Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport 2010 anordnades den 19-22 augusti i Poznań, Polen.
Källa: Medaljtabell – från den officiella webbplatsen. Hämtad 22 augusti 2010.
Gren | Heat[1] | Semifinal[1] | Final[1] | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
C-1 200 m[2] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Ivan Sjtyl (RUS) | 39,161 | Thomas Simart (FRA) | 39,729 | Richard Dalton (CAN) Jurij Tjeban (UKR) | 39,953 |
C-1 500 m[3] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Dzianis Harasha (BLR) | 1:47,701 | Li Qiang (CHN) | 1:48,317 | Vadim Menkov (UZB) | 1:48,457 |
C-1 1000 m[4] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Vadim Menkov (UZB) | 3:51,721 | Attila Vajda (HUN) | 3:51,921 | Sebastian Brendel (GER) | 3:53,837 |
C-1 5000 m[5] | NA | NA | 21 augusti | Ronald Verch (GER) | 23:24,342 | Jose Luis Bouza (ESP) | 23:26,398 | Marian Ostcril (SVK) | 23:38,070 |
C-1 4 x 200 m stafett[6] | 22 augusti | NA | 22 augusti | Ryssland Ivan Sjtyl Michail Pavlov Nikolaj Lipkin Evgenj Ignatov | 2:48,143 | Ukraina Oleksandr Maksjmtjuk Jurij Tjeban Stanislav Sjymansky Vjatjeslav Tsechosj | 2:50,675 | Polen Adam Ginter Roman Rynkiewicz Mariusz Kruk Paweł Baraszkiewicz | 2:51,059 |
C-2 200 m[7] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Litauen Raimundas Labuckas Tomas Gadeikis | 36,019 | Ryssland Evgenj Ignatov Ivan Sjtyl | 36,411 | Polen Paweł Skowroński Paweł Baraszkiewicz | 36,551 |
C-2 500 m[8] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Rumänien Alexandru Dumitrescu Victor Mihalachi | 1:40,781 | Azerbajdzjan Sergij Bezuglij Maksym Prokopenko | 1:41,277 | Ryssland Pavel Petrov Alexander Kostogold | 1:41,345 |
C-2 1000 m[9] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Rumänien Alexandru Dumitrescu Victor Mihalachi | 3:37,317 | Belarus Andrei Bahdanovitj Aliaksandr Bahdanovitj | 3:37,325 | Ungern Márton Tóth Róbert Mike | 3:38,057 |
C-4 1000 m[10] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Belarus Dzmitry Rabtjanka Dzmitry Vaitsisjkin Dzianis Harasja Aliaksandr Vautjetski | 3:18,724 | Rumänien Gabriel Gheoca Nicolae Bogdan Mihail Simon Florin Comanici | 3:20,548 | Tyskland Chris Wend Tomasz Wylenzek Ronald Verch Erik Rebstock | 3:20,616 |
Gren | Heat[1] | Semifinal[1] | Final[1] | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
K-1 200 m[11] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Edward McKeever (GBR) | 34,807 | Ronald Rauhe (GER) | 35,155 | Piotr Siemionowski (POL) | 35,195 |
K-1 500 m[12] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Anders Gustafsson (SWE) | 1:38,457 | Peter Gelle (SVK) | 1:38,961 | Adam van Koeverden (CAN) | 1:39,005 |
K-1 1000 m[13] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Max Hoff (GER) | 3:29,544 | Tim Bjrabants (GBR) | 3:30,040 | Aleh Jurenia (BLR) | 3:30,128 |
K-1 5000 m[14] | NA | NA | 21 augusti | Ken Wallace (AUS) | 20:01,338 | Max Hoff (GER) | 20:03,574 | Maximilian Benassi (ITA) | 20:06,670 |
K-1 4 x 200 m stafett[15] | 22 augusti | NA | 22 augusti | Spanien Saúl Craviotto Francisco Llera Pablo Andres Carlos Pérez | 2:27,409 | Storbritannien Edward McKeever Jonathon Schofield Liam Heath Edward Cox | 2:27,897 | Ryssland Viktor Zavolskij Alexander Djatjenko Jevgenij Salachov Alexander Nikolaev | 2:28,753 |
K-2 200 m[16] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Frankrike Arnaud Hybois Sébastien Jouve | 31,532 | Spanien Saúl Craviotto Carlos Pérez | 31,540 | Storbritannien Liam Heath Jonathon Schofield | 31,584 |
K-2 500 m[17] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Belarus Raman Piatrusjenka Vadzim Machneu | 1:29,230 | Portugal Fernando Pimenta João Ribeiro | 1:29,970 | Serbien Dusko Stanojević Dejan Pajić | 1:30,418 |
K-2 1000 m[18] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Tyskland Martin Hollstein Andreas Ihle | 3:13,024 | Ungern Zoltán Kammerer Ákos Vereckei | 3:13,204 | Ryssland Ilja Medvedev Anton Ryachov | 3:15,736 |
K-4 1000m[19] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Frankrike Arnaud Hybois Étienne Hubert Sébastien Jouve Philippe Colin | 2:54,103 | Belarus Raman Piatrusjenka Aliaksei Abalmasau Artur Litvintjuk Vadzim Machneu | 2:55,843 | Tjeckien Ondřej Horský Jan Souček Daniel Havel Jan Štěrba | 2:56,023 |
Gren | Heat[1] | Semifinal[1] | Final[1] | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
K-1 200 m[21] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Nataša Janić (HUN) | 40,181 | Inna Osypenko (UKR) | 40,797 | Shinobu Kitamoto (JPN) | 40,917 |
K-1 500 m[22] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Inna Osypenko (UKR) | 1:50,461 | Nataša Janić (HUN) | 1:50,625 | Rachel Cawthorn (GBR) | 1:50,929 |
K-1 1000 m[23] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Franziska Weber (GER) | 3:57,544 | Katalin Kovács (HUN) | 4:00,124 | Sofia Paldanius (SWE) | 4:00,280 |
K-1 5000 m[24] | NA | NA | 21 augusti | Vivien Folláth (HUN) | 22:44,927 | Maryna Paltaran (BLR) | 22:53,079 | Anne Rikala (FIN) | 23:07,683 |
K-1 4 x 200 m stafett[25] | 22 augusti | NA | 22 augusti | Tyskland Nicole Reinhardt Conny Waßmuth Tina Dietze Katrin Wagner-Augustin | 2:50,315 | Ungern Nataša Janić Zomilla Hegyi Ninetta Vad Tímea Paksy | 2:52,211 | Ryssland Natalia Lobova Anastasia Sergeeva Natalia Proskurina Anastasia Pantjenko | 2:52,959 |
K-2 200 m[26] | 21 augusti | 21 augusti | 22 augusti | Ungern Katalin Kovács Nataša Janić | 36,886 | Polen Marta Walczykiewicz Ewelina Wojnarowska | 37,766 | Slovakien Ivana Kmeťová Martina Kohlová | 37,778 |
K-2 500 m[27] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Ungern Gabriella Szabó Danuta Kozák | 1:40,064 | Ryssland Juliana Salachova Anastasia Sergeeva | 1:41,628 | Österrike Yvonne Schuring Viktoria Schwarz | 1:42,684 |
K-2 1000 m[28] | 19 augusti | 19 augusti | 21 augusti | Ungern Gabriella Szabó Tamara Csipes | 3:34,306 | Tyskland Carolin Leonhardt Silke Hörmann | 3:37,426 | Ryssland Juliana Salachova Anastasia Sergeeva | 3:37,554 |
K-4 500 m[29] | 20 augusti | 20 augusti | 22 augusti | Ungern Nataša Janić Tamara Csipes Katalin Kovács Dalma Benedek | 1:31,607 | Tyskland Fanny Fischer Nicole Reinhardt Katrin Wagner-Augustin Tina Dietze | 1:32,795 | Polen Karolina Naja Aneta Konieczna Sandra Pawelczak Magdalena Krukowska | 1:33,815 |
Gren | Heat[1] | Semifinal[1] | Final[1] | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
Herrarnas K-1 200 m A[30] | NA | NA | 20 augusti | Fernando Fernandes Padua (BRA) | 56,151 | Antonio De Diego (ESP) | 1:06,215 | Jono Broome (GBR) | 1:07,179 |
Herrarnas K-1 200 m LTA[31] | 19 augusti | NA | 20 augusti | Iulian Serban (ROU) | 44,176 | Martin Farineaux (FRA) | 44,448 | Andrea Testa (ITA) | 45,440 |
Herrarnas K-1 200 m TA[32] | NA | NA | 20 augusti | Marcus Swoboda (AUT) | 44,617 | Paolo Bressi (ITA) | 53,437 | Henry Manni (FIN) | 56,281 |
Herrarnas V-1 200 m LTA, TA, A[33] | 19 augusti | NA | 20 augusti | Patrick Viriamu (TAH) | 54,918 | Gerhard Bowitzky (GER) | 57,046 | George Thomas (NZL) | 1:00,918 |
Damernas K-1 200 m LTA[34] | NA | NA | 20 augusti | Christine Gauthier (CAN) | 53,190 | Marta Santos Ferreira (BRA) | 1:04,334 | Giovanna Chiriu (ITA) | 1:04,346 |
Damernas K-1 200 m TA[35] | NA | NA | 20 augusti | Marta Santos Ferreira (BRA) | 1:02,942 | Christine Selinger (CAN) | 1:04,534 | Séverine Amiot (FRA) | 1:06,090 |
Damernas V-1 200 m LTA, TA, A[36] | NA | NA | 20 augusti | Christine Selinger (CAN) | 1:12,096 | Tami Hetke (USA) | 1:12,520 | Lorella Bellato (ITA) | 1:20,444 |