Крутой Ігор Якович — Вікіпедія

Ігор Якович Крутий
Игорь Яковлевич Крутой
рос. Игорь Яковлевич Крутой
Зображення
Зображення
Основна інформація
Дата народження29 липня 1954(1954-07-29) (70 років)
Місце народженняГайворон, Кіровоградська область, УРСР, СРСР
Роки активності1981 — тепер. час
ГромадянствоРосія Росія Україна Україна
Національністьукраїнський єврей
Професіякомпозитор, продюсер, співак
ОсвітаСаратовська консерваторія і Кропивницький музичний фаховий коледж
Інструментифортепіано, мелодика і вокал[d]
Жанриінструментальна музика, поп і російський шансон
Нагороди
Орден «За заслуги перед Вітчизною»Орден «За заслуги перед Вітчизною»
Орден Дружби
Орден Дружби
Премії
Премія Ленінського комсомолу
Премія Ленінського комсомолу
igorkrutoy.com
CMNS: Файли у Вікісховищі

І́гор Я́кович Крутий (рос. Игорь Яковлевич Крутой; нар. 29 липня 1954, м.Гайворон, Кіровоградська область, УРСР, СРСР) — композитор, власник і керівник продюсерської компанії «АРС», незалежної агенції з авторських прав, низки російських і закордонних музичних ЗМІ (телеканал «Муз-ТВ», радіостанції «Love-радіо» і «Радіо Дача»), Народний артист Росії (1996)[1].

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 29 липня 1954 року в Гайвороні (Кіровоградська область, Україна) в робітничій родині. За походженням - єврей.

Покликання до музики відчув змалку: самотужки навчаючись грі на баяні, виступаючи в шкільному музичному ансамблі.

Після навчання у Кіровоградській музичній школі вступив на теоретичний факультет Кіровоградського музичного училища, яке закінчив з відзнакою в 1974 році. Не змігши вступити до Київської консерваторії, змушений був рік пропрацювати викладачем музики в українській сільській глибинці.

У 1979 році закінчив диригентсько-хорове відділення Миколаївського музично-педагогічного інституту. Одночасно з навчанням вже тоді Крутий став осягати комерційний бік музики, підробляючи у одному з ресторанів; на цей же період припадає знайомство широко відомого і комерційно успішного в майбутньому композитора з популярним на той час радянським співаком, також з України, Олександром Сєровим. Са́ме Сєров став першим відомим виконавцем, для якого Крутий став створювати пісні, що власне зробили композитора відомим широкому загалу в СРСР і за його межами. Так, у 1986 і 1987 роках Сєров перемагав на міжнародних співочих конкурсах з піснями авторства Ігоря Крутого «Вдохновение» («Натхнення») і «Судьбе назло» («Долі наперекір»).

На початку 1980-х рр. починає писати пісні для величезної кількості популярних радянських естрадних виконавців (Йосип Кобзон, Алла Пугачова, Валерій Леонтьєв та багато інших), які з цими хітами (як і їхній автор) неодмінно ставали дипломантами і лауреатами найпрестижнішого радянського музичного фестивалю «Песня года» («Пісня року»). Зрештою 1988 року за визачні успіхи в композиторській діяльності Ігор Крутий став лауреатом премії Ленінського комсомолу.

Попри розпад СРСР, економічні труднощі та негаразди перших років, дозволили Ігорю Крутому поставити свій талант і виключну майстерність на «комерційні рейки» — музика метра стала справжнім брендом і «продається» як співакам ще радянських часів, так і ультрасучасним співочим і модним проектам, абсолютно не втративши притому притаманної їй мелодійності та ліризму. Сам же Ігор Крутий здобув популярність не лише на пострадянському просторі, а й за кордоном — деякий час проживав у США; гастролі митця з успіхом відбувались у низці країн; його твори виконують і закордонні співаки, зокрема Лара Фабіан.

Ігор Крутий — успішний підприємець, він власник і художній керівник доволі великої продюсерської компанії «АРС», агентства з авторських прав, низки популярних ЗМІ музичного спрямування. Сольна програма Ігоря Крутого, де він акомпанує багатьом зіркам російської і пострадянської естради, ідейним натхненником, організатором і втілювачем якої він є, стала дуже популярною і комерційно успішною, витримавши величезне число гастролей та аншлагів.

Крутий відданий творчості — пише і записує на диски музику (в тому числі інструментальну фортепіанну «Без слів 1-3»), став відомим і як продюсер (в тому числі і російського аналога «Фабрики зірок»), з кіно митця пов'язує робота над музикою для ряду стрічок.

Зірка Ігоря Крутого на Алеї Зірок у Києві

Ігор Крутий лишається відкритим до новаторства, нових ідей, співпраці з іншими талановитими митцями — він спробував себе не без успіху в сольній (і в складі дуетів) співочій кар'єрі, а, починаючи від 2002 року в співавторстві з латвійським композитором Раймондом Паулсом є організатором щорічного фестивалю молодих виконавців «Нова Хвиля» у місті Юрмала на балтійському узбережжі, що за роки існування на кінець 2000-х став найпопулярнішим на просторах пост СРСР, своєрідним пострадянським Євробаченням, також на фестивалі відбуваються чимало інших заходів, а саме́ дійство зазвичай збігається з днем народження Крутого, цього дня, як правило, відбувається творчий вечір митця.

Санкції зі сторони України

[ред. | ред. код]

22 листопада 2024 року позбавлений державних нагород України та інших форм відзначення згідно Указу Президента[2].

Нерухомість

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]
  1. Награждён указом президента России № 116 от 29 января 1996 года. Архів оригіналу за 29 квітня 2010. Процитовано 26 липня 2009.
  2. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №779/2024 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 листопада 2024 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 червня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 червня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 червня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  6. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 липня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 червня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  8. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 червня 2015. Процитовано 14 липня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Джерела та література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]