Інклінометрія — Вікіпедія

Інклінометрія (англ. directional survey, inclinometer survey, determination of drillhole dip and direction; нім. Inklinometrie f, Bohrlochneigungsmessung f) — визначення просторового положення стовбура бурової свердловини шляхом безперервного вимірювання інклінометрами.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

За даними вимірювання кута і азимута свердловини, а також глибини стовбура в точці вимірювання будується план (інклінограма) — проєкція осі свердловини на горизонтальну площину і профіль — вертикальна проєкція на площині магнітного меридіана геологічного розрізу по родовищу, який проходить через досліджувану свердловину.

Наявність фактичних (поточних) координат свердловин дає основу для оцінки якості їх проходки і точного визначення точки перетину свердловиною різних ділянок геологічного розрізу, тобто дає можливість встановлювати правильність буріння в заданому напрямі. Це, в свою чергу, дозволяє правильно оцінювати запаси родовища за даними бурової розвідки і вибирати раціональну систему їх розробки.

Отже, інклінометрія використовується для вимірювання кута і магнітного азимуту викривлення стовбура свердловини. Кут нахилу стовбура (зенітний кут) свердловини визначається між вертикаллю і фактичним напрямком стовбура свердловини. Магнітний азимут викривлення характеризується кутом у горизонтальній площині між напрямком на магнітний полюс (північ) і напрямком горизонтальної проекції осі свердловини.

Кут і азимут викривлення свердловин вимірюють інклінометрами з дистанційним електричним заміром, фотоінклінометрами і гіроскопічними інклінометрами.

Найбільш розповсюджені інклінометри з обертальною немагнітною рамкою, які дають змогу проводити багаторазове вимірювання кута і азимута викривлення на заданих глибинах свердловини. Азимут викривлення визначається у цих приладах з допомогою магнітної бусолі, а кут викривлення від вертикалі у площині викривлення — виском. Визначення азимута викривлення такими приладами можливе тільки у не обсаджених свердловинах. Для вимірювання азимута викривлення в обсаджених свердловинах можуть використовуватись гіроскопічні інклінометри.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.