhafarov | Halv lättvikt (-66 kg) | Ottiano (USA) W 0013 / 0001 | Guimarães (BRA) W 0101 / 0010 | Uchishiba (JPN) L 0000 / 1001 | Gick inte vidare | Lencina (ARG) L 0001 / 1001 | Gick inte vidare | |||||
Vitaliy Makarov | Lättvikt (-73 kg) | Alexanidis (GRE) W 1000 / 0000 | Kevkhishvili (GEO) W 0221 / 0000 | Suldbayar (MGL) W 0120 / 0000 | Fernandes (FRA) W 1000 / 0001 | Lee (KOR) L 0001 / 1021 | ||||||
Dmitri Nossov | Halv mellanvikt (-81 kg) | Tomouchi (JPN) W 0201 / 0001 | Meloni (ITA) W 0011 / 0001 | Canto (BRA) W 0110 / 0010 | Iliadis (GRE) L 0000 / 1010 | Gick inte vidare | Azizov (AZE) W 0100 / 0020 | |||||
Khasanbi Taov | Mellanvikt (-90 kg) | Despaigne (CUB) W 0011 / 0001 | Zviadauri (GEO) L 0001 / 1001 | Gick inte vidare | Lepre (ITA) W 1001 / 0000 | Demontfaucon (FRA) W 0100 / 0020 | Kelly (AUS) W 0100 / 0001 | Hwang (KOR) W 1010 / 0000 | ||||
Dmitry Maksimov | Halv tungvikt (-100 kg) | Khosravinejad (IRI) W 0100 / 0001 | Lemaire (FRA) L 0000 / 1001 | Gick inte vidare | ||||||||
Tamerlan Tmenov | Tungvikt (+100 kg) | Munteanu (ROU) W 1110 / 0000 | Hernandes (BRA) W 1110 / 0000 | Pertelson (EST) W 1110 / 0001 | Miran (IRI) W 1110 / 0010 | Suzuki (JPN) L 0000 / 1000 |
- Damer
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||||||
Lyubov Bruletova | Extra lättvikt (-48 kg) | Ouelogo (BUR) W 0201 / 0000 | Zemla-Krajewska (POL) L 0000 / 1000 | Gick inte vidare | ||||||||
Natalia Yukhareva | Lättvikt (-57 kg) | Kye (PRK) L 0010 / 0031 | Gick inte vidare | Bezzina (MLT) W 1100 / 0000 | Cox (GBR) W 1000 / 0000 | Harel (FRA) L 0001 / 0020 | Gick inte vidare | 7 | ||||
Vera Moskalyuk | Halv tungvikt (-78 kg) | Liu (CHN) L 0000 / 0120 | Gick inte vidare | Zwiers (NED) W 0102 / 0000 | Laborde (CUB) L 0000 / 1001 | Gick inte vidare | ||||||
Tea Donguzashvili | Tungvikt (+78 kg) | Ramadan (EGY) W 1001 / 0001 | Choi (KOR) W 1100 / 0001 | Andolina (ITA) W 1010 / 0001 | Tsukada (JPN) L 0000 / 0210 | Gick inte vidare | Yahyaoui (TUN) W 0210 / 0000 |
Kanotsport
[redigera | redigera wikitext]- Sprint
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Olga Kostenko | Damernas K-1 500 m | 1:58.520 | 6 QS | 1:55.766 | 6 | Gick inte vidare | |
Maksim Opalev | Herrarnas C-1 500 m | 1:48.144 | 1 QF | 1:47.767 | |||
Konstantin Fomitjev | Herrarnas C-1 1000 m | 3.48.690 | 1 QF | 3:55.773 | 9 | ||
Aleksandr Kostoglod Aleksandr Kovaljov | Herrarnas C-2 500 m | 1:40.128 | 3 QF | 1:40.442 | |||
Herrarnas C-2 1000 m | 3:31.023 | 2 QF | 3:42.990 | ||||
Andrej Sjkiotov | Herrarnas K-1 500 m | 1:40.809 | 7 QS | 1:40.765 | 7 | Gick inte vidare | |
Herrarnas K-1 1000 m | 3:35.708 | 4 QS | 3:35.349 | 7 | Gick inte vidare | ||
Anatoli Tisjtjenko Vladimir Grusjichin | Herrarnas K-2 500 m | 1:30.761 | 3 QS | 1:31.786 | 2 QF | 1:31.048 | 9 |
Herrarnas K-2 1000 m | 3:22.332 | 8 QS | 3:14.089 | 5 | Gick inte vidare |
Konstsim
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Teknisk rutin | Fri rutin (inledande) | Fri rutin (final) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Totalt (teknisk + fri) | Placering | Placering | Totalt (teknisk + fri) | Placering | ||||
Anastasija Davydova Anastasija Jermakova | Damernas duett | 49.417 | 1 | 49.584 | 1 | 99.001 | 1 Q | 49.917 | 1 | 99.334 | |
Jelena Azarova Olga Brusnikina Anastasija Davydova Anastasija Jermakova Marija Gromova Marija Kiseljova Olga Novoksjtjenova Anna Sjorina Elvira Chasjanova | Damernas lagtävling | 49.667 | 1 | 49.834 | 1 | 99.501 |
Modern femkamp
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Gren | Skytte | Fäktning | Simning | Ridning | Löpning | Totalpoäng | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Herrarnas tävling | Andrej Moiseev | 1036 | 1000 | 1376 | 1032 | 1036 | 5480 | |
Rustem Sabirchuzin | 1156 | 888 | 1216 | 908 | 1084 | 5252 | 10 | |
Damernas tävling | Tatiana Mouratova | 1024 | 804 | 1240 | 820 | 992 | 4880 | 27 |
Olesja Velitjko | 1048 | 776 | 1064 | 1060 | 1068 | 5016 | 17 |
Ridsport
[redigera | redigera wikitext]Dressyr
[redigera | redigera wikitext]Idrottare | Häst | Gren | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Fristil | Totalt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | |||
Alexandra Korelova | Balagur | Individuell dressyr | 68,250 | 23 Q | 67,085 | 23 | Gick inte vidare | |||
Elena Sidneva | Condor | 66,583 | 31 | Gick inte vidare |
Hoppning
[redigera | redigera wikitext]Ryttare | Häst | Gren | Kval | Final | Totalt | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång A | Omgång B | |||||||||||||
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | |||
Vladimir Tuganov | Leroy Brown | Individuell hoppning | 15 | 68 | 8 | 23 | =52 Q | 9 | 32 | 46 Q | 13 | 35 | Gick inte vidare |
Rodd
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Aleksandr Litvintjev Sergej Matjejev Vladimir Volodenkov Jevgenij Zjigulin | Fyra utan styrman | 6:36,93 | 4 R | 5:56,94 | 1 SA/B | 6:02,26 | 5 FB | 5:53,58 | 11 | |
Sergei Fedorovtsev Igor Kravtsov Nikolai Spinev Aleksei Svirin | Scullerfyra | 5:43,77 | 2 SA/B | BYE | 5:44,08 | 2 FA | 5:56,85 | |||
Sergej Bukrejev Valerij Sarytjev Aleksandr Savkin Aleksandr Zjuzin | Lättvikts-fyra utan styrman | 5:55,67 | 4 R | 5:52,87 | 1 SA/B | 5:59,75 | 4 FB | 6:20,64 | 8 |
- Damer
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Irina Fedotova | Singelsculler | 7:51,71 | 2 R | 7:35,83 | 1 SA/B | 7:45,43 | 4 FB | 7:29,04 | 7 | |
Julija Kalinovskaya Olga Samulenkova | Dubbelsculler | 7:54,75 | 5 R | 7:12,02 | 4 FB | i.u. | 7:02,25 | 10 | ||
Oksana Dorodnova Julija Levina Larisa Merk Anna Sergejeva | Scullerfyra | 6:17,72 | 2 R | 6:23,13 | 1 FA | i.u. | 6:36,49 | 4 |
Segling
[redigera | redigera wikitext]- Herrar
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Vladimir Moisejev | Mistral | 29 | 30 | 27 | 26 | 12 | 23 | 23 | 28 | 30 | 24 | 252 | 29 | |
Vladimir Krutskich | Finnjolle | 22 | 22 | 21 | 10 | 23 | 16 | 22 | 6 | 23 | 8 | 173 | 21 | |
Dmitry Berezkin Michail Krutikov | 470 | 8 | 17 | 17 | 18 | 21 | 16 | 6 | 14 | 14 | 1 | 132 | 17 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
- Damer
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Natalia Ivanova | Europajolle | 17 | 22 | 23 | 24 | 9 | 24 |