Вагін Олексій Олексійович — Вікіпедія

Олексій Олексійович Вагін
Вагин Алексей Алексеевич
Народився9 жовтня 1902(1902-10-09)
Помер1977(1977)
Країна Російська імперія
СРСР СРСР
Національністьросіянин
Галузьосвіта
ЗакладТульський державний педагогічний університет імені Л. М. Толстого
Вчене званнякандидат педагогічних наук
Науковий ступінькандидат педагогічних наук
Відомий завдяки:розробці методики викладання історії в школі
НагородиЗаслужений учитель РРФСР

Олексій Олексійович Вагін (9 жовтня 1902 — 1977) — радянський вчений-педагог, що вивчав питання методики викладання історії в школі та вніс найбільший вклад в розвиток, як шкільної історичної освіти, так і в наукову методику навчання, кандидат педагогічних наук (1948), Заслужений вчитель школи РРСФСР.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Олексій Олексійович Вагін народився 9 жовтня 1902 року. Будучи ще школярем, він поєднував роботу і навчання. У віці 18 років був призваний до лав Робітничо-селянської Червоної Армії.

Після військової служби у 1921 році обрав професію вчителя історії. Спочатку, Олексій Вагін працював в Ленінградському державному університеті, завідував методичним кабінетом, але головне для нього завжди залишалося викладання історії в школі. На уроках історії він розробляв шляхи, прийоми та засоби вирішення освітньо-виховних завдань навчання історії. На основі свого вчительського досвіду і експериментальних досліджень Олексій Вагін написав і в 1948 році захистив кандидатську дисертацію «Наочність при вивченні військового минулого в шкільному курсі історії».

У 1960 році він перейшов на роботу викладача у Тульському державному педагогічному інституті[ru]. Своїми методичними пошуками Олексій Вагін зумів залучити студентів до експериментальної роботи з методики навчання історії. Крім того, до інноваційної діяльності він втягнув не лише тульських, але й чи не всіх радянських вчителів історії.[1]

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Достатньо глибоко і систематично Олексій Вагін розробив проблему методів[2] та досконало проаналізував їх класифікацію.

Проблема методів викладання історії, на думку Олексія Вагіна, - потребує подальшої конкретизації для того, щоб дати в руки вчителя різноманітні засоби вирішення конкретних завдань. Будь-який метод у роботі вчителя виступає завжди в конкретній формі, тобто у вирішенні певної специфічної завдання навчання історії.

Крім питань використання на уроках історії наочності, художньої літератури та організації роботи з історичними поняттями та картою з метою активізації пізнавальної діяльності учнів, вчений також займався питаннями використання історичних документів, позакласної роботою, патріотичним й економічним вихованням школярів тощо. Практично не було проблем методики навчання історії, які залишилися поза увагою Олексія Вагіна.[3]

Публікації

[ред. | ред. код]

Починаючи з 1939 року[4] опубліковані десятки його книг і статей не тільки в Радянському Союзі, а й за кордоном. У його роботах охоплені практично всі питання, з якими стикається учитель історії в своїй повсякденній роботі.

У його працях висвітлені:

  • наочність, вивчення економіки і культури,
  • активізація пізнавальної діяльності учнів,
  • використання художньої літератури,
  • робота з історичною картою,
  • історичними поняттями[5].

У 1960-ті роки Олексій Вагін брав участь в написанні підручників з історії СРСР для 7-8 класів, які були видані пробними тиражами.

Наукові праці

[ред. | ред. код]
  • Вагин А. А. Схематические планы и карты на уроках истории / А. А. Вагин. // ПИШ. — 1946. — № 2. — С. 70.
  • Вагин А. А. Наглядность в преподавании истории (Меловой чертеж на классной доске в преподавании истории СССР в старших классах) / А. А. Вагин. — М.: Учпедгиз, 1952. — 132 с.
  • Вагин А. А. Подготовка учителя к уроку истории в 8-10 классах / А. А. Вагин. — М.: Просвещение, 1953. — 85 с.
  • Вагин А. А. Вопросы экономики в школьном курсе истории VIII—X классах / А. А. Вагин. — Л.: Просвещение, 1955. — 161 с.
  • Вагин А. А. Методика проведения отдельных уроков / А. А. Вагин. // Преподавание истории в школе. — 1956. — № 6. — С. 41–47.
  • Вагин А. А. Типы уроков по истории / А. А. Вагин. — М.: Просвещение, 1957. — 98 с.
  • Вагин А. А., Сперанская Н. В. Документальный материал на уроках истории. — М.: Учпедгиз, 1959. — 152 с.
  • Вагин А. А., Сперанская Н. В. Основные вопросы методики преподавания истории в старших классах. — М.: Просвещение, 1959. — 185 с. Вагин А. А. Художественная литература в преподавании новой истории (1640—1917). Хрестоматия для учителя / А. А. Вагин. — М.: Просвещение, 1966. — 142 с.
  • Вагин А. А. Методика преподавания истории в средней школе. Учение о методах. Теория урока / А. А. Вагин. — М.: Просвещение, 1968. — 434 с.
  • Вагин А. А. Методика обучения истории в школе / А. А. Вагин. — М.: Просвещение, 1972. — 354 с.

Смерть

[ред. | ред. код]

Олексій Вагін помер після важкої хвороби у 1977 році.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Петрова Н.И. Вклад А. А. Вагина в развитие советской методики преподавания истории (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 13 листопада 2019. Процитовано 3 лютого 2020.
  2. Вагин А. А. Методика обучения истории в школе. — М.: Просвещение, 1972. — 354 с.(рос.)
  3. Теория и методика преподавания истории и обществознания: учебно-методическое пособие/Г.Д. Шкарлупина - М.-Берлин: Директ-Медиа, 2014. - 387 стр.(рос.)
  4. Овчинникова Е. Н. К определению терминов «учебник» и «учебное по-собие» [Электронный ресурс] [Архівовано 3 лютого 2019 у Wayback Machine.](рос.)
  5. Вагин А. А. Методика преподавания истории в средней школе. Учение о методах. Теория урока. — М.: Просвещение, 1968. — 434 с.(рос.)