Аршиль Горкі — Вікіпедія

Аршиль Горкі
англ. Arshile Gorky
вірм. Արշիլ Գորկի[1]
При народженнізах-вірм. Ոստանիկ Մանուկ Ատոյեան
Народження15 квітня 1904(1904-04-15)[2][3][…]
Dilkayad, Ван, Османська імперія[1][5]
Смерть21 липня 1948(1948-07-21)[2][6][…] (44 роки)
 Шерман[7][8]
(повішення)
Національністьвірмени[1][5]
Країна Османська імперія
 США[9]
 Демократична Республіка Вірменія
Жанрпортретний живописd[10], абстракціонізм[6], автопортрет[6], натюрморт[6] і портрет[6]
НавчанняНаціональна академія дизайну і Grand Central School of Artd
Діяльністьхудожник, дизайнер, архітектурний кресляр, скульптор
Напрямокабстрактний експресіонізм, action paintingd[11] і модерне мистецтво[12]
ЧленThe 8th Street Clubd
У шлюбі зMarny Georged[13] і Agnes Magruderd[13]
ДітиMaro Gorkyd[14][13] і Natasha Gorkyd[14][13]
Роботи в колекціїМіннеаполіський інститут мистецтва, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Тіссен-Борнемісса, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк), Тейт, Національна галерея мистецтв, Національна галерея Канади, Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско[15], Музей мистецтва Метрополітен, Музей Ізраїлю, Далласький музей мистецтв, Музей Соломона Гуггенгайма, Смітсонівський музей американського мистецтва, Музей мистецтв Філадельфії, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Музей образотворчих мистецтв, Музей мистецтв Цинциннаті, Художня галерея Єльського університету, Національна галерея Австралії, Клівлендський музей мистецтв, Музей американського мистецтва Вітні, Художня галерея Олбрайт-Ноксd, Художній музей Сієтла, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Crystal Bridges Museum of American Artd, Mildred Lane Kemper Art Museumd і Centro de Arte Moderna Gulbenkiand

CMNS: Аршиль Горкі у Вікісховищі

Аршиль Го́ркі (англ. Arshile Gorky, вірм. Արշիլ Գորկի, власне Востанік Манук Адоян, вірм. Ոստանիկ Սեդրակի Ադոյան, 1904, Хорком, Васпуракан, Західна Вірменія — 21 липня 1948, Шерман, Коннектикут, США) — американський художник вірменського походження, один із засновників «абстрактного сюрреалізму», який також малював у стилі абстрактного експресіонізму.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився в селі Хорком, поблизу Вана, 15 квітня 1904 рр. Горкі залишив Ван в 1915 р., під час геноциду вірмен, і перейшов разом з матір'ю і 3 сестрами в контрольовані Росією території. У 1919 матір Горкі вмирає в Єревані з голоду, а Горкі виїжджає (1920) до Америки, до батька. У пошуках себе він міняє своє ім'я на «Аршиль Горкі», натякаючи на улюбленого письменника Максима Горького.

У 1922 Горкі вступає до Нової школи дизайну Бостона, спочатку малює під впливом імпресіоністів, пізніше — постімпрессіоністів (в цей час він живе в Нью-Йорку). У 1930 р. роботи учасників групи, куди входив також Горкі, були виставлені в Музеї Сучасного Мистецтва в Нью-Йорку. Перша персональна виставка Горкі відбулася в Галереї Меллона (Філадельфія) в 1931 році. У 1930-і Горкі тісно співпрацював із Стюартом Девісом, Віллемом де Кунінгом і Джоном Д. Грехемом. У 1944 р. він познайомився з Андре Бретоном і іншими відомими сюрреалістами.

Найвідоміші картини Горкі: «Портрет художника і його матері» (1926-36, розмитість ліній рук матері — одна з основних тем у фільмі «Арарат» Атома Егояна), «Пейзаж в манері Сезанна» (1927), «Автопортрет» (1937), «Організація» (1933—1936), «Композиція» (1936—1939), «Сад в Сочі» (1943), «Лист артишока як сова», «Печінка як півнячий гребінь», «Як вишитий фартух моєї матері розгортається в моїй долі» (1944), «Вулиця доброї надії» (1945), «Агонія», «Рік за роком», «Змовини 2» (1947) і ін..

Також відомі його меланхолійні листи до сестри до Вірменії, де він міркує про трагічну долю Батьківщини, про смерть матері. Рік смерті Горкі був повний трагічних подій: згорає майстерня Горкі разом з роботами, у художника виявляється рак, він потрапляє в автокатастрофу і зламавши руку, позбавляється можливості малювати, а дружина покидає його, узявши з собою їх дитину. У віці 44 років Горкі наклав на себе руки через повішення.

Горкі вважається одним з впливових американських художників XX ст., його картини виставлені у всіх найбільших галереях США, а також в лондонському «Тейт».

Горкі згадується в романі «Синя борода» К. Воннегута як друг головного героя Рабо Карабекяна, теж художника-експресіоніста і вірменина за походженням. Про його життя — фільм «Арарат» А. Егояна, п'єса Чарлі Мії «Готель Кассіопея».

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]