Vinter-X Games Aspen 2017 var den tjugoförste upplagan av Vinter-X Games som arrangerades för sextonde året i rad i Aspen , Colorado mellan 26 och 29 januari 2017 , och sändes på ESPN i USA och på SVT Play i Sverige.[ 1] Arton olika grenar ägde rum i fyra olika sporter; Skidor , snowboarding , snöskoter och för första gången – snowbikes .
För Sveriges del blev det totalt fyra medaljer, tre av dem i snöskoter . Petter Nårsa och Adam Renheim tog en guld- respektive silvermedalj i skotercross, Daniel Bodin tog en guldmedalj i snöskoter för bästa tricket och Henrik Harlaut tog en silvermedalj för big air i skidor.
Tiderna är angivna i UTC-7 Datum Tid Sport Gren 26 januari 11:30 Snowboard Special Olympics , dubbelslalom – Final 12:30 Skidor Slopestyle, herrar – Kval 14:00 Snöskoter Skotercross Adaptive – Final 14:30 Snöskoter Skotercross – Kval, final 20:00 Snowboard Big air, damer – Final 20:45 Snowboard Superpipe, herrar – Final 27 januari 13:00 Snowboard Slopestyle, herrar – Kval 14:30 Snowbike Bikecross – Final 18:30 Skidor Superpipe, damer – Final 20:30 Skidor Superpipe, herrar – Final 22:00 Snowboard Big air, herrar – Final 28 januari 11:00 Skidor Slopestyle, herrar – Final 13:15 Snowboard Slopestyle, damer – Final 15:00 Snöskoter Freestyle – Final 18:15 Skidor Big air, damer – Final 19:00 Snowboard Superpipe, damer – Final 20:30 Skidor Big air, herrar – Final 29 januari 10:00 Skidor Slopestyle, damer – Final 12:00 Snowboard Slopestyle, herrar – Final 14:00 Snöskoter Bästa trick – Final
Värdlandet har bakgrundsfärgen lavendelblå.
Plc. Namn[ 2] Poäng Totalt Lisa Zimmerman (GER) 38,00 47,00 85,00 Kelly Sildaru (EST) 42,00 42,00 84,00 Giulia Tanno (SUI) 41,00 41,00 82,00 4 Kaya Turski (CAN) 29,00 47,00 76,00 5 Johanne Killi (NOR) 39,00 35,00 74,00 6 Emma Dahlström (SWE) 35,00 34,00 69,00 7 Maggie Voisin (USA) 26,00 32,00 58,00 8 Devin Logan (USA) 23,00 32,00 55,00
Plc. Namn[ 3] Poäng Totalt James Woods (GBR) 42,00 46,00 88,00 Henrik Harlaut (SWE) 46,00 42,00 88,00 Kai Mahler (SUI) 42,00 39,00 81,00 4 Bobby Brown (USA) 36,00 40,00 76,00 5 Elias Ambühl (SUI) 36,00 38,00 74,00 6 Klaus Finne (NOR) 35,00 32,00 67,00 7 Luca Schuler (SUI) 12,00 — 12,00
Plc. Namn[ 4] Åk 1 Åk 2 Bästa Kelly Sildaru (EST) 92,33 91,33 92,33 Tess Ledeux (FRA) 90,00 62,66 90,00 Johanne Killi (NOR) 77,33 85,66 85,66 4 Giulia Tanno (SUI) 80,00 51,33 80,00 5 Maggie Voisin (USA) 75,66 79,00 79,00 6 Emma Dahlström (SWE) 54,33 13,00 54,33 7 Devin Logan (USA) 22,33 16,00 22,33 8 Isabel Atkin (USA) 9,00 21,33 21,33
Plc. Namn[ 5] Kvalåk Åk 1 Åk 2 Bästa Øystein Bråten (NOR) Förkvalad 8,66 94,33 94,33 McRae Williams (USA) 91,00 85,66 93,33 38,00 93,33 Alex Beaulieu-Marchand (CAN) 92,66 65,33 92,00 34,33 92,00 4 James Woods (GBR) 94,00 79,66 72,00 91,66 91,66 5 Andri Ragettli (SUI) 82,00 74,66 91,00 85,66 91,00 6 Joss Christensen (USA) 83,00 88,00 82,33 27,33 82,33 7 Bobby Brown (USA) 81,33 83,33 74,66 80,00 80,00 8 Evan McEachran (CAN) 90,33 59,33 78,33 27,66 78,33 9 Jossi Wells (NZL) Förkvalad 70,66 19,33 70,66 10 Gus Kenworthy (USA) Förkvalad 66,66 26,00 66,66 11 Nick Goepper (USA) 80,33 86,00 62,33 28,00 62,33 12 Jesper Tjäder (SWE) 85,33 32.33 15,00 14,66 15,00 13 Alex Hall (USA) 13,66 81,66 14 Noah Wallace (USA) 28,33 78,00 15 Felix Usterud (NOR) 22,00 74,33 16 Luca Schuler (SUI) 68,00 9,33 17 Antoine Adelisse (FRA) 58,66 27,00 18 Henrik Harlaut (SWE) 23,66 27,66 19 Alex Bellemare (CAN) 14,33 9,66
Plc. Namn[ 6] Åk 1 Åk 2 Bästa Marie Martinod (FRA) 89,33 64,66 89,33 Ayana Onozuka (JPN) 83,00 87,00 87,00 Maddie Bowman (USA) 86,00 84,33 86,00 4 Devin Logan (USA) 80,33 56,00 80,33 5 Brita Sigourney (USA) 55,00 69,00 69,00 6 Annalisa Drew (USA) 14,66 65,66 65,66 7 Cassie Sharpe (CAN) 49,66 14,66 49,66 8 Janina Kuzma (NZL) 4,33 29,33 29,33
Plc. Namn[ 7] Åk 1 Åk 2 Bästa Aaron Blunck (USA) 30,00 84,66 84,66 Miguel Porteous (NZL) 30,33 81,00 81,00 Noah Bowman (CAN) 71,00 11,00 71,00 4 Birk Irving (USA) 24,33 68,33 68.33 5 Benoit Valentin (FRA) 58,00 65,33 65,33 6 Torin Yater-Wallace (USA) 36,66 22,33 36,66 7 Broby Leeds (USA) 34,33 6,33 34,33 8 Kevin Rolland (FRA) 18,66 32,33 32,33 9 Simon D'Artois (CAN) 31,33 14,00 31,33 10 Gus Kenworthy (USA) 29,00 18,00 29,00 11 David Wise (USA) 28,66 19,66 28,66
Plc. Namn[ 8] Poäng Totalt Hailey Langland (USA) 17,00 49,00 66,00 Anna Gasser (AUT) 38,00 26,00 64,00 Julia Marino (USA) 35,00 26,00 61,00 4 Jamie Anderson (USA) 28,00 29,00 57,00 5 Katie Ormerod (GBR) 32,00 21,00 53,00 6 Kjersti Østgaard Buaas (NOR) 26,00 9,00 35,00 7 Cheryl Maas (NED) 26,00 9,00 35,00 8 Klaudia Medlova (SVK) 9,00 — 9,00
Plc. Namn[ 9] Poäng Totalt Max Parrot (CAN) 37,00 46,00 83,00 Marcus Kleveland (NOR) 45,00 37,00 82,00 Mark McMorris (CAN) 34,00 39,00 73,00 4 Sebastien Toutant (CAN) 27,00 40,00 67,00 5 Ståle Sandbech (NOR) 26,00 38,00 64,00 6 Kyle Mack (USA) 31,00 33,00 64,00 7 Sven Thorgren (SWE) 29,00 34,00 63,00 8 Yuki Kadono (JPN) 33,00 9,00 42,00
Plc. Namn[ 10] Åk 1 Åk 2 Bästa Julia Marino (USA) 19,33 94,66 94,66 Jamie Anderson (USA) 91,33 89,33 91,33 Katie Ormerod (GBR) 80,33 30,00 80,33 4 Hailey Langland (USA) 73,66 45,33 73,66 5 Silje Norendal (NOR) 65,66 28,66 65,66 6 Karly Shorr (USA) 55,00 11,33 55,00 7 Cheryl Maas (NED) 26,33 27,66 27,66 8 Anna Gasser (AUT) 20,33 24,33 24,33
Plc. Namn[ 11] Kvalåk Åk 1 Åk 2 Bästa Marcus Kleveland (NOR) 34,00 85,33 91,66 85,00 91,66 Tyler Nicholson (CAN) 84,33 42,00 69,66 89,00 89,00 Mark McMorris (CAN) Förkvalad 87,33 48,00 87,33 4 Ståle Sandbech (NOR) 82,66 83,66 43,66 85,66 85,66 5 Max Parrot (CAN) 29,66 87,00 84,33 19,66 84,33 6 Mons Røisland (NOR) Förkvalad 50,66 83,66 83,66 7 Brock Crouch (USA) 16,33 74,00 82,33 35,00 82,33 8 Kyle Mack (USA) 81,33 30,66 56,33 38,33 56,33 9 Sebastien Toutant (CAN) Förkvalad 33,00 38,66 38,66 10 Mikey Ciccarelli (CAN) 51,66 76,00 25,66 29,33 29,33 11 Brandon Davis (USA) 34,33 83,33 20,66 28,00 28,00 12 Eric Beauchemin (USA) 80,00 20,66 16,33 26,66 26,66 13 Eric Willett (USA) 41,00 73,33 14 Redmond Gerard (USA) 69,33 29,00 15 Yuki Kadono (JPN) 23,00 63,33 16 Alek Østreng (NOR) 19,33 44,66 17 Sven Thorgren (SWE) 35,66 40,33 18 Roope Tonteri (FIN) 18,33 32,66
Plc. Namn[ 12] Åk 1 Åk 2 Bästa Elena Hight (USA) 76,66 87,33 87,33 Xuetong Cai (CHN) 85,00 39,33 85,00 Chloe Kim (USA) 13,33 81,00 81,00 4 Kelly Clark (USA) 10,66 72,66 72,66 5 Jiayu Liu (CHN) 71,66 17,33 71,66 6 Arielle Gold (USA) 15,33 51,66 51,66 7 Maddie Mastro (USA) 31,33 30,66 31,33 8 Hannah Teter (USA) 22,33 24,33 24,33
Plc. Namn[ 13] Åk 1 Åk 2 Bästa Scotty James (AUS) 90,00 40,33 90,00 Matt Ladley (USA) 73,00 80,00 80,00 Taylor Gold (USA) 26,33 79,00 79,00 4 Chase Josey (USA) 75,00 18,66 75,00 5 Danny Davis (USA) 73,66 74,00 74,00 6 Louie Vito (USA) 72,00 17,33 72,00 7 Ben Ferguson (USA) 70,00 11,00 70,00 8 Taku Hiraoka (JPN) 68,66 12,66 68,66 9 Ayumu Hirano (JPN) 54,33 48,66 54,33 10 Iouri Podladtchikov (SUI) 31,33 20,66 31,33 11 Shaun White (USA) 29,66 16,00 29,66 12 Pat Burgener (SUI) 10,00 14,33 14,33
Plc. Namn[ 15] Tid Brock Hoyer (CAN) 14:15.115 Colton Haaker (USA) 14:27.071 Cody Matechuk (CAN) 14:38.794 4 Nolan Heppner (USA) 14:17.798 5 Jake Scott (USA) 14:24.313 6 Alfredo Gomez (ESP) 14:17.356 7 Reagan Sieg (CAN) 14:19.683 8 Seth Fischer (USA) 14:20.429 9 Harris Huizenga (USA) 14:20.867 10 Darrin Mees (USA) 14:22.877 11 Ronnie Faisst (USA) 14:30.990 12 Keith Curtis (USA) 14:37.966 13 Cody Thomsen (USA) 14:57.427 14 Axell Hodges (USA) 14:39.576 15 Jimmy Jarrett (USA) 16:39.999
Plc. Namn[ 16] Åk 1 Åk 2 Bästa Daniel Bodin (SWE) 71,33 85,33 85,33 Brett Turcotte (CAN) 76,33 83,33 83,33 Joe Parsons (USA) 77,66 62,33 77,66 4 Josh Penner (CAN) 76,00 58,33 76,00 5 Cory Davis (USA) 74,33 74,00 74,33 6 Colten Moore (USA) 70,00 — 70,00 7 Willie Elam (USA) 63,33 69,66 69,66 8 Heath Frisby (USA) 67,33 — 67,33
Plc. Namn[ 17] Åk 1 Åk 2 Bästa Joe Parsons (USA) 91,33 93,00 93,00 Colten Moore (USA) 92,00 78,66 92,00 Levi LaVallee (USA) 86,66 90,00 90,00 4 Brett Turcotte (CAN) 88,66 63,00 88,66 5 Willie Elam (USA) 85,33 80,66 85,33 6 Heath Frisby (USA) 81,00 84,66 84,66 7 Cory Davis (USA) 84,33 82,33 84,33 8 Josh Penner (CAN) 82,00 78,00 82,00
Plc. Namn[ 19] Tid Mike Schultz (USA) 3:33.855 Garrett Goodwin (USA) 3:39.774 Jeff Tweet (USA) 3:44.905 4 Doug Henry (USA) 3:48.823 5 Paul Thacker (USA) 3:54.491 6 Jim Wazny (USA) 3:55.147 7 E.J. Poplawski (USA) 3:36.755
X Games X Games
Sommar 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 •
2017 •
2018 •
2019 •
2023 Vinter
Internationellt
Asien 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015
Latinamerika Mexico City 2007 • Mexico City 2008 • Foz do Iguaçu 2013
Europa Vinter – Tignes 2010 • Tignes 2011 • Tignes 2012 • Tignes 2013 • Oslo 2016 •
Hafjell 2017 Sommar – Barcelona 2013 • München 2013 • Oslo 2016