U17-Europamästerskapet i fotboll för herrar 2023 – Wikipedia
U17-Europamästerskapet | |||
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 17 maj–2 juni 2023 | ||
Arrangör | Uefa | ||
Värdnation | Ungern | ||
Spelform | Gruppspel och utslagsspel | ||
Deltagare | |||
Nationer | 16 | ||
Statistik | |||
Matcher | 31 | ||
Mål | 105 (3,4 per match) | ||
Publik | 27 854 (899 per match) | ||
Mästare | Tyskland (2:a titeln) | ||
Finalist | Frankrike | ||
| |||
|
U17-Europamästerskapet i fotboll för herrar 2023 var den 20:e upplagan av U17-Europamästerskapet (39:e ifall man räknar med då turneringen var U16). Turneringen spelas i Ungern mellan den 17 maj och 2 juni 2023.[1]
Kvalspel
[redigera | redigera wikitext]Kvalificerad nationer
[redigera | redigera wikitext]Gruppspel
[redigera | redigera wikitext]Grupp A
[redigera | redigera wikitext]Grupp A | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 29 (4,8 per match) |
Publik | 10 422 (1 737 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polen | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 7 | +3 | 6 |
2 | Irland | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 6 |
3 | Ungern | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 9 | −1 | 3 |
4 | Wales | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
17 maj 2023 | Polen | 5 – 1 | Irland | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
16:30 UTC+2 | Mateusz Skoczylas 13′, 49′ Dominik Szala 44′ Karol Borys 54′ Szymon Kądziołka 65′ | (2 – 1) Rapport | 5′ Ikechukwu Orazi | Budapest Publik: 412 Domare: Attilla Karaoglan (Turkiet) | ||
17 maj 2023 | Ungern | 3 – 0 | Wales | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
20:00 UTC+2 | Benedek Simon 43′ Szilárd Szabó 75′ Ádám Umathum 81′ | (1 – 0) Rapport | Budapest Publik: 3 480 Domare: Adam Ladebäck (Sverige) | |||
20 maj 2023 | Irland | 3 – 0 | Wales | Pancho Aréna | ||
16:30 UTC+2 | Najemedine Razi 24′ Ikechukwu Orazi 34′ Romeo Akachukwu 61′ | (2 – 0) Rapport | Felcsút Publik: 714 Domare: Elchin Masiyev (Azerbajdzjan) | |||
20 maj 2023 | Ungern | 3 – 5 | Polen | Pancho Aréna | ||
20:00 UTC+2 | Zétény Varga 55′ Benedek Simon 70′ Csaba Molnár 90+4′ | (0 – 2) Rapport | 8′ Mateusz Skoczylas 34′ Maksymilian Sznaucner 52′ Mike Huras 76′ Oskar Tomczyk 80′ Karol Borys | Felcsút Publik: 2 921 Domare: Miloš Milanović (Serbien) | ||
23 maj 2023 | Irland | 4 – 2 | Ungern | Pancho Aréna | ||
20:00 UTC+2 | Luke Kehir 5′, 61′ Mason Melia 24′, 31′ | (3 – 1) Rapport | 10′ (sjm.) Jake Grante 72′ Martin Kern | Felcsút Publik: 2 577 Domare: Attilla Karaoglan (Turkiet) | ||
23 maj 2023 | Wales | 3 – 0 | Polen | Árok utcai pálya | ||
20:00 UTC+2 | Gabriele Biancheri 82′ Iwan Morgan 89′, 90+1′ | (0 – 0) Rapport | Budaörs Publik: 318 Domare: David Dickinson (Skottland) | |||
Grupp B
[redigera | redigera wikitext]Grupp B | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 20 (3,3 per match) |
Publik | 3 855 (643 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 |
2 | Serbien | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
3 | Italien | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 |
4 | Slovenien | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 |
18 maj 2023 | Serbien | 2 – 4 | Slovenien | Telki Training Centre | ||
17:00 UTC+2 | Mihajlo Cvetković 66′ Andrej Petrović 82′ | (0 – 3) Rapport | 4′ David Pejičić 10′ Luka Topalović 34′ Aldin Jakupović 52′ Rene Hrvatin | Telki Publik: 308 Domare: Jamie Robinson (Nordirland) | ||
18 maj 2023 | Italien | 1 – 2 | Spanien | Árok utcai pálya | ||
20:00 UTC+2 | Federico Ragnoli Galli 15′ | (1 – 0) Rapport | 53′, 75′ Marc Guiu | Budaörs Publik: 1 060 Domare: Miloš Milanović (Serbien) | ||
21 maj 2023 | Spanien | 3 – 1 | Slovenien | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
16:30 UTC+2 | Marc Guiu 28′ Óscar Mesa 45+1′ Lamine Yamal 50′ (str.) | (2 – 0) Rapport | 54′ Luka Topalović | Budapest Publik: 917 Domare: Michal Ocenáš (Slovakien) | ||
21 maj 2023 | Serbien | 2 – 0 | Italien | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
20:00 UTC+2 | Andrija Maksimović 39′ Mihajlo Cvetković 59′ | (1 – 0) Rapport | Budapest Publik: 574 Domare: Adam Ladebäck (Sverige) | |||
24 maj 2023 | Spanien | 1 – 1 | Serbien | Árok utcai pálya | ||
17:00 UTC+2 | Lamine Yamal 78′ | (0 – 0) Rapport | 68′ Andrija Maksimović | Budaörs Publik: 815 Domare: Damian Sylwestrzak (Polen) | ||
24 maj 2023 | Slovenien | 0 – 3 | Italien | Telki Training Centre | ||
17:00 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 60′, 82′ Mattia Mannini 87′ Giacomo De Pieri | Telki Publik: 181 Domare: Elchin Masiyev (Azerbajdzjan) | |||
Grupp C
[redigera | redigera wikitext]Grupp C | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 20 (3,3 per match) |
Publik | 2 902 (484 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 |
2 | Frankrike | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
3 | Portugal | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | −3 | 4 |
4 | Skottland | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | −6 | 0 |
17 maj 2023 | Skottland | 1 – 3 | Frankrike | Nagyerdei Stadion | ||
16:30 UTC+2 | Rory Wilson 71′ | (0 – 2) Rapport | 5′ Yanis Ali Issoufou 45′ Joane Kouakou Gadou 75′ (sjm.) Ruari Ellis | Debrecen Publik: 298 Domare: Elchin Masiyev (Azerbajdzjan) | ||
17 maj 2023 | Portugal | 0 – 4 | Tyskland | Nagyerdei Stadion | ||
20:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 32′ Noah Darvich 39′ Almugera Kabar 59′, 90+4′ Robert Ramsak | Debrecen Publik: 409 Domare: Damian Sylwestrzak (Polen) | |||
20 maj 2023 | Portugal | 2 – 1 | Skottland | DEAC Stadion | ||
15:00 UTC+2 | Olívio Tomé 3′ Gonçalo Sousa 20′ | (2 – 0) Rapport | Debrecen Publik: 575 Domare: David Šmajc (Slovenien) | |||
20 maj 2023 | Frankrike | 1 – 3 | Tyskland | Városi Sportpálya | ||
20:00 UTC+2 | Fodé Sylla 39′ | (1 – 0) Rapport | 56′, 63′ Paris Brunner 60′ Robert Ramsak | Balmazújváros Publik: 765 Domare: Attilla Karaoglan (Turkiet) | ||
23 maj 2023 | Frankrike | 1 – 1 | Portugal | Városi Sportpálya | ||
15:00 UTC+2 | Tidiam Gomis 10′ | (1 – 1) Rapport | 41′ Nuno Patrício | Balmazújváros Publik: 507 Domare: Adam Ladebäck (Sverige) | ||
23 maj 2023 | Tyskland | 3 – 0 | Skottland | DEAC Stadion | ||
15:00 UTC+2 | Noah Darvich 49′ Bence Dárdai 54′ Kjell-Arik Wätjen 90+1′ | (0 – 0) Rapport | Debrecen Publik: 348 Domare: Oliver Reitala (Finland) | |||
Grupp D
[redigera | redigera wikitext]Grupp D | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 13 (2,2 per match) |
Publik | 3 317 (553 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 |
2 | Schweiz | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 |
3 | Kroatien | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | −2 | 1 |
4 | Nederländerna | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
18 maj 2023 | Schweiz | 2 – 0 | Nederländerna | DEAC Stadion | ||
15:00 UTC+2 | Winsley Boteli 49′ Arlet Junior Zé 54′ | (0 – 0) Rapport | Debrecen Publik: 411 Domare: Michal Ocenáš (Slovakien) | |||
18 maj 2023 | Kroatien | 0 – 1 | England | Városi Sportpálya | ||
20:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 8′ Ethan Nwaneri | Balmazújváros Publik: 700 Domare: David Šmajc (Slovenien) | |||
21 maj 2023 | Kroatien | 1 – 2 | Schweiz | Nagyerdei Stadion | ||
16:30 UTC+2 | Sergej Levak 32′ | (1 – 1) Rapport | 9′ Demir Xhemalija 83′ Marvin Akahomen | Debrecen Publik: 710 Domare: Jamie Robinson (Nordirland) | ||
21 maj 2023 | Nederländerna | 1 – 4 | England | Nagyerdei Stadion | ||
20:00 UTC+2 | Jasper Hartog 71′ | (0 – 1) Rapport | 7′ Myles Lewis-Skelly 80′, 90+3′ (str.) Isaiah Dada-Mascoll 90+4′ Justin Oboavwoduo | Debrecen Publik: 611 Domare: Damian Sylwestrzak (Polen) | ||
24 maj 2023 | Nederländerna | 1 – 1 | Kroatien | Városi Sportpálya | ||
15:00 UTC+2 | Jesse Bal 53′ | (0 – 0) Rapport | 66′ Ljubo Puljić | Balmazújváros Publik: 458 Domare: Radoslav Gidzhenov (Bulgarien) | ||
24 maj 2023 | England | 0 – 0 | Schweiz | DEAC Stadion | ||
15:00 UTC+2 | Rapport | Debrecen Publik: 427 Domare: Lothar D'Hondt (Belgien) | ||||
Slutspel
[redigera | redigera wikitext]Slutspel | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 7 |
Mål | 23 (3,3 per match) |
Publik | 7 358 (1 051 per match) |
Slutspelsträd
[redigera | redigera wikitext]Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Polen | 3 | |||||||||
Serbien | 2 | |||||||||
Polen | 3 | |||||||||
Tyskland | 5 | |||||||||
Tyskland (str.) | 1 (3) | |||||||||
Schweiz | 1 (2) | |||||||||
Tyskland (str.) | 0 (5) | |||||||||
Frankrike | 0 (4) | |||||||||
Spanien | 3 | |||||||||
Irland | 0 | |||||||||
Spanien | 1 | |||||||||
Frankrike | 3 | |||||||||
England | 0 | |||||||||
Frankrike | 1 | |||||||||
Kvartsfinaler
[redigera | redigera wikitext]27 maj 2023 | Polen | 3 – 2 | Serbien | Telki Training Centre | ||
15:00 UTC+2 | Jakub Krzyżanowski 4′ Daniel Mikołajewski 62′ (str.) Filip Rejczyk 89′ | (1 – 0) Rapport | 51′ Veljko Vukojević 70′ Andrej Subotić | Telki Publik: 288 Domare: Elchin Masiyev (Azerbajdzjan) | ||
27 maj 2023 | Tyskland | 1 – 1 | Schweiz | DEAC Stadion | ||
15:00 UTC+2 | Paris Brunner 49′ | (0 – 1) Rapport | 16′ (str.) Winsley Boteli | Debrecen Publik: 243 Domare: Jamie Robinson (Nordirland) | ||
Robert Ramsak Winners Osawe Bence Dárdai Kjell-Arik Wätjen | Straffsparksläggning 3 – 2 | Jason Parente Jeremy Fasano Leon Grando Rhodri Smith Winsley Boteli |
27 maj 2023 | Spanien | 3 – 0 | Irland | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
20:00 UTC+2 | Alejandro Granados 22′ Marc Guiu 69′ Lamine Yamal 72′ | (1 – 0) Rapport | Budapest Publik: 893 Domare: Miloš Milanović (Serbien) | |||
27 maj 2023 | England | 0 – 1 | Frankrike | Városi Sportpálya | ||
20:00 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 89′ (str.) Mathis Lambourde | Balmazújváros Publik: 411 Domare: Attilla Karaoglan (Turkiet) | |||
Semifinaler
[redigera | redigera wikitext]30 maj 2023 | Polen | 3 – 5 | Tyskland | Pancho Aréna | ||
16:30 UTC+2 | Daniel Mikołajewski 7′ Karol Borys 31′ Filip Wolski 68′ | (2 – 1) Rapport | 22′ Max Moerstedt 57′ Paris Brunner 65′ Charles Herrmann 79′ Assan Ouedraogo 83′ Robert Ramsak | Felcsút Publik: 627 Domare: Michal Ocenáš (Slovakien) | ||
30 maj 2023 | Spanien | 1 – 3 | Frankrike | Pancho Aréna | ||
20:00 UTC+2 | Lamine Yamal 69′ | (0 – 0) Rapport | 73′ Mathis Lambourde 80′ Yanis Ali Issoufou 90+1′ Tidiam Gomis | Felcsút Publik: 879 Domare: Adam Ladebäck (Sverige) | ||
Final
[redigera | redigera wikitext]27 maj 2023 | Tyskland | 0 – 0 | Frankrike | Hidegkuti Nándor Stadion | ||
20:00 UTC+2 | Rapport | Budapest Publik: 4 017 Domare: Atilla Karaoglan (Turkiet) | ||||
Noah Darvich Charles Herrmann Bence Dárdai Taylan Bulut Paris Brunner Assan Ouédraogo | Straffsparksläggning 5 – 4 | Joachim Kayi Sanda Mathis Lambourde Joan Tincres Nhoa Sangui Fodé Sylla Saïmon Bouabré |
Källor
[redigera | redigera wikitext]- ^ ”Hungary, Cyprus to host U17 EURO in 2023, 2024”. Uefa.com. 19 april 2021. https://www.uefa.com/under17/news/0268-121406a931a6-81ccdac1e749-1000--hungary-cyprus-in-2023-and-2024/. Läst 26 april 2023.
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.
|