Бронебійний оперений підкаліберний снаряд — Вікіпедія

Фото відокремлення металевого піддона від стрілоподібного сердечника снаряда на польоті
Сучасні бронебійні снаряди M829
Французький бронебійний оперений підкаліберний снаряд

Бронебійний оперений підкаліберний снаряд (абр. БОПС, англ. Armour-piercing fin-stabilized discarding sabot, APFSDS) — різновид бронебійного снаряда для ствольної зброї, що стабілізується у польоті за рахунок аеродинамічних сил й використовується для ураження броньованих цілей: танків, самохідних артилерійських установок, бойових машин піхоти, бронетранспортерів, кораблів тощо.

Бронебійний оперений підкаліберний снаряд, як правило, не має ні підривника, ні заряду вибухової речовини; його бронебійна дія цілком обумовлена кінетичною енергією снаряда.

Суцільний бронебійний оперений підкаліберний снаряд складається з корпусу з важких металів, балістичного наконечника і трасера. Бронебійна частина підкаліберного бронебійного снаряда — осердя, діаметр якого в рази менший калібру гармати (звідси і назва снаряда). Осердя виготовляється зі сплавів великої питомої маси і має високу міцність. При ударі снаряда в броню його корпус руйнується, осердя пробиває броню і осколками (своїми та броні) вражає екіпаж і виводить з ладу внутрішнє обладнання танка. Якщо каліберні бронебійні снаряди на дальності до 1000 м пробивають броню товщиною лише в 1,2-1,3 рази більше за свій калібр, то підкаліберні бронебійні снаряди — в 2-3 рази. На великих відстанях (до 1500—2000 м) стрільба ефективна тільки підкаліберними бронебійними снарядами обтічної форми, тому що снаряди котушечної форми швидко втрачають швидкість на траєкторії і втрачають свою перевагу в бронебійності.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 597. — ISBN 00101-030. (рос.)
  • Хогг Я. Боеприпасы: патроны, гранаты, артиллерийские снаряды, миномётные мины — М.: Эксмо-Пресс, 2001.
  • Каторин Ю.Ф., Волковский Н.Л., Тарнавский В.В. Уникальная и парадоксальная военная техника — СПб.: Полигон, 2003. — 686 с. — ISBN 5-59173-238-6, УДК 623.4, ББК 68.8 К 29.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Едуард Перов (2 квітня 2021). Підкаліберний бронебійний снаряд: Історія з анатомією. Ukrainian Military Pages. Архів оригіналу за 2 квітня 2021. Процитовано 2 квітня 2021.