Будки (Черкаський район) — Вікіпедія

село Будки
Країна Україна Україна
Область Черкаська область
Район Черкаський район
Тер. громада Балаклеївська сільська громада
Код КАТОТТГ UA71080010020033568 Редагувати інформацію у Вікіданих
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване 1807
Населення 1423
Поштовий індекс 20761
Телефонний код +380 4733
Географічні дані
Географічні координати 49°14′3″ пн. ш. 31°49′3″ сх. д. / 49.23417° пн. ш. 31.81750° сх. д. / 49.23417; 31.81750
Середня висота
над рівнем моря
109 м
Водойми р. Сріблянка
Місцева влада
Адреса ради с. Балаклея
Карта
Будки. Карта розташування: Україна
Будки
Будки
Будки. Карта розташування: Черкаська область
Будки
Будки
Мапа
Мапа

CMNS: Будки у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Будки́ — село в Україні, у Черкаському районі Черкаської області, у складі Балаклеївської сільської громади. Розташоване на лівому березі р. Сріблянки. У селі мешкає 1423 людей.

Історія села Будки

[ред. | ред. код]

Утворення

[ред. | ред. код]

Хутір Будки утворився від селян-утікачів, які тікали від панщини. Вони вирішили оселитися біля лісникової будки. І до цього часу в Будківському лісі є садки які по собі залишили предки сучасних будківчан. Через десятки років, коли люди освоїлися на новому місці, граф Бобринський перегнав всіх жителів з хутора на інше місце (по невідомій причині), а той хутір, який вони покинули стали називати «Будки». Це відбулося в 1807 році. Перегнано було 180 осіб. Пізніше граф Бобринський поселив разом з вигнанцями ще 120 чоловік — це були робітники костопальні, заводу та «механічної» вулиці. Цей куток досі називають «костопальнею».

Будки як самостійне селище

[ред. | ред. код]

До 1918 року с. Будки було приєднане до Костянтинівської управи, а в 1918 відокремилося в самостійне село.

За організацію виступів проти поміщиків, в 1902 році графом Бобринським були вислані в Сибір на вічне заслання з села Будки три людини: Березняк Терешко Іванович, Березняк Дорош Уласович та Панченко Іван Григорович.

Культурний рівень селища був дуже низьким. Доросле населення села було майже неписьменне. Людей з вищою, ба навіть середньою не було зовсім. Переважно чоловіки навчалися в церковно-приходській школі с. Костянтинівка. Але потім той самий граф Бобринський вирішив покращити культурний стан села. Він побудував школу, дитсадок, проклав дорогу, яка збереглася до сьогодні.

Село Будки під час війни

[ред. | ред. код]

Особливий патріотизм населення виявився в дні Німецько-радянської війни. Всього в ряди радянської армії мобілізували 133 людини, з них 23 чоловіки героїчно боролися в лавах армії, 5 чоловік були льотчиками. Всі бійці мали урядові нагороди за бойові заслуги.

Під час тимчасової окупації в с. Будки було організовано підпільну комсомольську групу, яка активно боролася з німецькими окупантами в тилу ворога. Очолював цю групу Костенко С. К. Брати Костенко Сергій і Іван та Березняк Анатолій підтримували зв'язок з партизанським загоном Грозного. Вони організували молодь і направляли її в ліс до загону, діставали для них зброю . В загоні молодь отримувала завдання та вказівки по підриву ешелонів. Березняк Анатолій під час виконання завдання був заарештований німцями і замучений в гестапо, але нікого з товаришів не видав.

Реабілітація після війни

[ред. | ред. код]

Збитки, нанесені селу під час окупації в суму 27 000 карбованців, (згідно з цінами 1968 року). Спалено 8 господарств повністю. Приміщення школи та колгоспу частково зруйновані, інвентар знищено повністю. Також по всьому селищі було знищено огорожі та садки.

Після війни в колгоспі села Будки були побудовані нові приміщення, була створена тракторна бригада, у якій були всі необхідні механізми для обробітку ґрунту. Колгоспники добилися високих показників врожаю зернових та технічних культур. В 1968 році було одержано 60 центнерів кукурудзи. Значно зріс та покращився культурний рівень села. Відбудовано школу, «клуб», дитсадок, бібліотеку, медпункт, 2 кіоски.

Сучасний стан села Будки

[ред. | ред. код]

З 1990 року село Будки повністю газифіковано, проведено нову лінію електромережа телефон. В селі є клуб, бібліотека, медпукт,3 магазини, дитячий садок.

Населення

[ред. | ред. код]

Мовний склад

[ред. | ред. код]

Рідна мова населення за даними перепису 2001 року[1]:

Мова Чисельність, осіб Доля
Українська 1 391 97,75 %
Російська 32 2,25 %
Разом 1 423 100,00 %

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України — Український центр суспільних даних