Бхарат Ратна — Вікіпедія

Бхарат Ратна
भारत रत्‍न
Країна Індія Індія
Тип Цивільна
Вручається: громадянам Республіки Індія
Статус вручається
Нагородження
Параметри золото
Засновано: 2 січня 1954
Перше: 1954
Останнє: 2015
Нагороджено: 45
Нагороджені:
Категорія:Кавалери Бхарат Ратна (22)
Черговість
Молодша нагорода Падма Вібхушан

CMNS: Бхарат Ратна у Вікісховищі

Бхарат Ратна (гінді भारत रत्‍न) — найвища цивільна нагорода Республіки Індія. Назва перекладається як «Коштовність Індії».

Історія

[ред. | ред. код]

Нагороду засновано 2 січня 1954 року засновано Бхарат Ратну разом з 3-ма класами Падма Вібхушан (з 1955 року — Падма Вібхушан, Падма Бхушан, Падма Шрі). Присуджується зазвичай громадянам Індії, проте є випадки нагородження Бхарат Ратна громадян інших країн (першим таким була Мати Тереза). Також є випадки нагородження посмертно (дозволено з 1955 року). Присуджується на знак визнання виняткового заслуг, незалежно від раси, професії, посади або статі. Створюється на монетному дворі в Колкаті.

За увесь період існування вручення нагороди було припинено 1977 року прем'єр-міністром Морарджі Десаї та 1980 року прем'єр-міністром Індірою Ганді. У 1992 році оскаржувалося вручення Бхарат Ратні, але Верховний суд 1995 році остаточно відновив її вручення. У 2011 році скасовано усі в обмеження в областях діяльності, за які присуджується ця нагорода.

Відсутній спеціальний комітет та процес з нагородження Бхарат Ратна. Вручення відбувається за рішення прем'єр-міністра, проте не більше ніж 3 осіб на рік. Прізвище одержувача публікується в «Бюлетені Індії». загалом присуджено 45 особами, з яким 12 посмертно.

На аверсі зображено Сонце разом зі словами «Бхарат Ратна», написаних мовою деванагарі, на листі піпалу (священного фікуса). На реверсі зображено державний герб Індії з платини з девізом «Сат'ям джайат» (Лише істина тріумфує) деванагарі.

Перелік нагороджених

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Chandra, Shailesh (2009). Bharat Ratna: The Jewel of India. Alfa Publications. p. 320. ISBN 978-81-907385-0-7.

Посилання

[ред. | ред. код]