Арам — Вікіпедія
|
Арам або ж Дамаське царство — арамейська держава епохи пізньої бронзи та раннього заліза, що існувала в Сирії з центром в Дамаску з Х століття до 732 року до нашої ери. Найбільших розмірів Арам досяг в ІХ столітті до нашої ери за царів Бен-Хададі І, Бен-Хададі ІІ (Адад-Ідрі) та Азаїлі які прагнули підкорити усю Сирію та Ханаан. За Бен-Хадада І була приєднана північна Палестина. Бен-Хадад ІІ організував коаліцію місцевих правителів проти Ассирії і в битві при Каркарі відбив напад Салманасара ІІІ. Азаїл приєднав до Араму Зайордання, брав данину з Ізраїлю та Юдеї і захопив філістимське місто Гат. За Бен-Хадада ІІІ на початку VIII століття до нашої ери в результаті внутрішніх соціальних проблем та воєн Дамаське царство ослабло. Спроби його правителів захопити Хамат і Самарію завершилися невдачею. В 732 році при Резоні ІІ Дамаск було захоплено військами асирійського царя Тіглатпаласара ІІІ, а самого Резона було страчено, що поклало край існуванню цієї держави.
«І послав їх Аса до Бен-Гадада, сина Тавримонна, сина Хезйонового, сирійського царя, що сидів у Дамаску, говорячи: 19 «Є умова між мною та між тобою, між батьком моїм та між батьком твоїм. Ось послав я тобі дара, срібла та золота, - іди, зламай умову свою з Башею), царем Ізраїлевим, і нехай віни відійде від мене». 20 І послухався Бен-Гаддад царя Аси, і послав він провідників свойого війська на Ізраїлеві міста, та й побив Іййона, і Дана, і Авела, Бат-Мааху, і всього Кінерота та всю землю Нефталимову.» (Біблія. Перша книга царів. 15. 18-20.)
«20.1. А Бен-Гадад, цар сирійський, зібрав усе своє військо та тридцять і два царі з ним, і коні, і колесниці. І пішов він, і обліг Самарію та й воював проти неї. 2 І послав він послів до Ахава, царя Ізраїлевого, до міста.» (Біблія. Перша книга царів. 20.1-2.)
«8.13 А Газаїл сказав: «Та що таке твій раб, цей пес, що зробить таку велику річ?» І сказав Єлисей: «Господь показав мені тебе царем над Сирією!» ». (Біблія. Друга книга царів. 8.13.)
- Резон I (950–920 до н. е.)
- Табріммон (920–890 до н. е.)
- Бен-Хадад I (890–860 до н. е.)
- Бен-Хадад II (860–842 до н. е.)
- Азаїл (842–808 до н. е.)
- Бен-Хадад III (808–770 до н. е.)
- Табаїл (770–742 до н. е.)
- Резон II (742–732 до н. е.)
- підкорено Асирією (732 до н. е.)
- Крижанівський О.П. Історія Стародавнього Сходу. Підручник. 2-е видання. Київ. «Либідь». 2002. 592с. с.276-277.
- Біблія. Старий Заповіт.