Андрій Іздрик — Вікіпедія

о. Андрій Іздрик
ПсевдоАндрій Іванович Іздрик
Народився28 грудня 1901(1901-12-28)
Бродівський район, Львівська область, Україна
Помер20 липня 1991(1991-07-20) (89 років)
ГромадянствоЗУНР ЗУНРПольща ПольщаСРСР СРСР
Національністьукраїнець
Діяльністьсвященик
Конфесіягреко-католик
У шлюбі зМарія Цебровська
ДітиРоман, Тереза, Юрій, Богдан, Орест

о. Андрій Іздрик (28 грудня 1901, Кути, нині Бродівський район, Львівська область — 20 липня 1991, Брюховичі біля Львова) — священник, парох у Підкамені, душпастир в Олесько, репресований.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 14 грудня 1901 року у с. Кути на Львівщині в родині залізничника Івана Іздрика.

Андрій навчався в Кутах у початковій школі, а після закінчення вступив до гімназії. З початком Першої світової війни навчання довелося припинити. Сім'ю евакуювали до австрійського міста Грац, звідки повернулися після відступу російських військ з Галичини.

1918 року вступив до лав Української галицької армії. Воював на Західній і Східній Україні.

Згодом продовжив навчання та 29 травня 1922 року закінчив Академічну гімназію у Львові. Упродовж 19231927 років навчався на Богословському факультеті Греко-католицької духовної семінарії у Львові.

1927 року одружився із дочкою пароха села Кути о. Віктора Цебровського — Марією.

Був рукоположений у сан іподиякона, потім диякона та пресвітера 1928 року в Львові. Того ж року його призначили сотрудником в Олесько, де він працював до 1934 року. У цей час священником в Олеську служив о. Олександер Левицький.

Наприкінці 1934 року о. Андрій був призначений сотрудником у Підкамені, а з 1939 року став там парохом. Отець Андрій Іздрик був завжди життєрадісним та активним, зорганізував церковний хор, був членом товариств «Просвіта» та «Сільський господар».

У Підкамені чотири рази в рік відбувалися відпусти, які збирали до церкви Святої Параскеви духовенство та жителів навколишніх сіл.

У травні 1943 року грамотою Митрополита Андрея Шептицького о. Андрій Іздрик був призначений містодеканом Підкамінського деканату.[1] Однак часи були складними: отцю часто погрожували польські боївки, під час Служби Божої в с. Паликорови провідник польської боївки сказав парохіянам, «що ваш ксьондз згине з моєї руки». З огляду на це родина Іздриків переїжджає до Олеська, де отець Андрій продовжив душпастирську роботу.

У липні 1944 року в Олесько ввійшли радянські війська, почалися арешти духовенства. У 1945 році заарештували о. Андрія, перебував спочатку у Львівській, а згодом у Золочівській тюрмі. 1947 року його засудили до 10 років таборів. Перебував у таборах Воркути та Ухти.

1947 року дружина та п'ятеро неповнолітніх дітей (Роман, Тереза, Юрій, Богдан, Орест) були виселені на Урал в селище Грем'ячинськ Пермської області. Марія тяжко працювала, щоб якось прогодувати дітей, була робітницею на шахті, прачкою та санітаркою в лікарні. Це підірвало її здоров'я, і 1949 року вона померла[2]. На цей час лише найстарший Роман вже працював. Сім'ї допомогли вижити такі ж виселені українці.

1954 року закінчився термін ув'язнення отця Андрія і він поїхав до своїх дітей в селище Грем'ячинськ. Отець Андрій працював на шахті, а таємно виконував свої священичі обов'язки: хрестив дітей, вінчав молодих, хоронив померлих.

1958 року разом з сім'єю повернувся на рідну землю. Спочатку працював на шахті в с. Магерові, а згодом у Будинку відпочинку в Брюховичах. До останніх днів свого життя таємно виконував душпастирські обов'язки.

Помер о. Андрій Іздрик 20 липня 1991 року та похований у Брюховичах.

Широкому загалу зараз є добре відоме ім'я його внука Юрія Іздрика — відомого українського прозаїка, поета, культуролога, літературознавця.

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

На честь о. Андрія Іздрика у Брюховичах названа вулиця.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Підкамінський деканат. www.sokaleparchy.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 26 березня 2017. Процитовано 2 березня 2017. [Архівовано 2017-03-26 у Wayback Machine.]
  2. Жінка в житті суспільства і Церкви. Короткі нариси. Архів оригіналу за 20 березня 2017. Процитовано 20 березня 2017.